$
משפט

הולך ומסתבך: ארה"ב רוצה להחרים לאיגור קולומויסקי בניינים בשווי 70 מיליון דולר

קולומויסקי הוא מיליארדר יהודי-אוקראיני שמתגורר בישראל. משרד המשפטים האמריקאי מבקש לחלט מגדל ופארק משרדים בארה"ב שנרכשו עפ"י החשד בכספי המעילה שביצע לפי החשד בבנק האוקראיני PrivatBank שהיה בבעלותו. ממשלת אוקראינה הגישה בישראל תביעה על סך 2 מיליארד שקל נגדו ונגד בנק דיסקונט בטענה למעורבות במעילה

תומר גנון וליטל סמט 15:0116.12.20

משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) מבקש להחרים נכסים בארה"ב בשווי של 70 מיליון דולר שרשומים על שם איגור קולומויסקי, המיליארדר היהודי-אוקראיני שמתגורר בישראל.

 

 

 

במסגרת ההליכים הוגשו לאחרונה בשני בתי משפט פדרליים בארה"ב בקשות חילוט לנכסים, בטענה שמקור הכספים לרכישת הנכסים הוא מעילה שביצע לכאורה קולומויסקי בבנק האוקראיני PrivatBank בין השנים 2016-2008.

 

בבקשה נטען שמקורבים לקולומויסקי ולשותפו גנאדי בוגוליובוב, מרדכי קורף ואוריאל לבר הפועלים ממיאמי, יצרו רשת של חברות, בדרך כלל תחת וריאציה כלשהי של השם "אופטימה", כדי להלבין עוד יותר את כספי המעילה. הם רכשו במאות מיליוני דולרים נדל"ן ועסקים ברחבי ארה"ב, כולל הנכסים שמשרד המשפטים דורש לחלט: מגדל המשרדים של לואיוויל המכונה PNC פלאזה, ופארק המשרדים של דאלאס המכונה מטה קומפיום לשעבר.

 

איגור קולומויסקי איגור קולומויסקי צילום: שאטרסטוק

 

 

קולומויסקי, שהונו האישי נאמד ב-1.1 מיליארד דולר נחשב עד לאחרונה לאחד האנשים המשפיעים ביותר באוקראינה, וכיהן בעבר כמושל דניפרו (Dnipropetrovsk) עד 2015. הוא היה הבעלים לשעבר של PrivatBank – אחד הבנקים הפרטיים הגדולים במדינה, שהולאם על ידי הממשל לאחר שקרס.

 

דו"ח של הממשלה האוקראינית העלה שקולומויסקי מעל לכאורה בכספי הבנק, וחלק מהכספים עברו לסניף בנק דיסקונט בחיפה. בעקבות הדו"ח הגישה ממשלת אוקראינה בישראל תביעה על סך 2 מיליארד שקל נגד קולומויסקי ודיסקונט. בית המשפט המחוזי בת"א קבע כי התביעה לא תעוכב עד אשר יסתיימו הליכים משפטיים מקבילים נגד קולומויסקי בארה"ב ובבריטניה.

 

דיווח: מפעל פלדה של קולומויסקי בארה"ב משמש לכריית ביטקויון

 

בתוך כך, אתר coindesk, המתמחה במטבעות דיגיטליים על סמך פרסומים מתחנת הרדיו ליברטי האוקראיני, דיווח כי מפעל פלדה סגור בארה"ב שבבעלותו של קולומויסקי משמש לכריית ביטקויון.

 

לפי הדיווח, מפעל הפלדה, CC Metals & Alloys שבבעלות קולומויסקי בקאלברט סיטי בקנטאקי, נפגע ממשבר הקורונה. המפעל נסגר בקיץ והעובדים פוטרו, אך "בכל מספר חודשים הם מדליקים מחדש את הכבשנים וקוראים לעובדים לשוב", כך לפי דיווח ברדיו ליברטי משלשום. לדברי העובדים, הפעילות היחידה הנמשכת במפעל היא הייצור של ביטקוין. לטענתם אחד המחסנים מלא בציוד כרייה. עם זאת, לא ברור כמה מכשירים נמצאים במקום ומאיזה סוג או מותג.

 

קולומויסקי ושותפו בוגולובוב רכשו את המפעל ב-2011 תמורת 188 מיליון דולר, זאת במסגרת תוכנית להקים את עסקי המתכות שלהם גם בארה"ב. העסק התרחב לשבעה מפעלים בחמש מדינות. חברת האחזקות שלהם, Optima Specialty Steel, הגישה בקשה לפשיטת רגל ב-2016 והבעלות עברה לחברה אחרת בשם Georgian American Alloys שבה קולומויסקי ובוגולובוב מוגדרים כמוטבים, כך לפי מסמכים שהוגשו לבית המשפט.

 

 

x