$
משפט

בג"ץ הורה למדינה למנות מנכ"ל למשרד המשפטים עד סוף החודש

שופטי העליון הוציאו צו מוחלט המורה לממשלה למנות עד סוף דצמבר מנכ"ל למשרד - משרה שלא מאוישת כבר שנה ושלושה חודשים

יעל פרידסון וטובה צימוקי, ynet 16:4810.12.20

בג"ץ הורה לממשלה למנות מנכ"ל למשרד המשפטים עד סוף החודש. בהמשך לדיון שנערך מוקדם יותר היום (ה'), בג"ץ הוציא צו מוחלט המורה לממשלה למנות מנכ"ל למשרד עד סוף דצמבר.

 

 

 

במשרד המשפטים אין מנכ"ל קבוע זה שנה ושלושה חודשים. "מקובלת עלינו עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה כי הסכמות או מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע" קבעו השופטים", כתבו השופטים בהכרעתם.

 

מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים אבי ניסנקורן מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים אבי ניסנקורן צילום: מרק ישראל סיילם - גרוזלם פוסט, תומריקו

 

בינתיים, שר המשפטים אבי ניסנקורן עדיין ממתין להחלטה אם הממשלה תעלה על סדר יומה את הצעתו לאשר לדיון את מועמדותו של פרקליט מחוז חיפה עמית איסמן כפרקחיט המדינה. איסמן נבחר לפני 10 ימין פה אחד כמועמד על ידי ועדת איתור בראשות היועץ המשפטי לממשלה. ההערכה היא שהנושא לא יועלה בינתיים לאישור.

 

בשבועות האחרונים בג"ץ דן במספר עתירות הדורשות לאייש תפקידי בכירים, והורה על מינוי מפכ"ל במהירות, אך לא נקב בתאריך.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט המליץ השבוע לבג"ץ להוציא צו על תנאי שיורה למדינה להסביר מדוע לא מונה עדיין מנכ"ל למשרד המשפטים. היועמ"ש טען המחלוקות בקואליציה לא פוטרות אותה ממינוי בכירים. המדינה ביקשה מבג"ץ לדחות את תשובתה בנושא כדי לאפשר לממשלה להגיע להסכמות בנושא מינוי בכירים במגזר הציבורי.

 

היועמ"ש הצטרף למעשה לבקשת התנועה לטוהר המידות להוציא צו שיורה לממשלה לנמק מדוע לא ממונה מנכ"ל למשרד המשפטים. בעמדתו שהוגשה לבג"ץ הוא חזר על דברים שאמר בעבר שלפיהם "הסכמות קואליציוניות, כמו גם מחלקות קואליציוניות, אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע".

x