$
רכב

שמים צ'קלאקה: אלה הבכירים שיעקפו את הפקקים

נוהל חדש של משרד התחבורה מסדיר את ההיתרים להתקין אור כחול מהבהב ברכבי שרד. בין הזוכים בפנס המבהב הנכסף באופן אוטומטי: שרים, סגני שרים, יו"ר וועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ראש המוסד וראש השב"כ וגם ראש עיריית ירושלים

תומר הדר 09:3006.01.21

מי מבכירי מדינתנו יוכל להתקין על גג רכבו צ'קלאקה כחולה מהבהבת ולעקוף את הפקקים? התשובה: רבים וטובים. כך עולה מתוכנו של נוהל חדש של משרד התחבורה אשר מסדיר את ההיתרים להתקין אור כחול מהבהב, או צ'קלאקה בלשון העם, ברכב שרד.

 

 

 

יש להדגיש כי נוהל זה הוא נוהל חדש, אשר מרענן את הוראות הנהלים הקודמים, זאת לאחר שבשנים האחרונות הושמעה ביקורת ציבורית רבה על דרכי קבלת אותו פנס כחול מהבהב, במיוחד לנוכח התגברות פקקי התנועה והעובדה שהפנס אשר מאפשר לרכב לנסוע בשולי הכביש הגיע לעתים לגגות רכבים שאינם רכבי ביטחון.

 

רכב עם צ'קלאקה רכב עם צ'קלאקה צילום: אוהד ריינהרץ

 

 

אור כחול לראש עיריית ירושלים ול"בעל תפקיד שנוכחותו חיונית והכרחית" 

 

זאת ועוד, הנוהל החדש מיועד להסדיר את התהליך אשר נדרש כדי לקבל את אותו "היתר צ'קלאקה", משלב הגשת הבקשה לאור המהבהב הנכסף ועד קבלת ההחלטה אשר תעניק את סירנת הפלסטיק והפטור מהפקקים. כדי לקבל את האישור יש לעבור וועדה מיוחדת. בוועדה יהיו חברים סמנכ"ל תנועה בכיר במשרד התחבורה אשר ישמש כראש הוועדה או נציג מטעמם, ראש אגף התנועה או נציג מטעמו וגם רכז וועדה מיוחד, ובנוסף גם מה שבמשרד התחבורה מגדירים כ"ממונה בכיר".

 

כדי להיות זכאי לאור הכחול יש לעמוד בקריטריונים אלה: להיות בעל תפקיד הכרוך בהצלת חיי אדם או בטחון המדינה שיש לוודא שיגיע למקום מסוים בדחיפות – או, הגדרה נוספת ורופפת למדי, לפיה יוכל לקבל את הצ'קלאקה גם "בעל תפקיד שנוכחותו הדחופה במקום מסוים חיונית והכרחית לצורך קבלת החלטות הרות גורל". במקרים אחרים, לא יידרש כלל אישור מן הוועדה והצ'קלאקה תינתן אוטומטית.

 

מראש השב"כ ועד ראש עיריית ירושלים

 

אלה הם מקבלי הצ'קלאקה באופן האוטומטי: שרים, סגני שרים, יו"ר וועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ראש המוסד, ראש השב"כ, ראש רשות חירום לאומית במשרד הביטחון, ראש המטה לבטחון לאומי, ראש מלמ"ב, מנכ"ל משרד הביטחון, יו"ר האופוזיציה, קצין הכנסת וגם ראש עיריית ירושלים. כאשר בקשה לסירנה מהבהבת תוגש, היא תיבחן על ידי הוועדה אשר תתכנס פעם בשנה או יותר, ככל הנדרש.
x