$
משפט

בכיר במערך הסייבר הלאומי זייף מסמכים כדי לזכות בתפקיד

ראש תחום הנחיית הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה לשעבר, יובל אבידני, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון עם נציבות שירות המדינה, בזיוף מכתבי המלצה ממשרד החינוך וסלקום. טען: "במבחני הידע במערך הסייבר הוכחתי ידע מקצועי". הוא הורחק ל-10 שנים ממערך הסייבר, ול-5 משירות המדינה

תומר גנון 14:0817.01.21

ראש תחום הנחיית הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה לשעבר, יובל אבידני, זייף מסמכים כדי לזכות בתפקיד. כך עולה מהסדר טיעון שאישר לפני שבועיים בית הדין למשמעת של עובדי המדינה, שבו הודה והורשע אבידני.

 

 

על אבידני, שפוטר במרץ 2019, נגזר עונש של נזיפה חמורה, פסילה משירות המדינה במשך 5 שנים ופסילה מעבודה במערך הסייבר הלאומי לתקופה של 10 שנים.

 

פטיש פטיש צילום: bigstock

 

 

על פי כתב האישום שבו הודה אבידני, מערך הסייבר הלאומי פרסם בשנת 2018 מכרז לתפקיד ראש תחום הנחיית סייבר. דרישות הסף כללו תנאי שעל המועמד להיות בעל ניסיון של 5 שנים בתחום אבטחת הסייבר. אבידני מסר מסמכים הנוגעים לעברו ולניסיונו המקצועי, ובהם מסמכים מזויפים.

 

כך למשל בין המסמכים שהגיש במכרז היה מסמך שכותרתו "אישור והמלצה" מטעם מנהלת אגף יחסי ציבור, פרסום, שיווק וכנסים במשרד החינוך. אבידני הוסיף למסמך שורה שכלל לא נכללה בו: "יובל עבד עם מינהל תקשוב וטכנולוגיות ועסק בתחום אבטחת מידע".

 

מסמך נוסף שהוגש וזוייף, היה "אישור העסקה ומכתב המלצה" שעליו היה חתום מנהל תחום טכני אזור דרום בחברת סלקום. "מסמך זה הודפס על דף הנושא סמליל של חברת סלקום", נכתב בכתב האישום שבו הודה אבידני. "הנאשם זייף את המסמך בכך שערך אותו בעצמו כל שירשמו בין השאר פרטים אודות עבודתו של הנאשם בתחום אבטחת מידע וסייבר בחברת סלקום. זאת בשעה שלמעשה העובד לא עסק בתחום אבטחת מידע וסייבר בסלקום".

 

"במעשיו", טענה נציבות שירות המדינה, "הנאשם זייף מסמכים ועשה בהם שימוש כאשר הגישם במסגרת מועמדותו למכרז, ואף זכה במכרז שלא כדין. זאת בהסתמך על המסמכים המזויפים ועל מצג השווא בפני חברי הוועדה במכרז כי הוא בעל ניסיון בתחום אבטחת מידע וסייבר".

 

אבידני טען במסגרת הטיעונים לעונש כי: "במבחני הידע שנערכו על ידי מערך הסייבר הוכחתי ידע מקצועי, ונבחרתי לתפקיד פה אחד. עברתי שיימינג לאחר שהתגלו הדברים, הושפלתי ונפגעתי חברתית". 

x