$
משפט

הכרעת הדין במשפט בני שטיינמץ בפרשת השוחד בגינאה - ביום שישי בז'נבה

התביעה בשוויץ דורשת להטיל עונש של חמש שנות מאסר וקנס של 50 מיליון פרנק על שטיינמץ אם יורשע. הדיונים ננעלו לפני כשעה לאחר סיכומי ההגנה. זאת לאחר שהובהר סופית כי מתוך רשימת 11 העדים שהזמינה התביעה למשפט, בהם ארבעה ישראלים, איש לא יגיע

תומר גנון 14:2818.01.21

יום הדין: בית המשפט הפלילי בז'נבה, שוויץ, צפוי למסור ביום שישי הקרוב (22.1) בצהריים את הכרעת הדין במשפטו של איש העסקים, בני שטיינמץ. כך הודיעה הבוקר (ב') נשיאת הרכב שלושת השופטים, אלכסנדרה באנה, עם חידוש הדיונים בתיק שבו מואשם שטיינמץ בעבירות של מתן שוחד בהיקף של למעלה מ-10 מיליון דולר ומרמה מול הבנקים, כדי להשתלט על זכויות כרייה בגינאה בשווי 5 מיליארד שקל.

 

 

 

לפי העיתונאית העצמאית אנייס פבר, שמסקרת את המשפט מהאולם בז'נבה עבור כמה כלי תקשורת בעולם, ובהם "כלכליסט", הדיונים ננעלו לפני כשעה לאחר סיכומי ההגנה. זאת לאחר שהובהר סופית כי מתוך רשימת 11 העדים שהזמינה התביעה למשפט, בהם ארבעה ישראלים, איש לא יגיע. חלקם בשל מה שהוגדר "נסיבות רפואיות".

 

בני שטיינמץ אתמול בז'נבה בני שטיינמץ אתמול בז'נבה צילום: בלומברג

 

כפי שמקובל בשיטת המשפט בשוויץ, התביעה הגישה את חקירות העדים כראיות, ובהן למשל עדותה של מי שעל פי כתב האישום היתה היעד לכספי השוחד – ממאדי טורה, אשתו לשעבר של נשיא גינאה לאנסה קונטה המנוח.

 

הכרעת הדין תינתן על סמך הראיות שהוצגו, בהם חוזי ייעוץ, העברות כספים וגם תמלילי הקלטות, מבלי שלהגנה התאפשר לחקור בחקירה נגדית את העדים. הנשיאה באנה אמרה בדיונים שהעובדה שהעדים לא הגיעו, תובא בחשבון בהכרעת הדין.

 

מי שעדותם כן נשמעה במהלך הדיונים בשבוע שעבר, מלבד שטיינמץ, הם שני הנאשמים הנוספים: בעל השליטה לשעבר בחברת פנטלר, ששימשה על פי כתב האישום השוויצרי כצינור להעברת כספי השוחד, איש העסקים פרדריק סילינס; וכן האזרחית הבלגית סנדרה מרלוני הורמנס, בכירה לשעבר בקבוצת הכרייה BSGR.

 

בסוף השבוע הודיעה התביעה לבית המשפט שהיא מבקשת להטיל על שטיינמץ עונש של חמש שנות מאסר בפועל אם יורשע. בנוסף דורשת התביעה להורות על חילוט נכסים של שטיינמץ בשווי 50 מיליון פרנק (כ-180 מיליון שקל), אם התיק יסתיים בהרשעה.

 

על סילינס מבקשת התביעה בז'נבה להטיל עונש של ארבע שנות מאסר וקנס של 11 מיליון דולר. על הורמנס דורשת התביעה להטיל עונש של שנתיים מאסר וקנס של 150 אלף דולר.

 

x