$
משפט

דן גרטלר: "האחים גרטנר ניסו לקנות עדים ולתפור לי תיקים"

מעקב לצורכי סחיטה של שופט בדימוס, תשלומים מוסווים לעדי מפתח, העברת מידע לרשויות חקירה בעולם, שכירת פרקליטת מחוז לשעבר שתלחץ על המשטרה, והדלפת מידע לאיש יח"צ שיפעל להכפיש בתקשורת; היהלומן דן גרטלר הגיש לביהמ"ש מסמכים שמוכיחים לטענתו כי אנשי העסקים היהודים-בריטים, שאיתם הוא מסוכסך למעלה מעשור על מאות מיליוני דולרים, חיבלו באופן שיטתי בבוררות ביניהם. התצהיר המלא

תומר גנון 10:4424.12.20

אנשי העסקים היהודים-בריטים משה ומנדי גרטנר  שכרו חוקר פרטי כדי שיאסוף מידע על השופט בדימוס אורי גורן ובת זוגו, שילמו מאות אלפי דולרים כדי לקנות עדי מפתח, העבירו מידע לרשויות חקירה ולפרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דוד, כדי שיניעו חקירות והדליפו מידע לאיש יחסי ציבור, על מנת לחבל בבוררות שהם מנהלים מזה למעלה מעשור עם דן גרטלר, היהלומן ואיש העסקים בתחום הכרייה. זוהי תמצית טענותיו של גרטלר בתגובה שהגיש היום (ה') לבית המשפט המחוזי בת"א, לבקשתם של האחים גרטנר למינוי בורר חדש בסכסוך ביניהם על מאות מיליוני דולרים. גרטלר מתנגד למינוי בורר חליפי במקומו של גורן שהתפטר, ומבקש להעביר את הסכסוך לבית המשפט.

 

גורן הודיע בתחילת החודש על הפסקת ניהול הבוררות, לאחר שנחשף שהאחים גרטנר שילמו 50 אלף דולר לצביקה נווה, מנכ"ל חברת המודיעין העסקי CGI שהיו"ר שלה הוא ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, על מנת שיעקוב אחריו ואחרי בת זוגו. האחים גרטנר הפעילו את נווה, כך נטען בתצהירו של החוקר הפרטי שהוגש לבורר באוקטובר 2020, לאחר שמקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יוסי כהן, הפנה את משה גרטנר לנווה על מנת שיסיע לו לאסוף מידע על קשריו לכאורה של גורן עם עורך הדין של גרטלר, בעז בן צור.

 

בתצהיר נוסף שהוגש היום לבית המשפט, הוסיף נווה וסיפר כי "באותה פגישה מסר לי משה גרטנר שהוא מנהל אצל הבורר גורן הליך כנגד עיזבון עורך הדין יעקב וינרוט וילדיו, וכי הוא מבקש בנוסף שאאסוף מידע על נכסיו ועל חשבונות בנקים של עו"ד וינרוט, שלטענתו מוסתרים". על פי התצהיר, נווה סיפר לגרטנר על היכרות מוקדמת בינו לבין דן גרטלר.

 

בין היתר, טען נווה שהוא התבקש על ידי משה גרטנר להקליט את בת זוגו של גורן כשהיא אומרת שלקוחות של עו"ד בן צור "מסודרים" אצל גורן. מי שהפנה את גרטנר לכהן היה מקורב אחר לראש הממשלה, נתן אשל. "מדובר בהתנהגות מדהימה של האחים גרטנר - ניסיון להפיל בפח את הבורר ובת זוגו על מנת לבטל את פסק הבורר, לאחר שזה ייכתב, אם פסק הבורר לא ימצא חן בעיני האחים גרטנר", נכתב בתגובתו של גרטלר שהוגשה באמצעות עורכי הדין דורי קלגסבלד, בעז בן צור ואמיר שרגא. "מדובר בתוכנית של האחים גרטנר לאיסוף חומר לא רק על מנת לאפשר להם לבטל את פסק הבורר אם לא ימצא חן בעיניהם, אלא גם על מנת לאפשר להם לסחוט את הבורר גורן ואת בת זוגו: אם התוכנית היתה מבוצעת כמתוכנן, היתה ברשות האחים גרטנר הקלטה של בת זוגו של הבורר גורן, מציעה להעביר סכסוך של לקוח שהיא 'יועצת סתרים' שלו לבוררות אצל הבורר גורן מבלי שהצד שכנגד יידע שהיא מעורבת בתיק".

