$
דעות

פרשנות

עצמאות במשבר: כץ מסנדל את עתיד העצמאים

הצהרתו של שר האוצר ישראל כץ לפיה עצמאים שנטלו מענק קורונה שאינו מגיע להם לא ידרשו להחזיר אותו, הגדילה את הדרישה למענקים. אלא שזה לא כספו הפרטי של כץ וברשות המסים אומרים כי יבקשו כספים חזרה

אתי אפללו 19:0616.01.21

שר האוצר ישראל כץ קצת התבלבל, אחרת קשה להסביר איך שכח שכספי המדינה שממנו מחולקים המענקים לעצמאים שנקלעו למצוקה בקורונה אינם כספו הפרטי. בראיון שהעניק בשבוע שעבר לרדיו 103 אמר כץ כי עצמאים שנוטלים מענקים שלא מגיעים להם - כלומר אינם עומדים בקריטריונים לחלוקה - לא יידרשו להשיב אותם. בהמשך סייג כץ שבמקרים מופרכים ייעשה בירור, אך ציין שהמגמה הכללית היא לא לקחת חזרה כספים.

 

 

מצוקת העצמאים אכן קשה, וכדי לא לתקוע את המענקים בבירוקרטיה הם מחולקים עוד לפני שלרשות המסים יש נתונים מלאים על הזכאות. הקריטריון המרכזי לקבלת מענק שעדיין עמום עוסק בשאלה האם הירידה בהכנסות העצמאי הגיעה לסף שמזכה אותו למענק. בשלב זה רשות המסים נסמכת על הצהרת העצמאי שהכנסתו ירדה, והיקף הירידה והעמידה בקריטריון נבדקת בדיעבד.

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום מסך: לע"מ

 

 

בפועל, יש שנוטלים מענקים אף שאינם עומדים בקריטריונים. חלק עושים זאת בטעות לאחר שלא חישבו נכון את הירידה בהכנסות; חלק יודעים שאינם זכאים למענק אבל המצוקה התזרימית קשה והם צריכים כסף עכשיו ו”אחרינו המבול”; חלק נוטלים מענק כי זו ההלוואה בתנאים הכי משתלמים כיום במשק; ויש מי שנוטלים מענק ומקווים שלא יתבקשו להחזיר אותו.

 

אם יש עוד עצמאים שמתלבטים אם לקחת מענק אף שאינם זכאים לו, תשובתו של כץ מבהירה כיצד עליהם לנהוג. והם אכן מיהרו לנצל את ההזדמנות: רואי חשבון העידו כי לאחר השידור התקשרו אליהם לקוחות ושאלו על הסיכונים הכרוכים בנטילת מענק אף שאינם עומדים בקריטריונים. ברשות המסים אומרים בינתיים כי הם מבקשים חזרה מענקי השתתפות בהוצאות שחולקו בניגוד לקריטריונים וכי בכוונתם לעשות זאת גם לגבי המענקים הסוציאליים. כדאי שכץ יתעורר מהר ויכריז בקול ברור: מי שנטל כסף שאינו זכאי לו יתבקש להחזיר אותו.

x