$
משפט

פרשנות

חקירת בני שטיינמץ בישראל: עין לשוויץ צופיה

שטיינמץ ועורכי דינו מקווים להסדר לתשלום קנס שיכלול גם את סיומה של מחלוקת ארוכת שנים שלו עם רשות המסים בישראל. הנכונות של הפרקליטות ללכת להסדר תלויה במידה רבה במה שייקבע ב-22 בחודש – תוצאות המשפט בשוויץ

תומר גנון 12:3911.01.21

החקירה בישראל בגין חלק מהעובדות שמוזכרות בכתב האישום השוויצרי נגד איש העסקים בני שטיינמץ, שעיקרו פורסם הבוקר בכלכליסט, מתנהלת מאז 2016 ורשמית היא לא הסתיימה.

 

 

 

עם זאת עורכי דינו של שטיינמץ מנסים מזה תקופה ארוכה לשכנע את הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. בין היתר בטענה שבפועל כתב האישום בשוויץ מעמיד את שטיינמץ ב"סיכון כפול" (double jeopardy). מצב שבו אדם מועמד פעמיים לדין על מערכת עובדות זהה. בתיק ישנם גם עדים, שלא ברור אם בכלל יהיה ניתן להביא אותם לישראל ככל שיוגש כתב אישום. בפרקליטות, סביר להניח, יחכו לראות מה תוצאות המשפט בשוויץ כדי להתקדם.

 

 

בני שטיינמץ ועורך דינו מרק בונאנט בית משפט ז'נבה שוויץ vjusa בני שטיינמץ ועורך דינו מרק בונאנט בית משפט ז'נבה שוויץ vjusa צילום: רויטרס

 

החלום הרטוב של שטיינמץ ועורכי דינו הוא הסדר לתשלום קנס שיכלול בתוכו גם את סיומה של מחלוקת ארוכת שנים שלו עם רשות המסים. הכנסות של מיליארדי שקלים

שמרוכזים בנאמנות זרה, שלטענת שטיינמץ הוא רק נותן לה שירותים ואינו הבעלים שלה. רשות המסים דורשת למסות את הכספים שם, בטענה ששטיינמץ הוא הנהנה האמיתי.

 

קרב החפירות נמשך כבר שנים רבות. כך למשל המשטרה, במסגרת הליכי הקפאת נכסים של שטיינמץ בפרשת השוחד והלבנת ההון שבה נחקר בישראל, חיזקה את טענת רשות המסים שהוא בנה שרשור של חברות רבות ונאמנים שמקשים לקשור אותו כבעלים, מלבד ביתו המפואר ביישוב היוקרתי ארסוף.

 

ועדיין הסיכוי להסדר לא ברור בשלב זה. ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) השקיעו מאמצים גדולים בחקירה, ואספו ראיות מעשרות עדים. חלקם הובאו במיוחד לישראל, ועבור חלקם טסו החוקרים לצרפת או דרום אפריקה. הנכונות של הפרקליטות ללכת להסדר תלויה במידה רבה במה שיקבע ב-22 בחודש – תוצאות המשפט בשוויץ.

x