$
משפט

פרשנות

נתניהו כבר רשם בסיפוק הישג אחד מהסגר שכפה עלינו

יש כאלה שזקפו את הדחייה במשפטו לתחמנותו האינסופית של נתניהו ולחולשתו של גנץ. אבל גם אם ראש הממשלה הוא צדיק שמלאכתו נעשית בידי אחרים שכלל לא התכוונו להיטיב עמו - סביר להניח שהדחייה לא תהיה לזמן ארוך

משה גורלי 12:0008.01.21
"נתניהו אל דאגה. בתי המשפט יישארו פתוחים – עליי". בהצהרה זו של גבר-גבר, הרגיע שלשום שר המשפטים בני גנץ את החששות מדחיית משפטו של נתניהו בגלל הסגר. ואכן, שלשום בערב דחו שופטי נתניהו את בקשת הסניגורים לקבל ארכה למתן תשובת הנאשם מספר 1 לכתב האישום.

 

 

הצהרת נתניהו בבית המשפט המחוזי. לא נקבע מתי הוא יחזור  לשם הצהרת נתניהו בבית המשפט המחוזי. לא נקבע מתי הוא יחזור לשם צילום: יונתן זינדל/פלאש90

מה קרה בין רביעי בערב לשישי בבוקר? יום חמישי.

אתמול נפגש גנץ לפגישת עבודה ראשונה עם ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל. תוצאת המפגש היתה חוזר שהוציא מרזל לשופטים שבו הוא מסמיך אותם, גם מיוזמתם וגם בתגובה לבקשות, לדחות דיונים בסגר.

 

במיוחד בדיונים רבי קהל ומשתתפים (נתניהו) של נאשמים מעל גיל שבעים (נתניהו) שעורכי הדין שהו ומצויים בבידוד (סניגורי נתניהו). החלטת השופטים מהבוקר יישמה את הסמכות שקיבלו ממנהל בתי המשפט.

 

סניגורי נתניהו ביקשו שלשום ארכה למתן תשובתם לכתב האישום שנועדה לשבוע הבא. הם העלו שני נימוקים עיקריים: כתב האישום המתוקן שהתקבל רק בתחילת השבוע שעבר מחייב זמן נוסף להכנת התשובה, וגם הסגר המתרגש עלינו והבידודים שנכפו על חלק מהסניגורים.

 

עו"ד בועז בן צור ובתו עו"ד כרמל בן צור שהו בבידוד עד ה-28.12. שתי עורכות דין נוספות מצוות ההגנה, דקלה סרקיס ואסנת גולדשמיט-שרייר מסיימות בסוף השבוע בידוד ממושך. כאמור, השופטים רבקה פלדמן-פרידמן, משה בר-עם ועודד שחם דחו את הבקשה. הבוקר, הם החליטו מיוזמתם לקבל אותה. עכשיו לסניגורי נתניהו יהיה זמן להכין את התשובה.

 

בועז בן צור, מפרקליטי נתניהו בועז בן צור, מפרקליטי נתניהו צילום: אוראל כהן

 

 

התביעה, לאחר הערת בית המשפט, העבירה לסניגורים בשלב זה תרשומת, מושחרת ברובה, שבה מופיע איישורו של מנדלבליט לפתיחת החקירה. כזכור, השופטים לא הסתפקו במזכר של היועץ וביקשו לראות את המקור.

 

היו כמובן כאלה שזקפו את הדחייה לתחמנותו האינסופית של נתניהו, ולחולשתו של גנץ שכרגיל דיבר גבוה וגמר נמוך יותר. אולי ניסנקורן, כשר משפטים, היה נותר עקבי ומתעקש על המשך עסקים כרגיל בבתי המשפט גם בתקופת הסגר.

 

ואולי גם לשכת עורכי הדין החליטה להצליב את האינטרסים המקצועיים עם הבונוס לנתניהו. עו"ד חימי דחה בתוקף.

 

"לפני כמה חודשים הייתי 'שמאלני' כשבחרנו נציג ערבי לוועדה לבחירת שופטים ושיתפנו פעולה עם השר ניסנקורן והנשיאה חיות בבחירת שופטים", אמר לכלכליסט. "וגם השבוע פעלתי בשם האינטרס המקצועי של מאות ואלפי ליטיגטורים שביקשו הקלות וגמישות בזמן הסגר. אני שם פס על כל מי שטוען אחרת, שמאשים אותי בשיקולים זרים".

 

בין אם נתניהו הוא צדיק שמלאכתו נעשית בידי אחרים - גנץ, מרזל, חימי - ובין אם האחרים האלה לא התכוונו בכלל להיטיב עמו, סביר להניח שהדחייה לא תהיה לזמן ארוך.

 

כך או כך, נתניהו רשם לעצמו (בסיפוק) לפחות הישג אחד מהסגר שכפה עלינו. נקווה שלא יהיה זה ההישג היחידי.

x