$
דעות

אפליה מקוממת של לא־חרדים

באופן רשמי מדינת ישראל מבקשת להוציא כמה שיותר אברכים לעבודה. אבל כאשר היא מחלקת לאברכים רבים מתנה של מאות אלפי שקלים היא מעודדת אותם להישאר בכולל

שחר אילן 08:0314.01.21

סיכום סודי בין שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לשר האוצר ישראל כץ שנחשף אתמול בכלכליסט מגלה שהשניים מתכננים להפוך את תוכנית "דיור במחיר מופחת" ל"דיור במחיר מופחת לחרדי". על פי הסיכום, ביישובי מעמד הביניים תהיה מעט מאוד בנייה במחיר מוזל. רוב הבנייה הזאת תופנה לאשכולות 4 ומטה. זה אומר בעיקר ערים חרדיות או ערים בהן רוב חרדי גדול. המשמעות היא הנחה של 400-200 אלף שקל ממחיר השוק.

 

שוב ושוב מוכיחים השרים החרדים שהם אינם מסוגלים להתנהג בצורה ממלכתית אלא פועלים כמגייסי תקציבים למגזר שלהם. שר הפנים אריה דרעי עשה זאת כשתפר למענקים לרעבים בסך 700 מיליון שקל קריטריונים שמתאימים במיוחד למאפייניהם של החרדים בכלל והאברכים בפרט. ליצמן עושה את זה כאשר הוא תופר את תוכנית הסיוע בדיור לחרדים. אצל דרעי לפחות גם ערבים ייהנו מהמענקים, אבל ישראל כמעט לא בונה לערבים.

 

 

צעירים חרדים בהפגנה מול לשכת הגיוס ב ירושלים צעירים חרדים בהפגנה מול לשכת הגיוס ב ירושלים צילום: אוהד צויגנברג

 

מדובר באפליה הבוטה בין הצעיר החרדי שבדרך כלל לא משרת בצה"ל ויזכה לדירה מוזלת, לבין הצעיר הלא חרדי שמשרת וישלם מאות אלפי שקלים יותר. הטיעון של בנייה באשכולות נמוכים אינו תופס. בחירת חלק גדול מהחרדים לא לעבוד היא שמורידה את היישובים שלהם לאשכולות האלה. כלומר מדובר במקרה קלאסי של מי שמחבל בהכנסתו ומבקש סיוע כי הוא עני.

 

סיוע של 200 אלף שקל למשפחה בדיור שווה ערך למלגה של 850 שקל למשך 20 שנה, יותר ממלגת האברך. באופן רשמי מדינת ישראל מבקשת להוציא כמה שיותר אברכים לעבודה. אבל כאשר היא מחלקת לאברכים רבים מתנה של מאות אלפי שקלים היא מעודד אותם להישאר בכולל. לכן החלטת משררי האוצר והחינוך טעונה מהפכה. יש לבנות במחיר מופחת גם ללא חרדים ויש להתנות את ההטבות לדיור בכך שבני הזוג יעבדו או לפחות ינסו לעבוד.

x