$
משפט

בג"ץ דחה את בקשת לשכת עוה"ד: רפורמת סדר הדין האזרחי תחל במועדה בינואר

ההחלטה בבקשת הלשכה להשהות את מועד הרפורמה התקבלה מבלי שבית המשפט קיים דיון בעניין; המשמעות היא כי התקנות ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר, ולפיהן עורכי הדין והמתדיינים יוכלו להגיש תביעות וכתבי הגנה עם מגבלת עמודים; דיונים בנושאים מסוימים יוכלו להתקיים בהיוועדות חזותית ובשיחות ועידה

בג"ץ דחה היום (ה') את בקשת לשכת עורכי הדין לקיים דיון דחוף ולהוציא צו ביניים שישהה את הרפורמה בניהול המשפט האזרחי בישראל שצפויה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר, והתקנות החדשות ייכנסו לתוקפן במועד זה. יש לציין כי ההחלטה התקבלה לאחר שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט ושר המשפטים אבי ניסנקורן, שתומך ברפורמה, השיבו לעתירה וביקשו לדחותה, ומבלי לקיים דיון בעניין.

 

לאור זאת עורכי הדין והמתדיינים יוכלו להגיש במסגרת ההליכים המשפטיים תביעות וכתבי הגנה תחת מגבלת עמודים. כמו כן בין המתדיינים יתקיים דיון מקדמי לפני הדיון הראשון בבית המשפט. דיונים בנושאים מסוימים יוכלו להתקיים בהיוועדות חזותית ובשיחות ועידה.

 

 

 

 

 

אבי ניסנקורן שר המשפטים אבי ניסנקורן שר המשפטים צילום: משרד המשפטים

 

התקנות שצפויות להיכנס לתוקף ב-1 בינואר, מטילות כאמור מגבלות על כתבי הטענות שהמתדיינים ובאי כוחם יגישו. כך למשל מי שיגיש תביעה לבית משפט השלום לא יוכל לכתוב מעבר ל-15 עמודים. הלשכה טענה כי הרפורמה תגרום לפגיעה באוכלוסיה מוחלשת ומציבה יעילות על חשבון צדק. מנדלבליט וניסנקורן השיבו  מנגדבאמצעות פרקליטות המדינה כי התנהלות לשכת עורכי הדין והשיהוי בה נקטה מהוות התנהלות העולה כדי חוסר ניקיון כפיים וכי הרפורמה בניהול המשפט האזרחי תפשט ותייעל ההליכים.

 

הלשכה ביקשה שבית המשפט יורה לעגן את הרפורמה בחקיקה ראשית ולא בתקנות, ולחלופין, לכל הפחות יורה להעביר את התקנות דיון ואישור של ועדת חוקה חוק ומשפט כתנאי לכניסתן לתוקף.

 

המדינה טענה מצידה  כי "הדעת מתקשה להלום שגוף דוגמת לשכת עורכי הדין ילווה באופן אינטנסיבי ובמשך שנים הליך מקצועי ומורכב דוגמת גיבוש התקנות החדשות, ושנתיים לאחר התקנת תקנות אלו, וכשבועיים ומחצה בלבד לפני כניסתן של אלו לתוקף, יעלה לפני בית המשפט טענות לפיהן לא ניתן כלל להסדיר תקנות אלה, אלא בחקיקה ראשית".

 

בשלב זה טרם ניתן מועד לדיון שידון לגופה של העתירה, שמבקשת שהרפורמה לא תיכנס לתוקף.

 

 

 

 

 

x