$
דעות

פתיחת מערכת החינוך: כיבוי שריפות, לא מדיניות

באסטרטגיית האין־מדיניות של ישראל בעידן הקורונה מעולם לא התקיים דיון ומעולם לא נקבעה החלטה עקרונית על מקום החינוך. זו לא רק החלטה ערכית. זו גם החלטה כלכלית ויש להכריע בה מייד ולא כשיגיע הסגר הבא

שחר אילן 08:0225.11.20
טוב שהוחלט באיחור להחזיר את חטיבות הביניים ללימודים ויש לקוות שהדבר יעזור לתקן חלק מהנזקים שנגרמו לתלמידים. אבל אסור להתבלבל. החלטת קבינט הקורונה להחזיר בעוד שבוע וחצי את תלמידי חטיבות הביניים ללימודים משולבים בבית הספר ובבית לאחר כמעט שלושה חודשים מוכיחה עד כמה נושא החינוך רחוק מראש סדר העדיפויות. מעל הכל, כמו רוב החלטות הקורונה לא מדובר באמירה עקרונית אלא בכיבוי שריפות ובהיענות למחאה הציבורית על שהתלמידים הופכים ל־ZOOMבים.

 

 

 

ההחלטה שהממשלה צריכה לקבל היא האם קובעים כמו באירופה שלא סוגרים את מערכת החינוך יותר בשום מצב ההחלטה שהממשלה צריכה לקבל היא האם קובעים כמו באירופה שלא סוגרים את מערכת החינוך יותר בשום מצב צילום: רויטרס

 

ההחלטות של ממשלת ישראל בשמונה החודשים האחרונים ביטאו תפיסה שפתיחת מערכת החינוך נעשית על פי שיקולי המשק. לכן גני הילדים וכיתות א’־ד’ נפתחים קודם כדי לשחרר את ההורים לעבודה. לכן כיתות י”א־י”ב נפתחות בשלב השני כדי שהן יוכלו להתכונן לבגרות. לכן כיתות ה’־י’ נדחקו לאחור. לגיטימי לקבוע שהפרנסה של מאות אלפי אנשים, שמפרנסים הרבה מאוד ילדים, קודמת לפתיחת כיתות ה’־י’ או להיפך. הבעיה היא שבאסטרטגיית האין־מדיניות של ישראל בעידן הקורונה מעולם לא התקיים דיון ומעולם לא נקבעה החלטה עקרונית על מקום החינוך.

 

ההחלטה שהממשלה צריכה לקבל היא האם קובעים כמו באירופה שלא סוגרים את מערכת החינוך יותר בשום מצב. זו לא רק החלטה ערכית. זו החלטה כלכלית שאם תתקבל תבוא על חשבון ענפים כלכליים. זו החלטה שצריך לקבל עכשיו ולא ברגע האחרון לפני סגר שלישי אפשרי.

 

בנוסף, יש ליצור סוף סוף רמזור אמיתי, שבו מערכת החינוך כן תיסגר בערים אדומות. הניסיון המצטבר מלמד שהחרדים אינם רואים את הרמזור כחל עליהם ובוודאי לא על מערכת החינוך שלהם. ראש הממשלה חייב להבהיר שסגרים יחולו על ערים אדומות גם אם הן חרדיות ולא ערביות. הגיע הזמן שלא רק מדינות המפרץ יכירו בישראל אלא גם הערים החרדיות.

 

x