$
דעות

דעה

חייבים להקים מפעל חיסונים בישראל

הקמת מפעל לחיסונים הוא צורך לאומי הן מההיבט הבריאותי והן הביטחוני. הקורונה, הסארס ושפעת החזירים מלמדים אותנו שאנו צפויים למגפות חוזרות ונשנות. בנוסף, הנשק הביולוגי הוא סכנה לא פחות חמורה שאנו עלולים התמודד אתה

מרדכי איש שלום 07:3408.01.21

בפברואר 2020 בישיבת ממשלה הודיע בנימין נתניהו כי הורה למכון הביולוגי בנס ציונה לפתח חיסון לקורונה ולהקים במקביל מפעל לחיסונים. הוא חזר על כך כאשר קיבל בטקס בנתב"ג את המשלוח הראשון של חיסוני פייזר. נתניהו רק שכח לציין שכבר ב-2009 כשעלה לשלטון, מגפת שפעת החזירים גרמה לממשלה להתחייב לתשלום של 470 מיליון שקל לרכישת חיסונים במחירי סחיטה חזיריים (מגפה מתו כ-100 ישראלים) - כבר אז אנשי המקצוע המליצו על הקמת מפעל בישראל.

 

הדבר חזר על עצמו ב-2016. לאחר שהמכון הביולוגי התריע בפני שר הבריאות על חסרון מפעל לחיסונים, מונתה ועדה בינמשרדית, שהמליצה שוב על הקמת מפעל "כחול-לבן". דבר לא זז גם לאחר שבדצמבר 2019, על רקע המחסור העולמי החמור בחיסוני שפעת, הניח השר יעקב ליצמן על שולחנו של רה"מ בקשה להקים מפעל לחיסונים. נתניהו יודע שהקמת מפעל לחיסונים אורכת 6-4 שנים בעלות של כ-400 מיליון שקל. 

 

החשש הוא שלאחר חיסון כל אוכלוסיית ישראל כנגד הקורונה, יישכח שוב הצורך האסטרטגי של הקמת מפעל לחיסונים, המעניק לישראל עצמאות תפקודית ומענה לאוכלוסייתה ללא תלות בחברות רב לאומיות.

 

הקמת מפעל לחיסונים הוא צורך לאומי הן מההיבט הבריאותי והן הביטחוני. מגפות הסארס ב-2002, שפעת החזירים ב-2009 ולאחרונה הקורונה, לימדה אותנו כי אנו צפויים למגפות אזוריות או עולמיות חוזרות ונשנות בפסקי זמן קצרים. בין הסיבות, צפיפות אוכלוסין הולכת וגוברת בעולם, מגעים בלתי נמנעים בין האדם לבעלי חיים, תעבורה אווירית וימית אינטנסיבית בין מדינות ויבשות ועוד. לכן הקמת מפעל לחיסונים הוא נכס אסטרטגי להתגוננות של ישראל בפני מגפה עולמית.

 

 

בני גנץ עם פרופ' שמואל שפירא מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה בני גנץ עם פרופ' שמואל שפירא מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

מגפת הקורונה גם העלתה לסדר היום הציבורי את סכנת התקפת טרור ביולוגית. עד היום איננו יודעים האם מקור המגפה בסין היה המגע בין אדם לעטלף או תקלה במכון הביולוגי בוואהן, העוסק במחקר על הנגיף תחת פיקוח משרד ההגנה הסיני.

 

לאויבי ישראל כמו איראן וסוריה ובעבר גם ללוב ועיראק יש יכולות מוכחות של פוטנציאל לטרור ביולוגי. נשק ביולוגי הוא הנשק הגרעיני של מדינות עניות בכסף ובידע מדעי

 

אין ספק כי כל העולם למד היטב את לקח מגפת הקורונה. אויבי ישראל הבינו שבהרבה פחות כסף ואמצעים אפשר "להוריד את ישראל על הברכיים" ע"י הפצת נגיפים בקרב אזרחיה, ובמקביל לפתח חיסונים להגן על אוכלוסייתם במקרה של התקפת נגד ביולוגית. טרור ביולוגי איננו בחזקת חזון תאורטי הוא כבר בוצע הלכה למעשה בעבר במלחמות שונות.

 

לפיכך, יש די סיבות להקים כבר אתמול מפעל חיסונים "כחול-לבן".

 

מרדכי איש שלום הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי וחבר המועצה הכללית של קופ"ח כללית

בטל שלח
    לכל התגובות
    x