$
דעות

דעה

מענקים ברגע האחרון: לא רק מחטף, גם בלוף

רגע לפני פיזור הכנסת חילקו ראש הממשלה והשרים כ־400 מיליון שקל פוליטיים וסקטוריאליים לכאורה שניתנו למי שנתניהו חפץ ביקרו. רוב הכסף, 230 מיליון שקל, ניתן לאשקלון “ולראש העיר”, כפי שנכתב בהודעה ששיגר נתניהו

אדריאן פילוט 08:0624.12.20

כאשר כל העיניים של אזרחי ישראל היו נשואות לכנסת כדי להבין האם אכן מדובר בשעותיה האחרונות, לא הרחק משם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים ביצעו מחטף: כ־400 מיליון שקל פוליטיים וסקטוריאליים לכאורה חולקו תוך פחות משעה. רוב הכסף הלך לאשקלון "ולראש העיר", לשון ההודעה ששיגר נתניהו בשעה 18:54. ומיהו ראש העיר שזכה לכבוד? תומר גלאם, שבסוף 2019 התפקד לליכוד וניהל את המטה של נתניהו בפריימריז מול גדעון סער. 20 דקות מאוחר יותר, "הממשלה אישרה את הצעת נתניהו למענק בהיקף של 40 מיליון ש"ח לסיוע וחיזוק יישובי יהודה ושומרון". בהמשך אישרה הממשלה הנחה של 100 אלף שקל לרוכשי דירות מהמגזר החרדי ביוזמת השר יעקב ליצמן, השותף הפוליטי הנאמן.

 

ראש עיריית אשקלון תומר גלאם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

 

מדוע זה מחטף? מפני שמדובר בכספים שאינם הכרחיים, שאינם קשורים לקורונה או להתמודדות עם בעיה דחופה אחרת. וגם מפני שבעת קבלת ההחלטות כל הסובבים בשולחן כבר ידעו שהממשלה הגיעה לסוף דרכה ולכן הכספים לא יהיו חלק ממדיניות ממשלתית ארוכת טווח. אלו הם כספים פוליטיים, המהווים שוחד בחירות לכאורה, שניתנו למי שנתניהו חפץ ביקרו.

 

החלק הכי עצוב הוא התוצאה הסופית: מתוך 230 מיליון שקל שניתנו לגלאם ולתושבי אשקלון יש רק 11 מיליון שקל שהם באמת חדשים. כל השאר כבר הוקצה מזמן במסגרת תוכניות ישנות. ואילו הכספים ליהודה ושומרון, אלה ניתנים מדי שנה באופן קבוע. ומה עם ההנחה לחרדים? הם לא יראו שקל מזה. מי שייהנה מההטבה יהיו הקבלנים שימהרו להעלות מחירים. על רקע מחסור ההיצע ועודף הביקוש, ההנחה תגולגל במלואה לקבוצה הלא נכונה. יתרה מזו, מאחר שהכסף שכן הוקצה הוא מעט מאוד הרי שרוב המענקים לא יינתנו בסוף כי אין תקציב מאושר או שההטבות יהיו מלוות בקיצוץ רוחבי כיד לממן אותן. לכן, כל מה שהתרחש שלשום באותו חדר אינו רק מחטף, אלא גם בלוף גדול.

x