$
משפט

בג"ץ: לאסור על מכירת צעצועים וביגוד בסופרים ובחנויות החיוניות

כתשובה לעתירת רשתות הצעצועים כפר השעשועים ועידן 2000, קבע בג"ץ כי על המדינה להודיע בתוך שבוע האם ניתן לתקן את התקנות שכבר אושרו בכנסת, ולאסור על מכירת צעצועים וביגוד בחנויות החיוניות; מבחינת הרשתות, זהו שבוע נוסף בו הן סגורות, וחנויות כמו מקס סטוק וסופרמרקטים ממשיכות למכור צעצועים

אורנה יפת 17:2904.01.21

בתום דיון שהתקיים היום בעתירת רשתות הצעצועים כפר השעשועים ועידן 2000, הורה בג"ץ למדינה לתת תשובה בתוך שבוע ימים האם ניתן לתקן את התקנות שכבר אושרו בכנסת, ולאסור מכירת צעצועים וביגוד בחנויות החיוניות.

 

 

 

בדיון אמרה השופטת יעל וילנר כי "אי אפשר להתעלם מהקושי.. הרבה אנשים סובלים וזה קושי.. השאלה האם אי אפשר לשקול קצת לצמצם את הפגיעה. למשל רעיון שעלה לנו שבאותן חנויות חיוניות לא נראה את אותם ארגזי צעצועים. אם יש ספרים בסופר מרקט יש פה מעשה מכוון לתקופה. יש פה ניצול. שבדרך כלל אנחנו לא מוכרים צעצועים ולא מוכרים ספרים.

 

"עכשיו יבואו לרכוש אצלנו. תשקלו אולי לצמצם או להחריג דברים גדולים", אמרה השופטת לעו"ד ערין ספדי-עטילה, שייצגה את המדינה. "כלומר, צעצועים לא יימכרו בסופר מרקט. אך לא לרדת לרזולוציות. קחו למשל צעצועים וביגוד במרכולי אוכל. למה יש לאשר את זה. זה קצת נראה ניצול".

חנות כפר השעשועים חנות כפר השעשועים צילום: אלעד גרשגורן

 

מבחינת הרשתות אולי מדובר בבשורה, אלא שזהו לא בדיוק המצב. מדובר במשיכת זמן נוספת מבחינת המדינה, שאף דרשה שבועיים כדי לענות על הסוגיה, ונענתה בסירוב. חנויות הצעצועים שהגישו בג"ץ כדי לתקן את העוולה בסגר השלישי, לא השיגו בינתיים את מבוקשן.

 

הסגר עומד להסתיים רשמית ב-9 בינואר, וגם אם יימשך, בג"ץ אינו דן באפשרות של פתיחת חנויות הצעצועים בסגר אלא במקרה הטוב, באיסור מכירת צעצועים בחנויות מזון - איסור שספק אם יהיו בידי המדינה הכלים לאכוף אותו, כמו הרבה הנחיות אחרות שאינן נאכפות בפועל בזמן הסגר.

 

עו"ד גדעון פישר ממשרד גדעון פישר ושות', וע"ד מתן גוטמן, שייצגו את רשתות הצעצועים בעתירה בירכו על ההחלטה וטענו כי היא "למעשה מקבלת את העתירה שהגשנו ומבקשת מהמדינה לתקן את התקנות אשר פגעו באופן קשה בחנויות הצעצועים. אנו מקווים כי לאחר העתירה העוול יתוקן וחנויות הצעצועים ימשיכו לפעול על פי חוק ולהתפרנס בכבוד בימי קורונה וחנויות המזון והפארם לא יוכלו להמשיך ולמכור צעצועים".

בני גרינאפל, מנכ"ל כפר השעשועים ועידן 2000 בני גרינאפל, מנכ"ל כפר השעשועים ועידן 2000 צילום: קובי קואנקס

 

עו"ד רועי כהן נשיא להב שדיבר אף הוא בדיון אמר: "השופטים בדבריהם היום הורו למדינה שתוך שבעה ימים לפעול שהממשלה תפסיק את ההפליה כלפי עסקים קטנים בתחום הצעצועים והביגוד, וכי יש להפסיק את ניצול המצב של הסגר. אנחנו העצמאים והעסקים הקטנים שווי זכויות ונילחם לדרוש זאת מהמדינה".

 

לדברי בני גרינאפל מנכ"ל רשתות הצעצועים עידן 2000 וכפר השעשועים שהגישו את העתירה: "בג"ץ חיבק את בעלי העסקים הקטנים כאשר באיחור מסוים הורה למדינה להפסיק את הגזל בסמכות וברשות שקרה במהלך הסגרים. אנו תקווה שתקינה זריזה ואכיפה משמעותית ישלימו את המהלך המבורך של בג"ץ".

x