$
רכב

דובאי עשויה להצטייד באוטובוסים חשמליים שיורכבו בישראל

צ'ריוט מוטורס, שבבעלות קבוצת וייס, קיבלה את הזיכיון למכירת האוטובוסים החשמליים של הייגר הסינית למדינות המפרץ, ונמצאת בדרך לפיילוט ראשון בדובאי ביחד עם חברת דן

אודי עציון 09:3706.12.20

רשות התחבורה והדרכים של ממשלת דובאי סיכמה בימים האחרונים עם קבוצה ישראלית על פיילוט להפעלת אוטובוס חשמלי ראשון באמירויות, כהכנה לרכישה גדולה של אוטובוסים כאלה.

 

השבוע נפגשו בדובאי יואל וייס, יו"ר קבוצת וייס, ואופיר קרני, מנכ"ל דן, עם מנכ"ל רשות התחבורה והדרכים של ממשלת דובאי (RTA), אחמד האשם בהרוזיאן. הרשות מפעילה כיום 1,600 אוטובוסי דיזל, ולמרות עלויות הסולר הנמוכות במדינה מפיקת הנפט, היא מעוניינת להתחיל את המעבר לאוטובוסים חשמליים שקטים שאינם פולטים זיהום.

 

הטמפרטורות הגבוהות במפרץ בימי הקיץ מקשות  על סוללות חשמליות, אבל להייגר יש גם אוטובוסים עירוניים המצוידים בקבלי על, שנטענים בתוך דקות, מספקים טווח של כ-30 ק"מ, ורגישים פחות לחום המדבר ומסוגלים לעמוד גם בטמפרטורה של 70 מעלות.

 

אוטובוס חשמלי תוצרת הייגר אוטובוס חשמלי תוצרת הייגר צילום: יח"צ

 

בדובאי מעוניינים מאוד להשלים את הקמת הפיילוט עד לפתיחת התערוכה העולמית אקספו 2020, שנדחתה בשנה בגלל הקורונה לאוקטובר 2021. הפיילוט, שיבוצע במימון פנדן ובעלות של כמה מאות אלפי יורו, יכלול אוטובוס אחד ומספר עמדות טעינה מהירה, ויימשך חצי שנה. אם האוטובוס יוכיח את עמידותו בתנאים המקומיים צפויה הרשות לתחבורה ודרכים בדוברי להתחיל להעביר כ-20% מרכש האוטובוסים שלה לחשמליים.

 

צ'ריוט מוטורס, שבבעלות קבוצת וייס, קיבלה את הזיכיון לשיווק ההייגרים החשמליים במפרץ, בהמשך לזיכיון לשיווקם בכמה ממדינות אירופה ביניהן סרביה ובולגריה, ובמקביל שותפה עם חברת האוטובוסים הישראלית דן בחברת "פנדן", המפעילה בגוש דן קו אוטובוסים חשמליים מתקדמים ומבוססי קבלי-על וטכנולוגית מצברים בטעינת לילה ואוטובוסים מונעים בדיזל. מפעל האוטובוסים הישראלי מרכבים פיתח כבר אוטובוס מקומי שיתבסס על השלדה של הייגרים החשמלים.

 

"יש בדובאי עניין לא רק להתחיל להצטייד באוטובוסים חשמליים, אלא שהם יורכבו בישראל ואולי גם בדובאי", אמר יואל וייס. "אני שמח שכעת נוכל לתרום את חלקנו לשיתוף הפעולה הכלכלי ולשלום שנרקם בין המדיניות ונביא את הטכנולוגיה הייחודית שלנו לממלכה".

 

אופיר קרני, אמר כי "מהפגישות ניתן היה להתרשם, כי על אף העובדה שמחיר הדיזל בדובאי ובאמירויות זול, האמירתים רואים חשיבות גדולה מאד למעבר לתחבורה ציבורית ירוקה ונקייה. דן שהמהלכים שלה בשנים האחרונות מכוונים למעבר לכלי רכב חשמליים ותחבורה חכמה, שמחה לתרום מניסיונה לטובת הפיילוט הנוכחי".

x