 

דן גרטלר  דן גרטלר

 

מנהל העסקים בקונגו הגיע לעדות בבריסל - ונעצר

 

בתצהיר שהגיש גרטלר יחד עם התגובה, שאליו צורפו עדויות ומסמכים מתוך הבוררות שהתנהלה עד לאחרונה תחת מעטה חשאיות, הוא טוען כי האחים גרטנר הפרו את הסכם הבוררות ואת התניית הסודיות, ופעלו להפעלת לחצים עליו ועל עדים באמצעות "תפירת חקירות" - העברת מידע סלקטיבי מהבוררות לרשויות אכיפה בעולם, שהובילו למעצרים של עובדיו ולחקירות פליליות נגדו.

 

כך למשל הוא טוען שהשניים עמדו מאחורי העברת תצהירו ותצהירו של אחד העדים בבורות, פיטר דה בוט שמשמש מנהל העסקים שלו בקונגו, לגופי חקירה באנגליה ובלגיה. זאת כראיות לכאורה שיתמכו בחקירה שמתנהלת על עבירות שחיתות במדינה האפריקאית. חשדות שבגינם משרד האוצר האמריקאי הורה להקפיא את נכסיו של במדינה, ולהכניס אותו לרשימה השחורה של אנשי עסקים שלמוסדות פיננסים אמריקאים אסור לעבוד איתם.

 

עו"ד יעקב וינרוט עו"ד יעקב וינרוט צילום: יריב כץ

 

"במסגרת הבוררות הגשתי תצהירים של כמה עדים אשר העידו על עניינים רגישים", כותב גרטלר. "אחד מאותם מצהירים הוא פיטר דה בוט, עובד של אחת החברות שלי. על פי החלטת הבורר גורן, נקבע כי עדותו של דה בוט תישמע בבריסל, בלגיה.

 

"ביום ב', 27 במרץ 2017, דה בוט היה אמור להתחיל את עדותו. ביום ו', 24 במרץ 2017, עם נחיתתו של דה בוט בשדה התעופה בבריסל, התברר כי חוקרי ה-SFO (משרד ההונאה החמורה, ה-Serious Fraud Office) הבריטים המתינו לדה בוט, יחד עם המשטרה הבלגית המקומית, בשדה התעופה בבריסל, ודה בוט עוכב לחקירה כחשוד. במהלך חקירתו של דה בוט הוא נחקר על ידי ה-SFO אודות תצהירו בבוררות וכן אודות תשלומים בקונגו".

 

גרטלר: משרד המשפטים האמריקאי ביקש מסמכים בגלל תצהיר

 

גרטלר טען עוד בתצהיר כי האחים גרטנר גרמו לפתיחת חקירות נגדו בעולם. "באותו יום ממש שבו החוקרים הבריטיים המתינו לדה בוט בשדה התעופה בבריסל, בא כוחי קיבל פנייה שנשלחה יומיים לפני כן של משרד המשפטים האמריקאי (U.S. Department of Justice - Criminal Division) למשרד המשפטים השוויצרי. במסגרת הפנייה, משרד המשפטים האמריקאי ביקש מעמיתיו בשוויץ לקבל מסמכים שונים. במכתב האמור של משרד המשפטים האמריקאי נכללים ציטוטים מהתצהירים שלי, של דה בוט ושל עד נוסף מטעמי (עו"ד לוי) אשר הוגשו על ידי במסגרת הבוררות".

