$
דעות

דעה

גנץ התקפל עם עוד מינוי מיותר

הבוקר תאשר הממשלה שורת מינויים בשירות הציבורי, חלקם חשובים ודחופים כמו מינוי החשב הכללי. אבל אין שום דבר נחוץ במינוי מנכ"ל למשרד רה"מ החליפי לזמן קצרצר. מדובר במשרד מיותר שגוזל כספי ציבור, ועוד תקופה של משבר כלכלי חסר תקדים

צבי זרחיה 08:0122.11.20

הממשלה תאשר הבוקר שורת מינויים בשירות הציבורי, בעסקת חבילה שנרקמה בין הליכוד לכחול לבן. אלה כוללים את מינוי יהלי רוטנברג לחשב הכללי, את האלוף במיל' יצחק גרשון כיו"ר רשות שדות התעופה - מינוי שמקדמת שרת התחבורה מירי רגב - ולצידם מנחות פוליטיות לכחול לבן: הוד בצר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי בני גנץ; שני מינויים של שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן - שגריר ישראל באתיופיה ושגריר לא תושב ישראל לברונדי ולצ'אד; וגם מינוי מנהל רשות ההשקעות במשרד הכלכלה בראשות עמיר פרץ מהעבודה.

 

מינויו של חשב כללי קבוע דחוף וחשוב במיוחד במצב שבו אין למדינה תקציב מאושר והיא פועלת לפי תקציב המשכי. לנוכח ההערכות, מצב זה ימשיך גם ב־2021. לעומת זאת, אין שום דבר נחוץ במינויו של בצר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי. מדובר במשרד מיותר שגוזל כספי ציבור, והמצב בעייתי כפליים בעת משבר כלכלי חסר תקדים. גם ההערכות הגוברות שלפיהן הכנסת תתפזר בעוד חודש ימים בדיוק - או לכל היותר ב־31 במרץ - הופכים לשערורייה את מינויו של מנכ"ל למשרד עם תאריך תפוגה קצרצר.  

יו"ר כחול לבן בני גנץ יו"ר כחול לבן בני גנץ צילום: צילום מסך

 

עם זאת, חשוב לציין שמינויו של בצר הוא מעין פרס ניחומים עבור גנץ, אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל וטו על מינויו של שימי בראון כמנכ"ל משרד המשפטים. האם התקפלותו של גנץ היא רמז מקדים לוויתור שלו על אולטימטום שהציב לנתניהו סביב התקציב? גורמים בכחול לבן משוכנעים שכן. גנץ, כמו נתניהו, רוצה למשוך זמן לשיפור עמדות, בתקווה שמשהו יקרה ומצבו הפוליטי יתייצב. רוטציה, הוא מבין, כבר לא תהיה.

 

אם גנץ באמת מעוניין בשימור הקואליציה המוזרה שרקם עם נתניהו, אם הוא באמת מאמין בסיסמה שלו ש"ישראל לפני הכל", אסור לו להתפשר על עקרונות בעלי חשיבות ציבורית כמו אישור התקציב מתוך מניעים אישיים, בוודאי שלא עבור מינויו המיותר של בצר.

x