$
משפט

הקהילה הגאה דורשת: ביטול סופי של האפליה בחוק הפונדקאות

כמעט שנה לאחר פסק הדין ההיסטורי - איתי ויואב פנקס ארד, עמותת "אבות גאים" ועוד, מבקשים מבג"ץ לתת את פסק הדין המשלים שיתיר הליכי פונדקאות לבני זוג מאותו מין וגברים יחידים: "אין תירוצים למסמוס תיקון חוק הפונדקאות. חוסר היציבות השלטונית לא נולד בתקופת הקורונה"

קבוצת המיעוט הלהט"בית לא זכתה להגנה: למרות ששופטי בית המשפט העליון כבר פסקו בפברואר שעבר שאפליית האבות הגאים והגברים היחידים בחוק הפונדקאות אינה חוקית, והורו למדינה לתקן את החוק ולעדכן על כך עד לתאריך 1 במרץ 2021, המדינה לא ביצעה תיקון חוקתי.

 

 

ב-6 בינואר יצאה הכנסת לפגרת בחירות, משכך ברור כי לא יערך כל שינוי חקיקה בתקופה שעד ל-1 במרץ. "גם עד ליציאתה של הכנסת לפגרת בחירות, לא עשו הממשלה והקואליציה כל ניסיון לקדם חקיקה המרפא את ההפליה הפסוקה של גברים יחידים ובני זוגם בני אותו המין", נטען במסגרת בקשה שהוגשה לבג"ץ על ידי העותרים.

מחאת הלהט"ב בעבר בעקבות חוק הפונדקאות מחאת הלהט"ב בעבר בעקבות חוק הפונדקאות צילום: אדם קפלן

 

 

כעת מבקשים העותרים שבג"ץ יפעל על פי פסיקתו שלו, לא ימתין עוד לממשלה ולקואליציה, וייתן בהקדם את פסק הדין הסופי לביטול האפליה הפסוקה. בבקשת העותרים נכתב: "ברור לחלוטין כי לא ייערך כל שינוי חקיקה בתקופה שעד 1.3.2021. מאז שהעותרים פנו לבית המשפט לראשונה, התחלפו אין ספור כנסות, ממשלות, שרי בריאות ויועצים משפטיים. בינתיים, אנשים בשר ודם נפגעים פגיעה אנושה בליבת הזכויות החוקתית שלהם".

 

העותרים, איתי ויואב פנקס ארד שהגישו את העתירה מגלגולה הראשון לפני 11 שנים ועוז פרבין, יושב ראש עמותת "אבות גאים" מוסיפים: "אין תירוצים למסמוס תיקון חוק הפונדקאות. חוסר היציבות השלטונית לא נולד בתקופת הקורונה, וכמוהו גם היריקה העקבית של המדינה בפניה של הקהילה. אל לבג"ץ לתת יד למריחות זמן נוספות חסרות ערך – לכן ביקשנו שיורה על קיום השוויון המלא. חיכינו די והותר". העותרים יוצגו בבקשה על ידי עורך הדין חגי קלעי ממשרד קלעי, רוזן ושות'.

 

הפגנה וצעדת מחאה של קהילת הלהט״ב בעקבות חוק הפונדקאות
הפגנה וצעדת מחאה של קהילת הלהט״ב בעקבות חוק הפונדקאות צילום: תמי שכנאי

 

 

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ קבע בפברואר שעבר פה אחד כי יש לאפשר לזוגות בני אותו המין, ולגברים יחידים בעלי זיקה גנטית ליילוד, גישה להסדר פונדקאות בישראל. בית המשפט נתן לכנסת פרק זמן של שנה לתקן את הוראות החוק המפלות. בית המשפט העליון קבע כי הוראות הסדר הפונדקאות הקבוע בחוק הסכמים לנשיאת עוברים ובהוראות חוק תרומת ביציות, המונעות מגברים יחידים ומבני הזוג מאותו המין את האפשרות לעשות שימוש בהסדר פונדקאות, פוגעות פגיעה בלתי מידתית בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלה - ואינן חוקתיות.

 

השופט עוזי פוגלמן כתב בהחלטה כי "בצד הפגיעה הקשה בכבודו של כל אחד מאותם גברים שהיו רוצים לפנות להליך פונדקאות והדבר נשלל מהם, הסדר הפונדקאות הנוכחי פוגע בכבודם גם בגלל המסר הפוגעני הטמון בו ביחס לקבוצה שעליה הם נמנים. ההסדר שאומץ מגלם בחובו תפיסות עומק חברתיות שלפיה 'הורות נשית' עדיפה וראויה יותר על פני 'הורות גברית', וכי משפחה המורכבת מאם ומאב או מאם בלבד היא משפחה 'עדיפה', ראויה' ו'רצויה' יותר ממשפחה המורכבת מגבר יחיד או משני גברים. זהו מסר שלטוני פוגעני, החוטא לחובתה הבסיסית של המדינה לכבד כל צורת חיים וכל תא משפחתי שמבקש אדם לעצמו".  

x