 

על פי תצהירו של גרטלר, גם כאשר הוא נחקר באופן אישי בחו"ל, הוצגו לו מסמכים מתוך הבוררות שלו עם הגרטלרים. "כמה חודשים לאחר מכן נחקרתי על ידי רשות חקירה בחו"ל בנושאים הקשורים לבוררות. בחקירה הוצג לי על ידי החוקרים מסמך הנחזה כתרגום לאנגלית של תצהירי שהוגש במסגרת הבוררות. כמו כן, הוצגו בפניי תצהיריהם של עו"ד לוי ושל דה בוט שהוגשו בבוררות וכן חומרים נוספים".

 

 

רות דוד רות דוד צילום: אוהד צויגנברג

 

גם בישראל, כך טוען גרטלר, פעלו האחים כדי שתיפתח נגדו חקירה פלילית ואף שכרו את שירותיה של פרקליטות מחוז ת"א לשעבר, רות דוד, כדי שתסייע להם. "בנוסף למסירת תצהירי העדים מטעמי לרשויות החקירה בחו"ל, על פי הידוע לי, האחים גרטנר שכרו את שירותיה של עו"ד רות דוד, התלוננו למשטרת ישראל נגדי והעבירו למשטרת ישראל את כתב התביעה שהם הגישו נגדי בבוררות (ואולי גם מסמכים נוספים)". נגד דוד מתנהל בימים אלה משפט על שיבוש מהלכי חקירה בפרשיות רונאל פישר.

 

דמי ייעוץ של 400 אלף דולר לעובד לשעבר, גיל הולצמן

 

לטענת גרטלר אלה לא הלחצים היחידים שהפעילו עליו האחים גרטנר בשנים האחרונות. מעבר להעברת מידע עליו לגופי חקירה, הוא טוען שהאחים גרטנר שילמו כסף לעדים כדי לקנות את עדותם, ועל כן הוא מסרב להמשך הבוררות מולם.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" אחד העדים בבוררות שקיבל בעבר תשלום של 2.5 מיליון דולר מהאחים גרטנר, הוא איש העסקים הסלובני דרקו הורבט, מבעלי השליטה לשעבר בקבוצת אי.די.בי. הורבט, כך עולה מעדותו בבורות, אישר שקיבל תשלום על העדות וגם התחייבות לדמי הצלחה – סכום של 6%-9% מתוצאות הבוררות.

 

נציין כי גם הגרטנרים מצדם העלו טענות שגרטלר שילם לעד - אדם בשם יוסי לורנצי – 2.1 מיליון שקלים. את התצהיר על קניית העדות לכאורה סיפק בנו של האיש, נתנאל לורנצי (36), מנכ"ל, דירקטור ובעל השליטה בחברת דקמא קפיטל (58%) העוסקת בנדל”ן בחו”ל ונסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי של 43 מיליון שקל. בניגוד להורבט אגב, לורנצי עדיין לא נחקר בבוררות על תצהירו.

 

מקרה נוסף שמתאר גרטלר בתצהיר שהגיש היום, הוא תשלום של 400 אלף דולר שהעבירו האחים גרטנר לגיל הולצמן, עובד לשעבר באחת מחברות הכרייה של גרטלר, על מנת שיעיד בבוררות מטעמם. הולצמן אגב העיד בסופו של דבר דווקא מטעמו של גרטלר.

