$
משפט

"חשד סביר לביצוע עבירות של סחיטה באיומים והשפעה על הליך שיפוטי"

המפגש בדירה, המכתבים האנונימיים, הטענות לעסקת נדל"ן משותפת והעברות כספים בין בנו של השופט חאלד כבוב לאמיר ברמלי, החקירה החשאית, צו איסור הפרסום המוזר. גילויים חדשים מחקירת החשד לניסיון סחיטה באיומים של השופט חאלד כבוב, באמצעות איומים על בנו וואליד, מצדו של העבריין אמיר ברמלי

תומר גנון 20:1017.01.21

בשנת 2017, כמעט שנה לאחר שהוגש כתב האישום חמור על הונאת משקיעים בהיקף של מאות מיליוני שקלים נגד אמיר ברמלי לבית המשפט המחוזי בת"א, זומן לפגישה עסקית בבית בנווה צדק עו"ד וואליד כבוב, בנו של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בת"א חאלד כבוב שמונה לנהל את התיק נגד ברמלי. על הפרק עמד ניסיון לעניין את כבוב בעסקת נדל"ן ביפו. מי שהביא אותו לפגישה היה חוסאם עבד אלהאדי, הבעלים של סוכנות יבוא הרכב טויטה בצפון.

 

כמה דקות לתוך אותה פגישה בדירה בנווה צדק, כך לפי מקורב לחקירה, הבין בנו של השופט שמי שמציג לו את עסקה הוא לא אחר מאשר ברמלי עצמו. וואליד כבוב, עורך דין פלילי בעצמו, נטש מיד את הפגישה. הוא זעם על איש העסקים שהביא אותו אליה. זה נשבע לו: לא ידעתי שלאיש הזה יש תיק שמתנהל מול אבא שלך. כבוב בחר שלא לפנות למשטרה. הוא עו"ד פלילי, סיפר לימים למקורביו, שפוגש לא פעם אנשים שעומדים לדין ולעיתים מול אביו. כל עוד לא נוצר שום קשר, אין לו מה לספר או לגלות.

 

למעלה משלוש שנים חלפו. בחודש אוקטובר 2020, לאחר משפט ארוך שהתנהל, הרשיע השופט כבוב את ברמלי בשורה של עבירות גניבה ומרמה של משקיעים. "הונאה, אחיזת עיניים וגניבת דעת", קבע כבוב בהכרעת הדין שממנה עולה כי ברמלי, הבעלים והמנהל של קרן קלע ורוביקון שקרסו וצברו חובות של כ־300 מיליון שקל, חמס את כספם של משקיעים לא מנוסים, ועשה בהם שימוש כדי לפתח את עסקיו האישיים. מסעדות, נדל"ן ועוד.

מימין אמיר ברמלי והשופט חאלד כבוב מימין אמיר ברמלי והשופט חאלד כבוב צילום: אוראל כהן, שאול גולן

 

לפני כחודש, קיבל בנו של השופט מכתב אנונימי. במכתב זה ובנוספים שבאו בעקבותיו תוארה מערכת יחסים עסקית במשך שלוש שנים בינו לבין ברמלי, ונטען בין היתר שהיו בין השניים העברות כספים ומגעים לעסקת נדל"ן משותפת. במכתבים נטען שישנה קלטת שתוכיח שכבוב וברמלי ניהלו עסקים ביחד. הבן קיבל איום שהקשר ייחשף, ולאביו צפוי נזק גדול. ובשפה קצת פחות מרומזת: תדאג שאביך יפסול את עצמו, אחרת יהיה בלאגן.

 

לבנו של השופט לא היה ספק מי עומד מאחורי המכתבים. עוד באותו היום הוא הגיש תלונה במפלג הונאה ת"א של המשטרה שפתח בחקירה. כמה ימים אחר כך, הגיע למשרד עורכי הדין שלו שליח. כבוב הכין מראש את שותפיו שאם מישהו מגיע, שינסו לעכב אותו עד בוא המשטרה. אלא שאנשי משרדו עשו יותר מזה. הם הסריטו את השליח, ושאלו אותו: "מי שלח אותך?". הוא ענה: "מישהי מטעם אמיר ברמלי". כבוב מיהר להעביר את הקלטת למשטרה.

