$
דעות

ועידת ניו יורק

'מקורות' מובילה מהפכה טכנולוגית בתעשיית המים העולמית

מוטי שירי, סמנכ"ל טכנולוגיות ב'מקורות', סוקר את התהליכים המרכזיים שמובילה החברה להפיכת משק המים למשק טכנולוגי, דיגיטלי וחדשני, לטובת הגדלת היצע המים והתמודדות יעילה ומתקדמת עם ההתחממות הגלובלית ואתגרים משמעותיים נוספים

מוטי שירי 13:3418.11.20

על רקע ההתפתחות הטכנולוגית במאה ה-21 מובילה 'מקורות' תפיסת ניהול ותפעול חדשנית בעולם המים. על-פי תפיסה זו הופכת 'מקורות' לחברה טכנולוגית מונעת נתונים (data driven), המאחדת את עולם התפעול (OT) ואת עולם הניהול (IT) לכדי אקוסיסטם שלם. מציאות רב-רובדית אשר מיועדת לקדם שורה של יעדים מהותיים ובהם: התייעלות תפעולית ובכללה התייעלות אנרגטית, שיפור ביצועים בתחומי הליבה, הגברת היכולת התחרותית, קבלת החלטות חכמות בראיה עסקית, ייצור מוצרים חדשניים ואף הגדלה וגיוון מקורות ההכנסות, כחלק מ'כלכלת 'נתונים' (Data Economy).

 

 

 

מחזון לביצוע - מיצוי הפוטנציאל הטכנולוגי בניהול משק המים

 

'מקורות' משנה את פניה בכל ההיבטים ומזוהה עם חדשנות טכנולוגית. את החותם הטכנולוגי ניתן לראות כבר במאפייני סביבת העבודה בחברה, עם יישום טרנספורמציה דיגיטלית כוללת של תהליכים ומעבר לעבודה מקוונת אחידה בכל תחומי הליבה.

 

מתוך סביבה זו יוצרת 'מקורות' סינרגיה אופטימלית בין עולמות תוכן שונים לניהול הוליסטי חוצה ארגון. מערכת מקיפה ומאוחדת, הממקסמת את יתרונות טכנולוגיות ה-IT וטכנולוגיות ה-OT בו-זמנית, לתמיכה ביעדיה הניהוליים והתפעוליים. על-גבי הארכיטקטורה הטכנולוגית הממוזגת מוסיפה 'מקורות' ובונה תשתית אינטגרטיבית חדשנית לתפעול ולבקרה של מערכות אספקת המים. בבסיסה של התשתית נמצאות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לתשדורת תקשורת נתונים, לשליטה מרבית על הנתונים ולפיקוד מלא על תהליכי אספקת המים.

 

תשתית הפיקוד החדשנית תטפל ביותר מ-25 מיליון נתונים, המגיעים ל'מקורות' מדי יום ממערכות התפעול ומהווים מכרה זהב לאנליטיקה וליישום בינה מלאכותית. מכאן, תאמץ 'מקורות' בתהליכי עבודתה טכנולוגיית AI, שמספקת ארגז כלים של יישומים חדשניים ללמידה עצמית ולניתוח של ביג דאטה, במהירות שיא, בחתך עצום של פרמטרים וללא הגבלה בהיקף הנתונים. התהליך ש'מקורות' מקדמת כולל פיתוח של תוכנת AI וחיבורה ישירות לאפליקציה ייעודית, לצורך טיפול בביג דאטה בגמישות מרבית - מכל מקום ובכל זמן.

 

מתקן של מקורות סמוך לכנרת מתקן של מקורות סמוך לכנרת צילום: זהר שחר

 

 

שדרוג יכולות הניתוח והתכנון יוביל את 'מקורות' לעוד יעד אסטרטגי מרכזי: התייעלות תפעולית ובכללה התייעלות אנרגטית. כבר כיום מצליחה 'מקורות' לחסוך בהוצאות האנרגיה בשיעור ממוצע של כ-1.5% בשנה, בעוד שעם מימוש פוטנציאל הבינה המלאכותית שואפת החברה להגיע לחיסכון אנרגטי שנתי של כ-15% לאורך כל שרשרת הערך.

 

הטכנולוגיה אף תתרום ל"בריאות המערכות והציוד", שהינו תחום בו 'מקורות' משקיעה משאבים רבים. כך לדוגמא, נמצאת החברה בתהליך פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית לזיהוי און-ליין של תקלות עוד בשלב התהוותן, מהמדיד הבודד במתקן מים ועד למערכות השליטה והבקרה. כפועל יוצא מכך, תוכל 'מקורות' להשיג חיסכון כספי משמעותי בביצוע אחזקה חכמה, לעומת אחזקה מחזורית מונעת.

 

במקביל, 'מקורות' פורצת את הדרך עם פתרונות ייעודיים בתחום הסייבר להגנה על תשתיות קריטיות, כמו המים והמידע. מבין הפתרונות מפתחת 'מקורות' טכנולוגיה המבוססת על מתודולוגיית VDAMP, למתן התראות מוקדמות על תרחישי תקיפת סייבר, איתור וזיהוי חולשות בטווח זמן מיידי, ניהול אירועי סייבר בזמן אמת וניהול החקירה בסיומם.

 

בביצוע תהליכים אלה, בצורה מובנית ומתוך ראייה הוליסטית, מיישמת 'מקורות' תפיסה חדשנית ומתקדמת בעולמות התוכן של חברות המים, בדרכה למהפכה הבאה בתעשיית המים העולמית: הפיכתה לתעשייה דינמית, טכנולוגית ודיגיטלית.

 

מוטי שירי הוא סמנכ"ל טכנולוגיה, חברת מקורות

x