משפט

איציק דיין שכח סיסמה, ורשות המסים פרצה לו לנייד

חודשיים אחרי שתפסה אותו, הרשות פרצה לסלולר של החשוד בהעלמת מס של עשרות מיליוני שקלים

תומר גנון ועמרי מילמן 11:3913.01.21

איש העסקים איציק דיין,שחשוד ביחד עם אחיו אמיר בהעלמת מס של עשרות מיליוני שקלים והשמטת הכנסות של מאות מיליוני שקלים, לא מסר במשך כחודשיים לחוקרי רשות המסים את הסיסמה לטלפון הנייד שלו, בטענה ששכח אותה. רק בשבוע שעבר, כך נודע, הצליחו ברשות לפרוץ לנייד מסוג אייפון 6, טלפון ישן של דיין, כדי להפיק ממנו מידע.

 

 

ביום שני פנתה היחידה שחוקרת את הפרשה, פקיד שומה חקירות ת"א, לבית משפט השלום וביקשה אישור להמשיך להחזיק בטלפון הנייד שנתפס בחיפוש בביתו של דיין עם פתיחת החקירה ב־2 בנובמבר. "נוכח סירובו של דיין למסור לחוקרים את הסיסמה למכשיר הטלפון שנתפס", כתבה נציג הרשות שני פרייסט, "לא עלה בידי היחידה החוקרת לחדור אליו כדי למצות את הראיות ממנו".

מימין: אמיר דיין ואיציק דיין. הפריצה נדרשה להוצאת מידע מימין: אמיר דיין ואיציק דיין. הפריצה נדרשה להוצאת מידע צילום: אלכסנדר קורנר אוראל כהן

 

לפי הבקשה, ולאור סירובו המתמשך של דיין, לפני כחודש וחצי הוציא בית משפט צו המאפשר לרשות המסים לפנות לחברה המתמחה בפתיחת סיסמאות הגנה למכשירי טלפון סלולריים כדי לפרוץ אליו.

 

"ב־6 בינואר הוחזר הנייד ליחידה החוקרת מהחברה המתמחה בפתיחת סיסמאות הגנה למכשירים סלולריים, כשהוא ניתן לחדירה ומיצוי ראיות ממנו". הרשות ביקשה מבית המשפט להמשיך להחזיק בטלפון עוד חודש, כדי להוציא מידע מהנייד, וזאת ללא נוכחותו של דיין אלא רק של שני עדים מטעמו.

 

עם זאת היום (רביעי) הגישה הרשות הודעה מעדכנת שבה כתבה כי "בבדיקה נוספת שנערכה במשרדנו לבקשת בא כוחו של דיין, עולה כי אין מדובר בסירובו למסור את קוד הפתיחה לטלפון, כפי שצוין בבקשה הקודמת, אלא שהוא לא זוכר את הקוד, שכן מדובר בטלפון ישן. שהרי הוא מסר את קוד פתיחת הטלפון שבשימושו העכשווי".

 

החשד המיוחס לאחים דיין, שנעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים עם פתיחת החקירה, הוא כי הציגו מצג שווא לפיו נכסים בגובה מאות מיליוני שקלים מוחזקים בנאמנות על ידי תושב צרפתי קשיש, אשר מתכחש לכך בכל תוקף, וכל זאת כדי לחמוק מתשלומי מסים בישראל בגובה עשרות מיליוני שקלים.

 

ברשות המסים חושדים כי מדובר בנאמנות פיקטיבית, מאחר שהכנסות הקשיש מסתכמות ב־30 אלף יורו בלבד בשנה. החוקרים חושדים כי יוצר הנאמנות הוא למעשה מה שהם מכנים "קוף", אדם שאינו הבעלים האמיתי של הנכסים והכספים, וכי הנאמנות נועדה להסתיר את מקור הכספים. חוקרי הרשות אספו חומרים המעידים לטענתם כי "כל הנאמנות הזו היא פיקציה". איציק דיין, המיוצג על ידי עו"ד חיים גבאי, ואמיר דיין, המיוצג על ידי עו"ד נתי שמחוני, מכחישים את החשדות.

x