$
משפט

הסדר בפרשת iTrader: הבעלים ומאמני המסחר הודו בייעוץ ללא רישיון וישלמו קנסות

הפרקליטות, הבעלים ומנכ"ל iTrader, עידו פישמן, ו-11 מנהלים ומאמני מסחר בפלטפורמת המסחר באופציות בינאריות שפעילותה הופסקה ב-2016, חתמו על הסדר מותנה להפסקת ההליכים הפליליים. החשודים ישלמו קנסות בהיקף כולל של 815 אלף שקל. פישמן הודה שהתווה את שיטות העבודה מבלי לנקוט אמצעים סבירים למניעת ייעוץ השקעות ללא רישיון

תומר גנון 11:1217.01.21

עידו פישמן, הבעלים והמנכ"ל של אתר iTrader (חברת גל מדיה טרייד) ששימש פלטפורמה למסחר באופציות בינאריות ופעילותו הופסקה בחשד להונאת משקיעים, חתם על הסדר מותנה להפסקת ההליכים הפליליים נגדו.

 

 

 

על פי ההסדר שנחתם מול מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), פישמן ישלם 250 אלף שקל, גל מדיה תשלם 340 אלף שקל, ולא יוגש נגדם כתב אישום. בנוסף התחייב פישמן, בהסדר שנחתם בחודש נובמבר ופורסם עתה, שלא להגיש במשך שנה בקשת רישיון לייעוץ השקעות, ניהול תיקים או ניהול זירת סוחר.

 

פישמן ו-11 מנהלי לקוחות ואנשי מסחר זומנו באוגוסט 2019 לשימוע לפני הגשת כתב אישום על עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומתן ייעוץ השקעות ללא רישיון.

 

על פי ההסדר, דניאל שוורץ, ששימש כמנהל מכירות, ונאור נח, ששימש ראש מחלקת שימור לקוחות, ישלמו קנס של 40 אלף שקל כל אחד. ראשי הצוותים רינת חיון ויונתן תורג'מן ישלמו 20 אלף שקל כל אחד. מאמני המסחר – איציק בבלר, עמית מויאל, חן מסטר, מאור ג'רבי, איתם דראב, גיל נפש וחופית ברדה – ישלמו 15 אלף שקל כל אחד. סך הקנסות בפרשה עומד על 815 אלף שקל.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: freepik

 

על פי החלק העובדתי שמהווה עבירה שבו הודו פישמן ועובדי iTrader, האתר למסחר באופציות בינאריות פעל ממאי 2013 ועד יולי 2016. "לצורך כך התקשרה גל מדיה עם אלפי לקוחות לצורך ביצוע המסחר. לקוחות החברה הפקידו בחשבונות מיליוני שקלים. הלקוחות הפקידו סכום השקעה במעמד הגיוס הראשוני, וסכומים נוספים בהתאם לעסקאות שביקשו לבצע, מול מאמני המסחר ממחלקת שימור הלקוחות".

 

"תפקידם של מאמני המסחר", נכתב בהסדר, "היה ללוות את הלקוחות ולסייע להם לסחור בפלטפורמה. מנגנון התגמול של מאמני המסחר התבסס בעיקר על אחוזים מנפח המסחר שביצעו לקוחותיהם ובונוסים נוספים שנגזרו מעמדיה ביעדי מכירות, שהתווספו למשכורת הבסיס".

 

"במספר ניכר של מקרים", נכתב בהסדר, "ייעצו החשודים ללקוחות באשר לכדאיות ההשקעות, והמליצו על סוג הנכס, מועד ביצוע העסקה, מגמת ההשקעה וסכום ההשקעה. כמו כן הם יזמן שימות שמטרתן לגרום ללקוחות לבצע מסחר, מסרו ללקוחות מידע ביחס לנכסים פיננסים ושוחחו על אירועים כלכליים שונים והשפעתם על הנכסים. מדובר בפעילות של ייעוץ השקעות שהייתה טעונה רישיון".

 

"פישמן כמנכ"ל החברה", הודגש בהסדר, "התווה את שיטות העבודה בחברה ואת מדיניות הטיפול בלקוחות, ולא נקט אמצעים סבירים למנוע אות האופן בו פעלו נציגי החברה מול הלקוחות, העולה כדי ייעוץ השקעות".

 

"החשודים היו מודעים לאיסור החל עליהם לתת ייעוץ השקעות", נקבע בהסדר. "עמדת הפרקליטות היא כי בעשותם את המעשים המתוארים נתנו החשודים ייעוץ השקעות ללא רישיון כנדרש בדין, ופישמן לא נקט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע זאת".

 

את פישמן וגל מדיה ייצגה עו"ד מיכל רוזן עוזר; את המנהלים שוורץ ונח ייצג ד"ר צבי גבאי; את ראשי הצוותים חיון ותורג'מן ייצג עו"ד אלון רון; את מאמני המסחר – בבלר, מויאל, מסטר, ג'רבי, דראב, נפש וברדה – ייצג עו"ד רונן רוזנבלום.

x