$
דעות

האוצר הפסיד בתיק הדגל: מ־166 עבירות נותר אבק

הממונה על השכר קובי בר נתן סבר כי שופטות בית הדין המשמעתי שזיכו את יובל מכפש, לשעבר סגן הממונה על השכר באוצר, טועות. לכן, הוא השקיע עוד אנרגיות ומשאבים, דווקא בשעת המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה, והגיש ערעור. אתמול גם הוא נדחה

אדריאן פילוט 08:0621.12.20

בית המשפט המחוזי בירושלים פירק אתמול לרסיסים את תיק יובל מכפש, אחד מ"תיקי הדגל" של אגף הממונה על השכר במשרד האוצר - שמאחוריו עומדים ממלא מקום מנכ"ל משרד האוצר ערן יעקב והממונה על השכר הנוכחי קובי בר נתן.

 

לפני חודשיים, בתום חקירות, בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה זיכה באופן מוחלט את מכפש, מי שהיה סגן הממונה על השכר במשרד האוצר, מ־166 עבירות משמעת חמורות. זו אחת התביעות החמורות שהוגשו אי פעם נגד בכיר בשירות המדינה. בנוסף, מכפש יושב בבית כבר שנה וחצי, משום שנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ נענה לבקשת יעקב והשעה אותו לזמן בלתי מוגבל. השעיה זו ממשיכה, על אף זיכויו.

 

 

 

 

קובי בר נתן קובי בר נתן צילום: באדיבות דוברות האוצר

 

שלוש שופטות בית הדין המשמעתי קבעו באופן חד־משמעי כי "במהלך הדיונים קשה היה לבית הדין להשתחרר מתחושה קשה של ריבוי סכסוכים ומחלקות בין עובדי המדינה, בינם לבין עצמם. אין הוא (בית הדין — א”פ) יהווה כלי בידי עובדי המדינה, בינם לבין עצמם, לסגירת חשבונות איש עם רעהו".

 

אלא שבר נתן סבר כי הבעיה איננה אצלו או אצל המנהלים הבכירים באגפו המאבד גובה מדי יום, אלא אצל השופטות. לכן, הוא החליט להשקיע בכך עוד אנרגיות ומשאבים ארגוניים, דווקא במשבר הכלכלי הגדול ביותר שידעה המדינה, והגיש ערעור. זה, כאמור, נדחה אתמול.

 

"בחינת החומר הראייתי ובכללותו מובילה למסקנה כי לא נפלה בהכרעת הדין טעות היורדת לשורש הדברים ולא מצאתי עילה להתערב בקביעותיו העובדתיות ובמסקנותיו המשפטיות של בית־הדין”, קבע השופט משה בר־עם. גם זה לא שכנע את בר נתן. ל"כלכליסט" נודע כי מיד אחרי פסיקת השופט, הממונה על השכר כינס את הנהלת האגף ואמר כי הוא בוחן בימים אלו לערער שוב, הפעם לעליון. מוטב לממונה על השכר - או לשר הממונה עליו - להתעשת, להניח למכפש ולהתחיל לעסוק בדברים החשובים באמת, כמו כלכלת ישראל.

 

x