$
משפט

שני אחים הורשעו בשימוש במידע פנים של חברת ביונדווקס

עפ"י הכרעת הדין, רועי כהן רכש ב-2015 מניות של החברה בכרבע מיליון שקל, על סמך מידע פנים לגבי פעילות ביונדווקס בארה"ב. את מידע הפנים קיבל מאחיו טל, שהיה בעל מניות בחברה. ביונדווקס עוסקת במו"פ של חיסון אוניברסלי נגד שפעת

תומר גנון 13:0420.12.20

שופט בית המשפט המחוזי בת"א (המחלקה הכלכלית), חאלד כבוב, הרשיע היום (א') את האחים טל ורועי כהן בשימוש במידע פנים של חברת ביונדווקס העוסקת במחקר ופיתוח של חיסון אוניברסלי כנגד שפעת.

 

 

 

על פי הכרעת הדין, רועי כהן רכש במהלך הרבעון השלישי של שנת 2015 מניות של החברה בשווי של כרבע מיליון שקל, על סמך מידע פנים בדבר כוונתה לקיים ניסוי משותף עם מחלקת הבריאות ושירותי האנוש בממשל האמריקאי. את מידע הפנים קיבל מאחיו טל, שהיה בעל מניות בחברה, שבתורו נחשף אליו בעקבות קשריו עם מנכ"ל החברה ד"ר רון בבקוב. האחים סיכמו שרועי ירכוש את המניות, וישלם לטל אחוזים מהרווחים.

 

בבקוב, נציין,חתם בעבר על הסדר מותנה להפסקת ההליכים נגדו.

 

"לאחר ששמעתי את עדותו של בבקוב", כתב כבוב בהכרעת הדין, "וקראתי את ההסכם המותנה עם המאשימה עליו חתם, אני מקבל את גרסתו וקובע שהיא אמינה. בבקוב הכה על חטא, הסביר בגילוי לב כי הבין ששגה, ואף תיאר את הקושי ואת הלחץ שבו נמצא אותה תקופה".

 

מנכ"ל ביונדווקס, רון בבקוב מנכ"ל ביונדווקס, רון בבקוב צילום: אלכס קולומויסקי

 

"ההחלטה חרגה בשונותה מ'פרופיל' ההשקעה שלו"

 

כאמור, בכל הקשור לאחים כהן התעקשה הפרקליטות לנהל את ההליך הפלילי נגדם. "בהתאם לחקירתו של רועי לפניי והתרשמותי הבלתי אמצעית מעדותו", כתב כבוב, "מצאתי כי רועי הוא אדם שקול ומיומן בשוק ההון, אשר אינו ממהר להעמיד את כספו בסיכון. החלטתו להשקיע את הכספים בחברה – באופן, בעיתוי ובהיקף שבהם עשה כן, חרגה ובלטה בשונותה מ'פרופיל' ההשקעה המתאים לו.

 

"בחקירתו לפניי לא מצאתי הסבר מספק או מניח את הדעת לכך. כלל ההסברים שנתן אף לא כללו ולו נימוק אחד שיתקבל על הדעת לתהייה מדוע ולמה חלה אותה תפנית בשיטת השקעותיו בכלל, ובגישתו להשקעה בחברה, בפרט. ודווקא, לאחר שהתנגד להשקעתו של טל בחברה ולאחר שלא היה מרוצה משער המניה, בחר רועי להשקיע בתוך כשבוע כרבע מיליון שקלים בחברה, ואז למכור את כל מניותיו בתוך ימים ספורים.

 

"התנהגות חריגה שכזאת, אינני יכול לקבל ללא הסבר ברור. בטח ובטח כאשר החשוד במעשים מבקש לחזור בו מדבריו בחקירתו, שבה סיפק הסבר סביר התואם את יתר העדויות ואת יתר חומר הראיות. בהתאם לכך, מצאתי לקבל את גרסת רועי ברשות (שבה הודה בשימוש במידע פנים - ת"ג), מקום שביקש לחזור ממנה בעדותו לפניי ולהעדיפה מגרסתו ההפכפכה והבלתי אמינה בעליל בבית המשפט", כתב השופט כבוב בהכרעת הדין.

 

את מחלקת ני"ע מפרקליטות מחוז ת"א מיסוי וכלכלה ייצגה עו"ד סתיו גינת.

 

x