$
דעות

דעה

שוחד הבחירות שמחלקת ש"ס

במסגרת קמפיין הבחירות של ש"ס, דאג אריה דרעי לתפור קריטריונים לקבלת מענקים לרעבים, שמכוונים לחרדים ולאברכים, אך מקשים על עניי הקורונה החדשים לקבל את הסיוע. בפועל, הוא רק מתחפש לרובין הוד - ודואג להשאיר את מצביעיו עניים ותלויים במקום לסייע להם

שחר אילן 06:5303.01.21

בשבוע שעבר פתחה ש"ס בקמפיין בחירות סביב מענקי הממשלה לרעבים, כאילו אלה מתנות שהיא מחלקת לבוחרים. בקיץ השיג שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי מהממשלה סכום עתק של 700 מיליון שקל למטרת ביטחון תזונתי, כלומר סיוע לרעבים.  

בפועל דרעי דאג לתפור קריטריונים, שקשורים להנחה בארנונה, ולכן מכוונים במיוחד לאוכלוסייה החרדית ולאברכים שרגילים למצות הנחות כאלו. לעומת זאת הם מקשים על עניי הקורונה החדשים לקבל את הסיוע. 

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי צילום: אוהד צויגנברג

 

המענק המגזרי הזה, שמקפח עניים רבים, מתווסף למדיניות חסרת האחריות של ההנהגה החרדית במשבר. הפרות התקנות ההמוניות בהוראת רבני החרדים היו גורם מרכזי לשלושה סגרים ולהרס כלכלי להמוני עצמאים.

 

רק הוכרזו הבחירות וש"ס החלה בהפצת מודעות שקוראות לבוחרים להסדיר את המענק באמצעותה. הבולטת שבהן הופצה בירושלים תחת הכותרת "אריה הוא המשביר" (המפרנס), כאילו דרעי הוא רובין הוד שחילץ את הכסף מהאוצר ומחלק אותו לעניים. בפועל משלם המסים הוא המשביר.

 

שנתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה שהתפרסם בשבוע שעבר גילה שמשק בית חרדי משלם שליש מתשלומי החובה - מס הכנסה וביטוח לאומי - בהשוואה למשק בית יהודי אחר. אך שיעור הקצבאות שלו גדול כמעט פי שלושה.

 

אם דרעי וש"ס היו באמת דואגים לפרנסה של המשפחות הללו הם היו נאבקים גם עבור הכשרות מקצועיות ומקומות עבודה לחרדים. בפועל הם דואגים להשאיר אותם עניים ותלויים, ודנים באמצעות הישיבות שאין בהן לימודי ליבה חלק גדול מהבוגרים לחיי מצוקה.

 

התנועה לאיכות השילטון עתרה לבג"ץ לשינוי הקריטריונים המפלים למענקים. זו התקווה האחרונה לחלוקה צודקת של הסכום הענק ולמנוע הפיכתו לשוחד בחירות.

בסבב הבחירות הקרוב יש אפשרות להקמת ממשלת ימין־מרכז ללא נתניהו ובלי תלות במפלגות החרדיות. יש לקוות שמפלגות אלה יחזרו למעמד של שותפות ולא בעלות זכות וטו.

x