$
רכב

ריקול ענק לג'נרל מוטורס: 7 מיליון כלי רכב יזומנו למוסך בגלל כרית אוויר פגומה

החברה נדרשת להחליף את כרית האוויר מתוצרת טקאטה בכ-6 מיליון טנדרים ורכבי שטח הנוסעים בכבישי ארה"ב ובעוד מיליון רכבים מחוץ למדינה, כולל בישראל

תומר הדר 19:4523.11.20

ג'נרל מוטורס תזמן לריקול לא פחות מכשבעה מיליון רכבים ברחבי העולם - בגלל כריות אוויר פגומות של טקאטה.

 

פרשת טקאטה, שמסרבת לעזוב, ממחישה את תלותם של יצרני הרכב בעולם בשרשרת צרה יחסית של ספקים, מה שגורם לזעזוע משמעותי במקרה של ריקול. עד כה זומנו ברחבי העולם מיליוני מכוניות של שלל יצרניות רכב להן סיפקה היצרנית היפנית מנגנוני כרית אוויר. והזרוע, כך נדמה, עוד נטויה.

 

הפעם, לפי פרסומים בארה"ב , הודיע הממשל האמריקאי לג'נרל מוטורס כי תידרש להחליף את מנגנוני כריות האוויר בכשישה מיליון טנדרים ורכבי שטח של היצרנית אשר נוסעים בכבישי ארה"ב ובעוד מיליון רכבים אשר נוסעים מחוץ לארה"ב. עלות הריקול הצפויה לחברה היא כ-1.2 מיליארד דולר.

 

הפרשה עצמה החלה כבר לפני כמה שנים, לאחר שהממשל האמריקאי הודיע לג'נרל מוטורס באמצעות ה-NHTSA, הסוכנות לבטיחות בדרכים, כי ברכבים מסוימים מתוצרתה קיים חשש להימצאות כריות האוויר הקטלניות. ואולם ג'נרל מוטורס ערערה כמה פעמים על קביעה זו בטענה כי הרכבים האמורים בטוחים. השבוע קבע ה-NHTSA סופית כי יידרש ריקול.

 

 

קדילאק אסקלייד קדילאק אסקלייד צילום: קדילאק

 

בכל מצטרפים הטנדרים של ג'נרל מוטורס לכ-63 מיליון מכוניות מתוצרת של יצרניות שונות - החל בסובארו וכלה בב.מ.וו - אשר זומנו לריקול בגין סכנת חדירת לחות לכרית האוויר, אשר הופכת את הכרית ל"פצצה" המסוגלת להרוג את היושב לפני הכרית.

 

עד כה נהרגו 27 אנשים ברחבי העולם כתוצאה מפגיעת כריות האוויר הקטלניות, אחד מהם ככל הנראה בישראל בתאונה אשר עדיין נמצאת בתהליכי חקירה. מקרה נוסף לכאורה נמצא בימים אלה בחקירה בישראל.

 

הריקול עצמו מתייחס לטנדרים הגדולים של ג'נרל מוטורס - ה"פול סיז" אשר יוצרו בין 2007 ל-2014 כולל שברולט סילבראדו, כמו גם לרכבי השטח של היצרנית - הטאהו, הסאברבן וגם קדילאק אסקלייד. יודגש כי רכבים כאלה נוסעים בכבישי ישראל, כאשר חלק מהם, לדוגמה הטאבו, האסקלייד והסאברבן הגיעו ארצה ביבוא אישי.

x