 

ברמלי כבר היה עצור באותה עת עד תום ההליכים, בגלל חקירה נוספת שנפתחה נגדו על הונאת משקיעים. חקירה שבמסגרתה תפסו חוקרי רשות ני"ע בביתו ראיות לכאורה לכך שתכנן להימלט מישראל ביאכטה. חוקרי הונאה ת"א ערכו חיפוש בתאו, ולפי מקורב לחקירה נמצאו שם מכתבים נוספים שיועדו לבנו של השופט. איש העסקים שנכח בפגישה עם ברמלי שבה השתתף וואליד כבוב, אישר את גרסתו של בן השופט, בעדות שמסר במשטרה.

 

לאור רגישות הפרשה, מיהרו בהונאה ת"א לבקש צו איסור פרסום. "עו"ד וואליד כבוב קיבל מכתבים אנונימיים אשר מתוכנם עולה ניסיון סחיטה כנגד אביו – כבוד השופט חאלד כבוב", נכתב בבקשה במעמד צד אחד שהוגשה לפני חודש בדיוק (17.12). "על פי החשד החשוד אמיר ברמלי או מי מטעמו עשו זאת במגמה לגרום לפסילת כבוד השופט בתיק שבו הוא דן", נכתב בנוסף. השופטת עינת יהב הוציאה צו גורף. "קיים חשד סביר לביצוע עבירות של סחיטה באיומים והשפעה על הליך שיפוטי", קבעה.

 

כשבועיים לאחר מכן, בעקבות מידע שהגיע ל"כלכליסט", פנה העיתון וביקש להסיר את הצו. אלא שבית משפט לא מיהר. הבקשה לתגובות הצדדים נקבעה רק להיום (א'). בין לבין, נערך בפני כבוב דיון טיעונים לעונש. סנגוריו של ברמלי, עוה"ד לירן זילברמן ועמית זיו מטעם הסנגוריה הציבורית, לא הגיעו לדיון בהנחיית הסנגור המחוזי. התובעת בתיק, חנה קורין, חשפה בדיון את הפיל שבחדר: "בנך הגיש תלונה למשטרה נגד ברמלי", אמרה.

 

"כלכליסט" פנה עוד באותו יום לבית המשפט, באמצעות עוה"ד פז מוזר ובר לאודון, לשופטת יהב בבקשה דחופה להסרת הצו הגורף שהוצא. ושוב בית המשפט לא הזדרז להחליט. באותו הערב כבר פרסם כתב חדשות 12, גיא פלג, ידיעה שבה צוטטו דבריה של קורין בדיון. רק היום, ולאחר שהפרקליטות והמשטרה הבינו שטעם בצו כבר אין, הוא הוסר. הסנגוריה הציבורית הגישה במקביל בקשה לדחיית דיון הטיעונים לעונש שנקבע לברמלי לפני כבוב ביום רביעי. הפרקליטות צפויה להתנגד.

 

עוה"ד גיא עין צבי ומיכל עורקבי שמייצגים את אמיר ברמלי מטעם הסניגוריה הציבורית: "אמיר מכחיש בתוקף שסחט או ביצע כל עבירה אחרת כלפי עו''ד כבוב. לטענת אמיר הוא קיים קשר עסקי ממושך עם עו''ד כבוב. בקשר עסקי זה השתתפו מעורבים נוספים, שזהותם ידועה למשטרה. בנסיבות הגשת התלונה ע''י עו''ד כבוב, בשילוב נסיבות נוספות, אמיר סבור שיש להעביר את שמיעת המשך התיק הפלילי כנגדו בפני מותב אחר".

 

מעו"ד וואליד כבוב לא נמסרה תגובה. 

 

 

x