רכב

בתירוץ של "כוח עליון" בקורונה, משרד התחבורה חילט 141 שקל למאות תלמידי נהיגה

בערים שהוכרזו אדומות בוטלו הטסטים, אבל משרד התחבורה דורש מהתלמידים לשלם שוב אם ירצו להיבחן מחדש. "אני לא מבינה למה אני צריכה לשלם פעם שנייה על הטסט שלא התקיים", אומרת תלמדיה מנצרת

אודי עציון 08:3220.12.20

דווקא בימים של משבר כלכלי שבו מתקשים נעריהם והוריהם לממד את לימודי הנהיגה מצא משרד התחבורה מקור הכנסה נוסף: אגרות הטסטים בסך 141 שקל שמשלמים תלמידי הנהיגה למדינה עבור מבחן הרישוי המעשי.

 

 

 

בשבועות האחרונים הוכנסו לסגר מספר יישובים בצפון בגלל התפרצויות קורונה, ושינוי הגדרתם ל"אדומים". בגלל הסגר בוטלו מבחני הנהיגה לתושבי אותם יישובים. תלמידים שביקשו לקבוע מועד חדש לאחר שמצב התחלואה ביישוב השתפר, נענו כי האגרות חולטו, והם יאלצו לשלם שוב בעת קביעת מבחן נוסף.

מדובר ביישובים כמו עפולה, נצרת, נוף הגליל, שפרעם, סחנין, דליית אל כרמל, קריית ביאליק ומעלות תרשיחא. גורמים בענף לימודי הנהיגה מעריכים כי מדובר באלפי טסטים שתמורתם שולמה והמדינה חילטה את האגרה שלהם.

 

מירי רגב, שרת התחבורה מירי רגב, שרת התחבורה

 

אפי רוזן, מנהל משרד הרישוי, הסביר למורי נהיגה שפנו אליו בשם תלמידיהם, כי הקורונה נופלת בהגדרת "כוח עליון", ולכן מהווה עילה לחילוט האגרה. יצוין שכאשר בוטלו הטסטים ברחבי הארץ באופן גורף בשני הסגרים הכלליים השנה, לא חולטו האגרות.

 

"אני לא מבינה למה אני צריכה לשלם פעם שנייה על הטסט שלא התקיים", אומרת מריה סאריג (17), תלמידת נהיגה מנצרת. "שמונה חודשים חיכיתי לטסט הראשון, והוא בוטל. עכשיו אני משלמת למורה על שיעורים נוספים עד שאפשר יהיה לקיים טסט נוסף, וצריכה לשלם שוב גם על המבחן. אין לזה הצדקה".

ראנים דאהר (26) מנצרת הייתה אמורה להיבחן בסוף נובמבר. "ציפיתי שיחזירו לי את הכסף על הטסט שבוטל, אבל אי אפשר לקבל תשובות ממוקד משרד התחבורה. אני מממנת בעצמי את הלימודים, וזו לא תקופה קלה להרוויח כסף. למה מחייבים אותי על שירות שלא קיבלתי?".

 

"כשבוחן לא מגיע לטסט האגרה מוחזרת, אין סיבה שכאשר המבחן מבוטל בגלל החלטת המדינה התלמידים יצטרכו לשאת בעול הכלכלי", אומר שלמה יוספברג, יו"ר ארגון מורי הנהיגה. יוספברג פנה לפני כשבועיים לשרת התחבורה מירי רגב, שטרם השיבה.

 

ממשרד התחבורה לא נמסרה תגובה.

 

x