$
משפט

פרסום ראשון

"דן גרטלר שאל: 'מה אבא שלך רוצה, לעבור לצד של גרטנר או עוד כסף?'"

תצהיר שהוגש במסגרת הליך הבוררות על מאות מיליוני דולרים בין איש העסקים והיהלומן לאחים מנדי ומשה גרטנר, מעלה טענה חמורה: גרטלר שילם 2.1 מיליון דולר לעד, אדם בשם יוסי לורנצי, כדי שיתמוך בגרסתו בהליך. מגיש התצהיר: בנו של העד – בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית דקמא נדל"ן – שהסתכסך עם אביו. גרטלר בתגובה: "כל הטענות של בנו של יוסי לורנצי לגבי אביו הן טענות כזב"

תומר גנון 15:2530.11.20

גילויים חדשים מהבוררות החשאית בין אנשי העסקים דן גרטלר והאחים משה ומנדי גרטנר חושפים את המאבק היצרי ביניהם מאחורי הקלעים על זכויות כרייה בדרום־מזרח קונגו שבמרכז אפריקה. מדובר על הסכמים והכנסות בהיקף של מאות מיליוני דולרים ממשאבי טבע: נחושת, קובלט, זהב ונפט.

 

טענה חמורה נגד גרטלר נחשפת בתצהיר שהוגש בחודש ינואר לבורר בסכסוך הנפיץ, השופט בדימוס אורי גורן, שהתפטר לאחרונה מהתפקיד לאחר שגילה שחוקר פרטי מטעמם של האחים גרטנר נשלח להתחקות אחריו, כפי שנחשף ב”כלכליסט”. על פי התצהיר, גרטלר שילם 2.1 מיליון דולר לאיש עסקים ישראלי בקשיים, שהיה מעורב בעבר בעסקי כרייה באפריקה, וזאת על מנת שיעיד לטובתו בבוררות. בהמשך, לקראת העדות עצמה, כך נטען בתצהיר, גרטלר שילם לאותו עד סכום נוסף של 270 אלף שקל מחשבונו הפרטי.  

 

 

את התצהיר המסעיר על קניית העדות לכאורה סיפק נתנאל לורנצי (36), מנכ”ל, דירקטור ובעל השליטה בחברת דקמא קפיטל (58%) העוסקת בנדל”ן בחו”ל ונסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי של 43 מיליון שקל. למרבה ההפתעה, לורנצי טוען שהאיש שגרטלר קנה בכסף את עדותו, בתמורה להסכם הלוואה פיקטיבי, הוא לא אחר מאשר אביו שלו - יוסי לורנצי.

 

בתכתובת דוא”ל ששלח בחודש ינואר לעורכי הדין של האחים גרטנר, רון ברקמן ואלקס הרטמן, טען נתנאל לורנצי כי התנדב למסור להם את המידע הרגיש. “המצפון הפנימי שלי אומר שעליי לעזור כי מי שסובלים הם אנשים מיוחדים”, הוא כותב ומתכוון לאחים גרטנר. עוד כותב בדוא”ל נתנאל לורנצי כי “הכריזמה ויכולת המשחק של דן לא יכולות לכסות על כך שהוא יעשה כל שלאל ידו להשיג את מבוקשו, גם אם מדובר במעשים אסורים”. בתצהיר שהוגש בהמשך הודה לורנצי הבן שהוא מסוכסך זה שנים עם אביו, אך לטענתו אין קשר בין הסכסוך לתצהיר.

  

דן גרטלר דן גרטלר צילום: אוראל כהן

  

מלחמה ושלום בחוף השנהב

 

“אבי יוסי לורנצי עבד בעבר אצל גרטלר עד שפוטר על ידיו”, כותב נתנאל לורנצי בתצהיר. “הרקע לפיטורים היה קשור לסיוע שהעניק יוסי לורנצי לאחים גרטנר בקבלת מידע ומסמכים”.

 

“לאחר פיטוריו בשנת 2009 נכנסנו יוסי לורנצי ואנוכי למספר פעילויות בחוף השנהב”, הוא המשיך לתאר את מעורבותם של ישראלים בעסקי המשאבים גם במערב אפריקה. “ב־2010, כאשר היו לנו מספר מיזמים פעילים בחוף השנהב, פעלנו לקבל זיכיון במכרה ניקל אשר הוענק קודם לגרטלר, אך הוא לא פעל לקדמו. בכך הפר הסכם זיכיון ובפועל איבד אותו. לאחר מאמצים ממושכים בחוף השנהב, קיבלנו את הזיכיון אשר נחשב בעל פוטנציאל כלכלי עצום”.

