$
רכב

עיריית ת"א החלה בתהליכי אישור להפעלת שאטל אוטונומי בדרום העיר

השאטל יסופק על ידי חברת NAVYA הצרפתית ויפעל ככל הנראה באזור פלורנטין וקריית שלום. עד כה הוכרז בישראל מספר מצומצם של פיילוטים שנוגעים לשאטלים אוטונומיים, בעיקר בשטחים מוגבלים בהיקפם. עיריית ת"א: "החברה ממתינה לאישור ועדת הניסויים של משרד התחבורה להפעלת השאטל האוטונומי"

תומר הדר 19:1124.11.20

עיריית תל אביב החלה בתהליכי אישור להפעלת שאטל אוטונומי בדרום העיר, כך נודע ל"כלכליסט". השאטל יסופק על ידי חברת NAVYA הצרפתית ויפעל ככל הנראה באזור פלורנטין וקריית שלום.

 

יש לציין – בניגוד למכוניות אוטונומיות, שאטלים אוטונומיים אינם מיועדים לשניים או שלושה נוסעים, אלא לקבוצה של נוסעים אשר מסוגלים לעלות על השאטל בנקודות מסוימות. השאטל עצמו אינו מופעל על ידי נהג אלא במסלול קבוע אשר נקבע מראש - ואילו היכולות האוטונומיות משמשות לדוגמה להתחמקות ממכשולים או הימנעות מפגיעה בהולכי רגל. במהלך השנים האחרונות עם הודעתם של מספר יצרני רכב על עיכוב בתהליכי פיתוח רכב אוטונומי בגלל היעדר תקציב או היעדר דרישה, הודיעו חלק מהיצרנים וגם חלק מספקיהם על מעבר לתכנון ויצור של שאטלים אוטונומיים שנחשבים יותר כדאיים כלכלית, וגם פחות כבולים למגוון החוקים אשר מכתיבים את השימוש ברכב אוטונומי.

 

שאטל של Navya שאטל של Navya

 

חברת NAVYA הצרפתית מייצרת כיום שאטלים אוטונומיים בשני מפעלים: בצרפת ובארצות הברית. בשבוע שעבר הודיעה NAVYA על הצבת השאטלים האוטונומיים שלה בפארק הלאומי ילוסטון בארה"ב. כלי הרכב העיקרי ש-NAVYA מייצרת נקרא "אוטום" ו- 170 יחידות ממנו משמשות רשויות בגרמניה, צרפת, שוויץ וארצות הברית. לפי הערכות, השאטלים של NAVYA צפויים לשמש בשלב ראשון בניסוי בו הנוסעים לא ידרשו לשלם עבור הנסיעה. הניסוי הראשון צפוי לצאת לפועל ככל הנראה בשנה הבאה. בכך צפויה עיריית תל אביב להקדים ניסוי נוסף אשר צפוי להתחיל בשנת 2022, ככל הנראה בחלקה הצפוני של העיר, בו פולקסווגן, מובילאיי וצ'מפיון מוטורס יבואנית פולקסווגן יפעילו ניסוי אוטונומי משלהן.

 

עד כה הוכרז בישראל מספר מצומצם מאוד של פיילוטים שנוגעים לשאטלים אוטונומיים, בעיקר בשטחים מוגבלים בהיקפם. מתוכם, רק אחד המתקיים במיקום סגור יצא לפועל. הפיילוט הראשון שהוכרז היה באוניברסיטת בר אילן. גם במקרה זה מדובר בשאטל אוטונומי של NAVYA - אשר כבר פועל כיום בתחומי האוניברסיטה אך אינו משמש להסעת סטודנטים בגלל הקורונה ולכן משמש רק לצורך מבחן. הפיילוט השני אשר הוכרז באשדוד ואמור לצאת לפועל ב-2020 לא יצא עד כה לדרך, בעיקר בגלל השפעות הקורונה. בעיריית אשדוד מבצעים בימים אלה מהלכי בחינה למיקום מתאים לפעילות השאטל אך לעת עתה עדיין אין מועד מדויק להפעלה.

 

מעיריית תל אביב נמסר: לעיריית תל אביב-יפו יש התקשרות עם חברת ST Engineering, היבואנית הבלעדית של שאטלים אוטונומיים המיוצרים על ידי חברת NAVYA. בשלב זה, החברה ממתינה לאישור ועדת הניסויים של משרד התחבורה להפעלת השאטל האוטונומי במסלול שהוצע על ידי העירייה בדרום העיר, כאשר עם קבלת האישור יקודם הפיילוט.

x