$
משפט

פתיחת הדיונים בתיקי נתניהו עשויה להתעכב אם הסנגורית של איריס אלוביץ' תמונה לשופטת

סמיכות זמנים בין מינוי שופטים חדשים למחלקה הכלכלית במחוזי ת"א, לבין פתיחת משפטו של ראש הממשלה ובני הזוג אלוביץ' בתיק 4000, עשויה להוביל לבקשת דחייה מצידה של אלוביץ'. זאת במידה שעו"ד מיכל רוזן-עוזר, שמייצגת אותה תמונה לשופטת, ואלוביץ' תיאלץ להחליף ייצוג. הפרקליטות צפויה להתנגד לכל בקשת דחייה

תומר גנון ומשה גורלי 13:4018.12.20

פתיחת משפטם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובני הזוג איריס ושאול אלוביץ', המואשמים בעבירות שוחד בתיק 4000, עשויה להידחות מחודש פברואר, אם עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר, הסנגורית של איריס אלוביץ', תמונה לשופטת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א.

 

 

 

הוועדה לבחירת שופטים, שתכריע בעניין המינוי של רוזן-עוזר, אמורה להתכנס ב-31.1.2021 – זמן קצר לפני מועד פתיחת המשפט.

 

רוזן-עוזר בכניסה לבית המשפט עם שאול אלוביץ' רוזן-עוזר בכניסה לבית המשפט עם שאול אלוביץ' צילום: שלו שלום

 

הסיבה לעיכוב האפשרי היא שהחלפת הייצוג של איריס אלוביץ', שאותה מלווה רוזן-עוזר מאז פתיחת החקירה נגדה, וכפי שמקובל במקרים כאלה, צפויה להוביל לבקשת דחייה עד אשר סנגור חדש ייכנס בנעליה של רוזן-עוזר וילמד את החומר. בתי המשפט נוטים לאשר בקשות כאלה, כדי לא לפגוע בייצוג של הנאשם.

 

עם זאת, וגם אם תוגש הבקשה, ההחלטה בנושא נתונה בידי בית משפט שיכול גם לדחות את הבקשה כליל, לאפשר רק דחייה קצרה או לבקש להפוך את סדר הדיונים כך שתיק 1000 או 2000 יתנהלו קודם.

 

איריס אלוביץ' איריס אלוביץ' צילום: אוהד צויגנברג

 

שלושה ממליצים על רוזן-עוזר

הנסיבות שפתחו פתח לאפשרות של דחיית המשפט הם מפגש בין שניים. ראשית, הוספת תקנים לשופטים במחלקה הכלכלית במחוזי ת"א, שסמכויותיה אמורות להתרחב, גם להלבנת הון, למשל, בנוסף לניירות ערך - נושא שגם מחכה לחתימת צו הרחבה על ידי הכנסת. שנית, החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים על פתיחת המשפט בחודש פברואר הקרוב, לאחר שהפרקליטות תתקן את כתב האישום, והנאשמים יגישו מענה.

 

לאור הרחבת המחלקה הכלכלית, הוועדה לבחירת שופטים החליטה להתכנס בסוף ינואר 2021. בשבועות האחרונים קודמו שמות של מועמדים שנמצאים במאגר השיפוט. רוזן-עוזר עשתה קורס שיפוט לפני חמש שנים, והיתה בעבר מועמדת לשלום ת"א איך ויתרה.

 

כעת נוצרה הזדמנות עבורה להתמנות לשופטת למחוזי – ערכאה גבוהה יותר. בוועדה נמצאו שלושה אנשים שהמליצו לעלות את שמה לכהונה במחוזי ת"א. נציין כי שמות החברים שהמליצו עליה חסויים. כמו כן לא ידוע מי יזם את העברת שמה לוועדה ודחף למינוי. רוזן-עוזר הופיעה במהלך בשבועות האחרונים בפני ועדת משנה לוועדה לבחירת שופטים, ושמה כאמור הוכנס לאחר מכן למאגר המתמודדים.

 

לדברי מקורבים להליך, מי שדחף למינוי עורכי דין פרטיים לבית המשפט הכלכלי, כגון רוזן-עוזר וקובי שרביט, שותף וראש מחלקת ליטגציה בהרצוג, פוקס, נאמן, הם נציגי השלכה - אילנה סאקר ומוחמד נעאמנה. שאר חברי הוועדה אגב הם שר המשפטים, אבי ניסנקורן; שלושת נציגי בית המשפט העליון: הנשיאה אסתר חיות והשופטים ניל הנדל ועוזי פוגלמן; והפוליטיקאים: צבי האוזר, מירי רגב ואסנת מארק.

 

הפרקליטות נחושה להתחיל ב-4000

כאמור כל זה מתרחש בסמיכות זמנים לתחילת שלב ההוכחות בתיקי האלפים, שבהם מייצג רוזן-עוזר את איריס אלוביץ'. אם תיבחר לשופטת, ומדובר ביותר מתנאי אחד כי לא ברור עדיין אם הוועדה בכלל תתכנס במידה שהכנסת תתפזר, אלוביץ' תצטרך להחליף ייצוג. המועמד הטבעי הוא ז'ק חן, שותפה של רוזן-עוזר, אשר מייצג את שאול אלוביץ'. אלא שהדבר לא מובן מאליו שחן ייקח על עצמו גם את ייצוגה של איריס אלוביץ'. ובכל מקרה עורך דין חדש יצטרך להיכנס לתמונה ולסייע.

 

למקרה כזה תהיה כמובן השפעה על תיק 4000, שהפרקליטות ביקשה שבית המשפט ידון בו ראשון. כלומר בקשת דחייה מצדה של אלוביץ' עשויה כאמור לעכב את כל הדיונים, אלא אם בית המשפט יורה שההוכחות בתיק 2000 או בתיק 1000 יחלו קודם. בפרקליטות התעקשו כל הדרך שתיק השוחד החמור יותר, שבו גם יש שני עדי מדינה, יהיה הראשון כך שצפוי שהם יתנגדו לכך. כמו כן בית משפט יכול לקבוע שגם אם תהיה דחייה בשל הרצון לפתוח בתיק 4000, היא תהיה קצרה מאוד.

 

מרוזן-עוזר טרם נמסרה התייחסות מי קידם את מועמדותה, והאם נעשתה היערכות להחלפת הייצוג של איריס אלוביץ' – אם תמונה לשופטת.

x