 

גרטלר, לפי התצהיר, החליט לא לוותר. “גרטלר הצליח לגרום לנשיא חוף השנהב להתערב בעניין ולסכל את מימוש הזיכיון. כתוצאה מכך, היה חשש שפרויקט זה יירד לטמיון. דברים אלה הובילו לדין ודברים בינינו לגרטלר, שהביא לבסוף לגיבוש מתווה שותפות בינינו לבין גרטלר (וגורם נוסף), בחלוקה שווה בין שלושת הצדדים בזיכיון זה וזיכיונות נוספים. אירועים אלה התרחשו בעת שיוסי לורנצי נמצא בקשר עם האחים גרטנר ועוזר להם לאסוף מידע”.

 

מטוס פרטי לריץ בלונדון

 

על פי התצהיר, זמן קצר לאחר מכן, בנובמבר 2010, התקיימה פגישה שבה השתתפו נתנאל ויוסי לורנצי, גרטלר ועו”ד אבי לביא, שנמלט לימים מישראל לאחר שנחשד בהלבנת הון וסחר ביצירות אמנות מזויפות. מטרת הפגישה, לדברי לורנצי, היתה הסדרת הסכסוך בין גרטלר לאחים גרטנר. “גרטלר ביקש להסדיר באופן סופי את הסכסוך, ולהעביר את יוסי לורנצי לצדו. הוא אמר לו: ‘אתה לא יכול להיות שותף שלי אם אתה מסייע לאחים גרטנר’. יוסי לורנצי אמר לגרטלר שהוא (גרטלר) חייב להם כספים והגיע הזמן ‘לעשות שלום’ בין הצדדים”.

 

על פי התצהיר, גרטלר גיבש מתווה שלפיו הוא ישלם לאחים גרטנר 200 מיליון דולר וסכום נוסף השווה ל־50% מהתמורות בגין מכירה עתידית של הזכויות בפרויקט סינרג’י - קידוח והפקת נפט בקונגו. המתווך שנבחר לניסיון הסולחה, כך לפי התצהיר, היה נתנאל לורנצי עצמו.

 

אלא שגרטלר, כך טוען לורנצי, היה סקפטי לגבי הצלחת הפשרה ורצה להבטיח את תמיכתו של אביו בו. “גרטלר ידע שיוסי לורנצי מצוי בחובות אישיים. הוא סיכם איתו בנוכחות עו”ד לביא כי אם האחים גרטנר לא יסכימו לקבל את ההצעה, ויוסי לורנצי יסכים להעיד לטובתו, הוא יקבל מגרטלר תשלום בסך 1.5 מיליון דולר. סכום שיוצג כהלוואה מסיבות שהיו ברורות לכולם”.

 

בהמשך התצהיר מתאר לורנצי כיצד פעל לפשר בין גרטלר לאחים גרטנר — ניסיון שכשל. “הפגישה שלנו הסתיימה מאוחר בלילה, וגרטלר הציע לי להצטרף אליו למחרת בבוקר לטיסה בלונדון במטוסו הפרטי. כאשר נחתנו, גרטלר הסיע אותי ברכבו למשרדו של משה גרטנר. אלא שהוא לא היה באנגליה. יומיים לאחר מכן חזרתי למשרדו כאשר גרטלר המתין לי בחדרו במלון ריץ בלונדון כדי לקבל עדכונים”.

 

 

על פי התצהיר, האחים גרטנר סירבו בתוקף להצעה. “התגובה שלהם היתה נזעמת. קשה לי לשחזר מה כל אחד אמר, אך זכור לי שמשה גרטנר צרח וכעס עליי. הוא צעק כי הוא חשב שאני חבר שלו, ושההצעה נמוכה זו מלמדת שאני ‘איש של דן’. הוא סילק אותי ממשרדו. התקשרתי לגרטלר מיד לאחר שיצאתי מהמשרד. הוא הזמין אותי לחדרו במלון ריץ לעדכן אותו בפגישה”.

