$
רכב

בלעדי לכלכליסט

ניגשים לטסט? משרד התחבורה אסר על מכוני הרישוי להנפיק טופסי רישיון רכב

ב-2019 אפשר משרד התחבורה להגיע למבחן גם במקרה שהרישיון אבד או לא הגיע בדואר. לטעת משרד התחבורה ההוראה הנוכחית היא בהמשך לעתירת המכונים נגד המשרד לאחר שדרש מהם להדפיס רשיונות בחינם, בניגוד לסניפי הסופר-פארם שבהם ניתן להדפיס רישיונות בתשלום

תומר הדר 10:4903.01.21

המלחמה בין משרד התחבורה ומכוני הרישוי בישראל עולה שלב: לפני כמה שבועות הודיע משרד התחבורה לראשונה כי מבחן הרישוי השנתי – ה"טסט" יוכל להתקיים מדי שנתיים.

 

 

 

כיום כל מכונית בבעלות פרטית שגילה הוא מעל שלוש שנים נדרשת להגיע לטסט פעם בשנה. ואולם לפי הצעת משרד התחבורה, במכוניות שגילן הוא בין 3 ל-10 שנים תידרש המכונית להגיע פעם בשנתיים.

 

איגוד מכוני הרישוי, שאחראי על נושא ביצוע מבחני הרישוי בישראל, מתנגד ליוזמתו של משרד התחבורה.

 

במקביל, בזמן שמשרד התחבורה עוסק בנושא הטסט הדו-שנתי, הודיע הבוקר המשרד במפתיע לכל מכוני הרישוי בישראל כי לא יוכלו עוד להדפיס רישיונות רכב במכוני הרישוי. בהודעה שנשלחה לעשרות מכוני רישוי ברחבי הארץ נכתב: "לבקשת רפי אלישע, ראש תחום שירותי תחזוקה, אנו מודיעים כי בעקבות העתירה שהגיש איגוד מכוני הרישוי לגבי הדפסת רישיונות רכב, משרד התחבורה עצר את האפשרות להדפסת רישיונות רכב במכוני הרישוי. כשתיפתח האופציה להדפסה, נודיעכם".

 

 

מכון רישוי (ארכיון) מכון רישוי (ארכיון) צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

הודעתו של משרד התחבורה למכוני הרישוי נוגעת לשירות שמשרד התחבורה השיק ביולי 2019 בעת כהונתו של השר ישראל כץ. בשעתו הודיע משרד התחבורה כי מיוני 2019 יוכלו בעלי מכוניות בישראל לבצע את מבחן הרישוי לרכב כשאין ברשותם את טופס רישיון הרכב. המטרה היתה לפי כץ, להקל על הנהגים "במקרים בהם רישיון הרכב אבד, התעכב בדואר או שלא הגיע לכתובתו של בעל הרכב מכל סיבה שהיא, נדרש בעל הרכב להנפיק כפל רישיון בבנק הדואר או באחת מעמדות השירות העצמי (רישיומט) המוצבות בסניפי הסופר-פארם ובנקודות נוספות בכל רחבי הארץ".

 

בנוסף הודיע אז שר התחבורה: "החל מה-1 ביולי, יוכלו הנהגים לשלם עבור אגרת רישיון הרכב באמצעות האינטרנט או המוקד הטלפוני ולהגיע ישירות לכל אחד ממכוני הרישוי לרכב ברחבי הארץ, גם ללא רישיון הרכב המקורי. מכון הרישוי ידפיס את רישיון הרכב ויבצע את הטסט במקום".

 

בהודעתו מתייחס משרד התחבורה לעתירה שהגישו נגדו מכוני הרישוי לאחר שדרש ממכוני הרישוי להדפיס רשיונות בחינם, בניגוד לסניפי הסופר-פארם, בהם ההדפסה היא בתשלום. 

 

כעת, כאמור, כבר לא ניתן להדפיס את הרישיון במכון הרישוי.

x