$
משפט

התביעה בשוויץ דורשת 5 שנות מאסר לבני שטיינמץ אם יורשע בעבירות שוחד

בנוסף דורשת התביעה להורות על חילוט נכסים בשווי 50 מיליון פרנק אם איש העסקים הישראלי יורשע בעבירות של תשלום שוחד ומרמה בפרשת זכויות הכרייה בגינאה; דרמה במשפט: עד שהגיע מסנגל לא אותר במלון שבו נרשם, ועורך דינו הודיע שלא יגיע להעיד. שורה של עדים נוספים שזומנו למשפט, בהם ישראלים, טרם הגיעו - לפי השופטים בשל "עניינים רפואיים"

תומר גנון 13:2515.01.21

התביעה בשוויץ מבקשת להטיל עונש של 5 שנות מאסר בפועל על איש העסקים בני שטיינמץ, אם בית המשפט בז'נבה ירשיע אותו בעבירות של מתן שוחד ומרמה מול בנקים. בנוסף דורשת התביעה מבית המשפט להורות על חילוט נכסים בשווי 50 מיליון פרנק (כ-180 מיליון שקל), אם התיק יסתיים בהרשעה. כך עולה מהדיונים שנערכו אתמול (ה') בז'נבה במשפטו של איש העסקים הישראלי, שעומד לדין בטענה ששילם שוחד של למעלה מ-10 מיליון דולר לאשת נשיא גינאה לשעבר, ממאדי טורה, כדי להשתלט על זכויות כרייה של עפרות ברזל בשווי 5 מיליארד דולר.

 

על איש העסקים פרדריק סילינס - בעל השליטה לשעבר בחברת פנטלר, ששימשה על פי כתב האישום השוויצרי כצינור להעברת כספי השוחד - מבקשת התביעה בז'נבה להטיל עונש של 4 שנות מאסר וקנס של 11 מיליון דולר. על האזרחית הבלגית סנדרה מרלוני הורמנס, בכירה לשעבר בקבוצת

הכרייה BSGR, דורשת התביעה להטיל עונש של שנתיים מאסר וקנס של 150 אלף דולר.

  

 

במהלך הדיונים שנערכו אתמול (ה'), הודיעו השופטים כי עדים שזומנו, מלבד הנאשמים, לא יישמעו לפחות עד יום שני לאור "עניינים רפואיים". מהדיווחים מהאולם לא ברור האם מדובר בקשיים הנובעים מהגבלות הקורונה, או מסיבות רפואית של מי מהעדים שזומנו.

 

מה שכבר ברור לפי הדיווחים הוא שטורה, שככל הידוע מתגוררת כיום במיאמי, פלורידה, לא תגיע להעיד אף שזומנה. התביעה בשוויץ הגישה כראיה במשפט את תמלילי החקירה שלה.

 

עד נוסף שכבר ברור שלא יגיע הוא עיסמאיל דאו, מקורב לטורה. על פי הדיווחים מהאולם בז'נבה, דאו קיבל ויזה להגיע לשוויץ מדקר, בירת סנגל, שבה הוא מתגורר. לפי הרישומים של הרשויות בשוויץ, דאו הגיע לז'נבה, אך לא נרשם במלון שהוזמן לו. בית המשפט שלח את משטרת ז'נבה לחפש אותו. לבסוף הודיע עורך דין השוויצרי שהוא לא יגיע.

 

בין העדים הישראלים הנוספים שזומנו למשפט, וכאמור לא ברור אם יגיעו, נמצאים אשר אבידן, מנכ"ל BSGR ובכיר לשעבר במשרד החוץ; אנשי העסקים מיכאל נוי ואבי לב-רן, שותפיו של סליניס בחברת פנטלר; ואיש העסקים הישראלי עופר קרז'נר, קונסול הכבוד של אוקראינה בישראל.

על פי הערכות, ככל שלא יישמעו עדים נוספים, המשפט צפוי להתקצר ולהסתיים כבר בשבוע הבא, ולא ב-22 בחודש כפי שתוכנן.

 

 

בני שטיינמץ מגיע לבית המשפט בז'נבה בני שטיינמץ מגיע לבית המשפט בז'נבה צילום: בלומברג

x