$
משפט

גנץ מינה את עמית איסמן לממלא מקום פרקליט המדינה

על רקע השיתוק במינוי הבכירים בממשלה הודיע גנץ, שמכהן גם כשר המשפטים, על מינויו עמית איסמן לתפקיד כממלא מקום. מינויו עבר כבר את ועדת האיתור, אך לפי גנץ הליכוד ונתניהו מסרבים לאשר אותו. "אות קלון לממשלה ולעומד בראשה"

טובה צימוקי, ynet 21:0013.01.21

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ, שמכהן כעת גם כשר המשפטים, הודיע הערב (ד') כי החליט למנות את עמית איסמן לממלא מקום פרקליט המדינה, בצל הוויכוחים בממשלת המעבר שמונעים את מינויו לתפקיד באופן קבוע - כמו גם מינויי בכירים נוספים כמו מפכ"ל משטרה קבוע.

 

 

 

"אני עושה הערב צעד נוסף למען שלטון החוק, בשאיפה להפוך אותו לצעד משמעותי ליציבות מערכת המשפט ושלטון החוק. מדינת ישראל צריכה לתפקד - מערכת המשפט חייבת לתפקד ואף אחד לא ימנע ממנה לתפקד", מסר גנץ. "העובדה שאין פרקליט מדינה, היא אות קלון לממשלה ולעומד בראשה. לכן, עד שנביא לממשלה את מינוי הקבע, החלטתי למנות את עו"ד איסמן כממלא מקום בכדי שיחל בביצוע התפקיד".

 

 

עמית איסמן
עמית איסמן צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים

 

 

כבר בנובמבר נקבע עו"ד איסמן כמועמד לתפקיד פרקליט המדינה על ידי ועדת האיתור לתפקיד, שאותו ממלא בפועל מאז מאי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אולם אישור המינוי בממשלה התעכב בעקבות המחלוקות הפוליטיות והמשבר בקואליציה שהוביל לפירוקה ולבחירות חדשות, וגנץ טען בהודעתו כי "הליכוד ונתניהו" סירבו לאשר את המינוי.

  

גנץ ציין כי במהלך השבוע האחרון התייעץ בנושא עם היועמ"ש, נציב שירות המדינה ועם גורמי משפט נוספים, וכן בדק את חומרי ועדת האיתור שדנה במינוי פרקליט מדינה קבוע. הוא הוסיף כי נפגש עם איסמן השבוע, ובמהלך פגישתם דן עמו בנושא אמירותיו הפוגעניות כלפי נשים. "גנץ ששוחח גם עם גורמים נוספים המכירים את הנושא, השתכנע כי איסמן מתחרט על הדברים באופן כנה וכי אין בהם בכדי למנוע את מינויו", נמסר.

 

"הדגשתי בפני איסמן את החשיבות שאני רואה בביצור שלטון החוק, בקידום עבודת הפרקליטות ובעצמאות תפקודה", אמר גנץ. "אין לי ספק שהוא יעשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר כממלא מקום היום, וכפרקליט מדינה קבוע בעתיד".

 

כשעלה שמו של עו"ד איסמן כמועמד לתפקיד התבקשה ועדת האיתור להתייחס להתבטאויות פוגעניות שלו כלפי נשים בעבר. אחת מהן ב-2008, כששימש מנהל מחלקה, אז פנה למתמחה ושאל אותה בקול אם יש לה בארון חוטיני מנומר. כשהשיבה בשלילה, פנה לפרקליטה שעמה שוחח באותו רגע ואמר לה: "את רואה, זאת בחורה נורמלית, היא לא מחזיקה דברים כאלה בארון". המתמחה ציינה כי הדבר הביך אותה והיה בוטה, אבל היא לא חשבה שנועד כדי להטריד אותה מינית או לפגוע בה.

 

התבטאות נוספת המיוחסת לאיסמן קשורה באירוע שהתרחש כששימש פרקליט מחוז. לפי גרסתה של פרקליטה, היא ביקשה להתייעץ עמו בנוגע לתיק שהסנגוריה לחצה עליה להביא לסיום בהסדר טיעון. לפי גרסת אותה פרקליטה, אמר לה איסמן: "את לא גבר, אין לך ביצים, נכון...? כי כשאת גבר ומועכים לך את הביצים אז יש תחושה של כאב אבל יש גם תחושה של עונג, וזה מה שהסנגורית עושה לנו".

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, מסרה בתגובה: "מינויו של עו״ד איסמן אולי כשר משפטית אך פסול ערכית. לא ראוי שאדם שהתבטא באמירות שמציגות תפיסה סקסיסטית, מקטינה ומשפילה כלפי נשים ימונה לתפקיד כה בכיר, קל וחומר תפקיד בכיר ברשויות אכיפת החוק. זהו מסר בעייתי גם לעובדות בפרקליטות וגם לציבור הישראלי בכלל".

 

 

x