 

"על מנת לגרום להולצמן למסור להם מידע השייך למעסיקו, האחים גרטנר הסכימו לשלם להולצמן כסף, בדרך פסולה", נטען בתגובת גרטלר לבית המשפט. "באוגוסט 2009 הולצמן ומשה גרטנר חתמו על הסכם תרמיתי, אשר לא גולה על ידי האחים גרטנר במסגרת הבוררות, לפיו משה גרטנר ישלם להולצמן תשלום של 400 אלף דולר. תשלום הוסווה כתמורה לשירותי יעוץ.  בנוסף, משה גרטנר התחייב לשלם להולצמן 'Discretionary bonus'". הולצמן העיד בבוררות כי הבונוס היה ש"אם הם ינצחו בהליך הם ישלימו את זה למיליון, אז ה-Discretionary bonus הוא כאילו התוספת".

 

הולצמן אגב הוא כיום מנכ"ל חברת חיפושי הנפט אקו אטלנטיק (Eco Oil & Gas) שנסחרת בלונדון ובטורונטו. הוא שימש בעבר יועץ אסטרטגי של ראש הממשלה אהוד ברק, ביחד עם טל זילברשטיין. השניים נחקרו בעבר בפרשת העמותות, והתיק נגדם נסגר. זילברשטיין אגב הורשע לאחרונה ברומניה ביחד עם איש העסקים בני שטיינמץ בעבירות שחיתות. נגד שטיינמץ וזילברשטיין מתנהלת כיום גם חקירה של יאח"ה על עבירות שוחד והלבנת הון.

 

 

פיטר דה בוט פיטר דה בוט צילום: בלומברג

 

  

זאב פיינר: "אני חתמתי על סודיות איפשהו?"

 

לטענת גרטלר הוא מסרב להמשיך בבוררות, משום שהגרטנרים פעלו להדליף לתקשורת מידע מכפיש נגדו, ובשל כך שכרו את היועץ האסטרטגי זאב פיינר שעבד בעבר עם איש העסקים יוסי מימן. "במהלך ניהול הבוררות התברר לי כי, למרות ההתחייבות לסודיות, האחים גרטנר עשו שימוש בשירותיו של איש יחסי ציבור, זאב פיינר, ומסרו לו פרטים מתוך הבוררות על מנת שהוא יעבירם הלאה לכלי תקשורת כדי להכפיש אותי", כותב גרטלר. "ביום 27 ביולי 2015 באי כוחי הגישו הודעה בה עדכנו את הבורר גורן בכך ש'האחים גרטנר שכרו את שירותיו של איש יחסי ציבור ומודיעין, אשר הוטל עליו לנסות ולגרום לפרסומים שליליים שיפגעו בגרטלר, תוך הדלפת פרטים מהבוררות'". גורן זימן את פיינר לעדות.

 

גרטלר ממשיך וכותב כי "בעדותו, פיינר אישר כי משה גרטנר 'סיפר לי שיש לו הליך משפטי שמתנהל, שבמסגרת ההליך המשפטי הזה הובאו כמות גדולה של מסמכים לתוך הבוררות ...', וכי הוא נפגש עם משה גרטנר 'פעם בחודשיים-שלושה, משהו כזה'".

 

לדבריו, "פיינר הכחיש בעדותו כי מסר לעיתונאים חומרים מתוך הבוררות, אך אישר כי דיבר עם עיתונאים בעניין הסכסוך בין משה גרטנר לביני במטרה לצייר אותי באור שלילי: 'אני בשיחות עם עיתונאים דיברנו על הנושא ואני בוודאי לא הצטערתי וגם אפילו המרצתי שיהיו פרסומים, כן'. זאב פיינר הסביר בעדותו כי עניין סודיות הבוררות לא הטריד אותו במיוחד, כדבריו: 'אני חתמתי על סודיות איפשהו? הסודיות לא עליי".

 

ממשרד ש. הורוביץ נמסר: "תשובת מר גרטלר לבקשה למינוי בורר חליפי טרם הומצאה למשרדנו ואף טרם ניתן לעיין בה במערכת נט המשפט. למעשה, מסתבר שהתשובה הומצאה לעיתונות עוד לפני שהוגשה ונרשמה בבית המשפט".

x