$
משפט

היהלומן דן גרטלר על הכוונת של ארה"ב ושוויץ

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים

תומר גנון 08:0830.11.20

איש העסקים דן גרטלר, שעשה הון רב מעסקי הכרייה בקונגו נמצא כבר כמה שנים על הכוונת הרשויות בארה"ב ובשוויץ. במהלך 2017 ו־2018, הטילה המחלקה לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) סנקציות על 14 ישויות עסקיות הקשורות לגרטלר, וזאת בהתאם לסעיף שקשור לעבירות חמורות של שחיתות והפרת זכויות אדם.

 

 

 

הסנקציות כללו הקפאת נכסים, ואיסור על מוסדות פיננסים אמריקאים לבצע העברות כספים לחברות הקשורות אליו.

 

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. גרטלר השתמש ביחסיו הקרובים עם קבילה, נטען, כדי לקבל תפקיד של מתווך, אשר חברות בינלאומיות שהביעו עניין בעסקים עם המדינה חויבו "לעבור" דרכו.

 

במקביל, כך דיווח הזידויטשה צייטונג הגרמני, הרשויות בארה"ב ובשוויץ שיתפו פעולה בחקירה נגד גרטלר. משרד המשפטים הפדראלי של שוויץ אישר כי הממשל האמריקאי פנה אליו עוד ב־2016 כדי לקבל פרטים על "גרטלר ואישים נוספים".

 

בין המסמכים שביקשה ארה"ב משוויץ נמצאים גם רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר משנת 2012.

 

 

דן גרטלר דן גרטלר צילום: אוראל כהן

 

גרטלר פועל מאז ההכרזה לביטול הסנקציות נגדו, ומכחיש כל קשר למעשים שמיוחסים לו. "מצער לגלות כיצד שורבב שמו לסוגיה שאין לו דבר וחצי דבר אלא בדיוק ההיפך", נמסר בעבר מטעמו. "הקרן של משפחת גרטלר משקיעה הון הנאמד במיליארדי דולרים בקונגו באופן אישי, משלמת מסים בהיקף של מאות מיליונים, ויצרה אלפי מקומות עבודה ושיקום תשתיות התחבורה, הכבישים, החינוך והבריאות למדינה שסבלה שנים מעוני קשה".

x