 

על פי התצהיר, באותו יום, לאור כישלון הפגישה, נשלח מכתב ממשרדו של עו”ד דורי קלגסבלד, המייצג את גרטלר ביחד עם עו”ד בעז בן צור, לאחים גרטנר שלפיו אביו של לורנצי עתיד לשמש עד מטעמו בבוררות. “בניגוד לדברים שאמר יוסי לורנצי במסגרת הבוררות, לפיהם לא ניתנה לו תמורה כלשהי עבור עדותו, בפועל העניק לו גרטלר תמורה”, כותב בנו של לורנצי בתצהיר.

 

ההלוואה לא הוחזרה

 

התמורה ליוסי לורנצי על פי התצהיר התחלקה לכמה מישורים. “בנוסף לעסקת השותפות במכרה בחוף השנהב, גרטלר העניק ליוסי לורנצי סיוע כלכלי בהיקפים מצטברים של מיליוני דולרים, וזאת בשעה שמצבו הכלכלי של יוסי לורנצי היה בכי רע והוא נזקק לסיוע משמעותי ומיידי”, טוען בנו.

 

מכרה בקונגו. זכויות על משאבי טבע בהיקף של מאות מיליוני דולרים מכרה בקונגו. זכויות על משאבי טבע בהיקף של מאות מיליוני דולרים

 

“בסמוך לאחר שהסכים להעיד, גרטלר התחייב באמצעות חברה הקשורה אליו להעביר ליוסי לורנצי תשלום שיוגדר כהלוואה בסך 1.5 מיליון דולר. היה ברור כבר אז שמצבו של יוסי לורנצי לא יאפשר לו להחזיר את הכסף. סוכם תחילה שההלוואה תיפרע מחלקו בתקבולי העסקה בחוף השנהב. אני נטלתי חלק באופן אישי במגעים להלוואה. ההסכם נחתם באפריל 2011”.

 

על פי התצהיר, סכום ההלוואה גדל בהמשך. “בשנת 2012 פנה גרטלר ליוסי לורנצי וביקש שיחתום על תצהיר מטעמו שיוגש בהליך הבוררות שלו עם האחים גרטנר”, נכתב. “יוסי היסס מאוד לחתום על התצהיר ועיכב את הסכמתו. גרטלר התקשר אליי ואמר לי בכעס: ‘מה אבא שלך רוצה? לעבור שוב לצד גרטנר או לקבל כסף?’. על רקע זה סוכם כי הלוואה שהעמיד גרטלר ליוסי לורנצי, על סך 1.5 מיליון דולר, תגדל ב־600 אלף דולר נוספים. כלומר 2.1 מיליון דולר”.

 

לורנצי צירף לתצהיר כמה מסמכים כגון מכתב דרישת פירעון שנשלח לאביו, כראיה לכאורה לאימות טענתו. כמו כן צירף כתב טענות שהוגש לבית המשפט שבו נכתב כי ההלוואה שקיבל לורנצי מגרטלר לא הוחזרה.

 

לורנצי הבן הוסיף תיאור צבעוני - דברים שלטענתו שמע מאביו. “בשנת 2017, בטרם יוסי לורנצי העיד בבוררות, הוא נפגש עם גרטלר. הוא סיפר לי כי בפגישה אמר גרטלר כי צריך שהוא, יוסי לורנצי, יעיד לטובתו בבוררות, והוא שאל בתנועת שפתיים וידיים וללא קול (מתוך חשש שיוקלט) ‘כמה כסף’ הוא צריך עבור כך. בעקבות זאת גרטלר העביר ליוסי לורנצי תשלום נוסף בסך 270 אלף שקל, אשר שולמו מחשבונו הפרטי של גרטלר. גם גרטלר עצמו סיפר לי על כך שהוא שילם סכום זה ליוסי לורנצי במסגרת פגישה בינינו”.

 

מטעמו של דן גרטלר נמסר: "משה גרטנר, ואחיו, מנדי גרטנר, הם צמד נוכלים. בבוררות בפני כבוד השופט גורן אחד העדים מטעם האחים גרטנר הודה כי קיבל מהאחים גרטנר כסף עבור עדותו (מיליוני דולרים). משה גרטנר ידע כי הוא עומד להפסיד בבוררות, לכן שכר חוקר פרטי על מנת לאסוף מידע על הבורר גורן, על בת זוגו ועל העוזר המשפטי שלו, כדי לפסול את פסק הבורר לאחר שזה יינתן. כתוצאה מכך הבורר גורן התפטר. כל הטענות של בנו של יוסי לורנצי לגבי אביו, עמו הוא מסוכסך, הן טענות כזב, והדברים יתבררו בבית המשפט".

x