$
משפט

משפט נתניהו

העליון בביקורת על התנהלות הפרקליטות בתיק 4000: "גובלת בהטעיה"

השופט יוסף אלרון נזף בפרקליטות בשל סירובה למסור לסניגורי אלוביץ' את התמליל המתוקן והשנוי במחלוקת של המפגש בין האב שאול לבנו אור - מפגש בו התבקש אור לשכנע את אביו לפטר את סניגורו ז'ק חן. מלבד התמלילים המתוקנים יזכו הסניגורים לחומרים נוספים שעד כה התביעה סירבה למסור לידיהם, לרבות קלסרי החפיפה של פילבר לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת והטלפונים הניידים של ישועה

משה גורלי 15:3014.01.21

"התנהלות מעין זו גובלת בהטעיית הנאשם"; כך כתב היום (ה') שופט ביהמ"ש העליון יוסף אלרון, על סירובה של הפרקליטות למסור לסניגורי אלוביץ' את התמליל המתוקן והשנוי במחלוקת של המפגש בין האב שאול לבנו אור - מפגש בו התבקש אור לשכנע את אביו לפטר את סניגורו ז'ק חן.

 

הקרב של סניגורי הזוג שאול ואיריס אלוביץ', לקבלת חומרי חקירה, נחל הצלחה חלקית כאשר אלרון קיבל חלק מהעררים שהגישו עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר על החלטות בית המשפט המחוזי. המשמעות היא שהסניגורים צפויים לקבל חומרים נוספים. בנוסף העיר אלרון לשופטי בנימין נתניהו, הזוג אלוביץ' ונוני מוזס - רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם - שתי הערות עקרוניות.

 

השופט יוסף אלרון השופט יוסף אלרון צילום: אוהד צויגנברג

 

הראשונה: "על בתי המשפט הדנים בבקשות למסירת חומרים לנמק באופן מפורט ונהיר את החלטותיהם שלא למסור חומר מבוקש לידי נאשם. זאת, על מנת שלא ליצור חשד או חשש שמא הוסתרו מעיני הנאשם ובא כוחו פריטי מידע הנחוצים להגנתו. אני סבור כי יש ממש בטענות העוררים שלפיהן בית המשפט המחוזי לא פירט די הצורך את נימוקיו בהחלטותיו שלא למסור חומרים רבים שהתבקשו על ידם לעיונם".

 

השנייה: "הקלטות חקירות ושיחות עם נאשמים הן המהוות ראייה בתיק, ואילו תמלול ההקלטות נועד אך להקל על הצדדים ואינו מהווה ראיה עצמאית. אין מחלוקת כי לעיתים נופלות שגיאות בתמלילים אלו בתום לב, ואין לזקוף שגיאות אלו לחובת רשויות התביעה. אולם, לא ניתן להשלים עם האפשרות כי במקרים שבהם נודע לתביעה שתמלילים אשר נמסרו לנאשם אינם מדויקים, היא תימנע מלעדכנו בעניין. התנהלות מעין זו גובלת בהטעיית הנאשם, עלולה לפגוע בהגנתו, וודאי שאינה מתיישבת עם חובת ההגינות הכללית המוטלת על רשויות התביעה. משכך, אני סבור כי במקרים שבהם נודע לרשויות התביעה שנפלה טעות בתמלילים שהוגשו לעיון הנאשם, עליה לעדכנו בעניין בהקדם האפשרי, ולמסור לעיונו את התמלילים המתוקנים".

 

הדברים נכתבו בשל התמליל החסר מהשיחה המפורסמת בין שאול אלוביץ' לבנו אור, בה התבקש אור בידי החוקרים לשכנע את אביו לפטר את סניגורו ז'ק חן, שנתפס בעיני החוקרים כמכשול שמונע מאלוביץ' מלהפוך לעד מדינה נגד נתניהו.

 

מלבד התמלילים המתוקנים יזכו הסניגורים לחומרים נוספים שעד כה התביעה סירבה למסור לידיהם, וביניהם: טיוטת "הסכם העסקה", ממנה עולה כי חפץ בחן את האפשרות כי יועסק בידי שאול אלוביץ' בקבוצת בזק; קלסרי החפיפה של פילבר לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת; הטלפונים הניידים של ישועה; רישום פנימי של פעולות חקירה שבוצעו במכשיר הטלפון של אחד מעדי המדינה; וכמובן תמלילים מתוקנים, כאשר מתגלית טעות בתמליל שכבר נמסר.

x