$
דעות

דעה

היום שאחרי: תקנות לאוויר צח במשרד

המשרד לא ייעלם, אולם הוא ישתדרג משמעותית וידרוש מעתה התאמות שיתוקנו בתקנות התואמות לעולם החדש, בסביבת עבודה סטרילית. ביניהן תקנות של ריחוק חברתי וטיהור אוויר אינטנסיבי

אילן אדדי 09:4815.12.20
רבים מנסים לפענח כיצד ייראה עולם העבודה של המחר. משבר הקורונה האיץ בסך הכל תהליכים שגם ככה עוברים על מקומות העבודה עם המעבר לעבודה מהבית, אולם אין זה אומר שמתחמי העבודה והמשרדים הולכים להיעלם. נהפוך הוא. הם הולכים להישאר איתנו לתמיד אבל עם שדרוג משמעותי והתאמה לעולם העבודה החדש, שדורש מעתה סביבת עבודה סטרילית.

 

 

 

אנחנו מודעים לכך שמשקיעי הנדל"ן חוששים שזהו סופו של עידן המשרדים, אבל רוב רובם של מומחי תכנון העבודה מאמינים כי עובדים תמיד יצטרכו את המשרד בשביל החלפת רעיונות, התייעצויות, עבודת צוות וגם בשביל לצאת מהבית להתאוורר מעט. בטווח הקצר מתחמי העבודה יהיו עם מעט עובדים כיוון שרוב העבודה נעשית מהבית. אולם בטווח הרחוק יקרה מה שקרה אחרי מלחמת המפרץ כשהדרישה היתה שכל דירה שנבנית תהיה עם ממ"ד, אז גם פה, הריחוק החברתי והזהירות מהדבקה יגרמו לבוני מתחמי המשרדים להכניס תקן של ריחוק חברתי ואוויר נקי וצח.

 

 

 

המציאות מכתיבה לנו צורך בתקנים חדשים והצורך הראשון יהיה ריחוק חברתי בכדי להימנע מהדבקה ממחלות אחרות כמו שיעול, שפעת, צינון, כיוון שאנו יודעים שעובדים מגיעים לעבודה גם כשהם חולים. אז ראשית יהיה צורך בממשקים נטולי מגע בכדי ליצור מרחב גדול יותר בין העובדים וזה אומר שסדרי העבודה משתנים. העובדים יגיעו במשמרות, יהיה להם "שולחן חם" שהם יצטרכו רק להטעין את הניידים והמחשבים האישיים שלהם, יהיו להם לוקרים אישיים ורמת הניקיון במשרדים תהיה מידית.

 

הצורך השני והחשוב מכל הוא לחטא ולנקות את האוויר כל הזמן. הכוונה היא שמערכות האוורור הטמונות בתוך הקירות ובתקרות יעברו שינוי מאסיבי. לא עוד מזגנים מרכזיים שממחזרים את אותו אוויר, אלא יותקנו מערכות אוורור חכמות שכבר קיימות היום בשוק והן יונקות את האוויר הקיים במתחם הסגור ומכניסות אוויר נקי ומחוטא. התחושה תהיה כמו לעבוד בחוץ עם משב רוח רענן.

 

מערכות האוורור המתוחכמות הללו כוללות פילטרים, מנדפים ותאי סינון שמסננים גם אבק, ריחות רעים וגזים וזה אומר שאיכות החיים של העובדים תעלה והם ייהנו מחוויית עבודה מתקדמת יותר ומפנקת יותר ומצד שני העולם ירוויח מבחינה אקולוגית כיוון שפחות עובדים יגיעו לעבודה, העומס בכבישים ירד משמעותית וזיהום האוויר יפחת גם בחוץ וגם בתוך מתחמי העבודה וכך מקדמי ההדבקה ירדו פלאים.

 

מומחי הנדסת אוורור מעריכים כי קיים צורך אמיתי לחוקק תקנות חשובות אלו לאוורור מתחמי העבודה ומגדלי המשרדים כיוון שאז נגיע למצב בו תוך מספר שנים אנו צפויים לחזור ולנשום את אותו אוויר צח ונקי שנשמו אבותינו לפני חצי מאה ויותר. אין מדובר בהשקעה כלכלית גבוהה, לכן סביר להניח שגם בעלי המשרדים ישתפו פעולה עם תקנות אלו מתוך רצון לשפר את איכות העבודה של עובדיהם.

 

 

הכותב הוא מומחה ובעלים של חברת פתרונות זכוכית ואלומיניום בבנייני משרדים ופרטיים

 

x