מחפשי עבודה

"יש הזדמנויות בחברות סטארט-אפ. לאחרונה גייסנו עובד שהיה שחקן ועובד שניהל באר"

מהם השינויים שהתרחשו בשוק העבודה בחברות סטארט-אפ בעקבות משבר הקורונה? האם קל יותר למצוא עובדים ומה צריך היום כדי להתקבל לעבודה בחברת סטארט-אפ. אנשים מתוך התעשייה עם התשובות

מעין מנלה 13:5412.11.20

בתחילת משבר הקורונה כמעט 80% מחברות ההייטק צימצמו או הקפיאו גיוסי עובדים, אבל היום, בשגרת המשבר בהרבה מחברות הסטארט-אפ חזרו לגייס. מה השתנה בשוק העבודה בסטארט-אפים, האם קל יותר לגייס עובדים והאם יש מקום גם לעובדים בלי רקע טכנולוגי? שוחחנו עם אלון ארבץ, ממייסדי חברת הסייבר IntSights, יעל ספיר זהבי, סמנכ"לית משאבי אנוש בטיילור ברנדס, רחלי שני-שטופר, סמנכ"לית משאבי אנוש ב-LUSHA ויעקב רוזן, מנכ"ל חברת HRD כדי להבין מה קורה עכשיו בתעשייה.

 

 

לצפייה בפאנל המלא בקבוצת הפייסבוק 'עובדים על זה' לחצו כאן

 

אלון ארבץ, ממייסדי IntSights אלון ארבץ, ממייסדי IntSights צילום: אינטסייטס

"בתחילת המשבר הייתה הרבה אי ודאות, ידענו שנכנסים למשבר או האטה אבל לא ידענו בדיוק מה קורה ולכן עשינו ניהול סיכונים. עכשיו, אנחנו עדיין במשבר אבל מסתכלים עליו בצורה הרבה יותר מפוכחת. יש סקטורים, כמו הסייבר שצמחו בתקופה הזאת ולכן בסופו של דבר נורא תלוי באיזה סקטור אתה. היום הרבה יותר קל לנהל את הסיכונים ולהבין איך לעשות את זה נכון עבור החברה שלך", אומר ארבץ.

 

שינוי אחד בולט שהתרחש בעקבות המשבר הוא שאנשים חוששים לעשות שינויים ולכן יש פחות תזוזות של טאלנטים בין מקומות עבודה. "עד שאנשים הצליחו לפצח איזושהי שיגרה בתוך הכאוס הגדול הזה הם נורא חוששים להפר את האיזון. טאלנטים שבעבר ראינו ממשיכים להתנייד מחברה לחברה יותר יושבים על הכיסא כדי לראות להיכן נושבות הרוחות", אומרת ספיר זהבי.

 

תופעה נוספת היא שעובדים בתקופה הזאת מחפשים יותר יציבות ולכן נוטים ללכת לחברות סטארט-אפ גדולות יותר מאשר לחברות בתחילת דרכן. "לדעתי הסטארטאפים הצעירים יחוו פגיעה יותר קשה ואני חושש להם כי הם פחות יצליחו למשוך טאלנטים", אומר ארבץ.

 

רחל שני שטופר, סמנכ"לית משאבי אנוש Lusha רחל שני שטופר, סמנכ"לית משאבי אנוש Lusha צילום: גבע טלמור

ואכן כשמדברים היום על עבודה בסטארט-אפ הסיכון, לפחות בחברות ההזנק היציבות והגדולות יותר, לא רב יותר מאשר בתאגידים ותיקים יותר. "יש חברות סטארט-אפ שעושים אקסלרציה וגדלים בתוך המצב הזה. פעם כשאנשים הלכו לעבוד בסטארט-אפ הם עשו ויתורים מאוד גדולים, לקחו משכורות שהן חצי מגובה השוק כדי לקבל אופציות אבל היום סטארטאפים לא דורשים הרפתקנות יתרה. הם התיישרו עם השוק", אומרת זהבי. ולכן, לדברי רחלי-שטופר, ההחלטה אם לעבוד בחברת סטארט-אפ או חברה גדולה תלויה באופי העובד. "סטארט-אפ זה מקום עם קצב מאוד מהיר, יכולת לתת מעצבמך ולהשפיע, אם זה מתאים למועמד שיילך לסטארט-אפ. אם הוא רוצה להיות חלק מארגון גדול וצוות מנוסה - מתאים לו יותר ארגון גדול".

 

 

משרדי חברת IntSights, סטארטאפים קטנים נפגעו יותר משרדי חברת IntSights, סטארטאפים קטנים נפגעו יותר צילום: סיון פרג'

 

 

 

יעל ספיר זהבי, סמנכ"לית משאבי אנוש טיילור ברנדס יעל ספיר זהבי, סמנכ"לית משאבי אנוש טיילור ברנדס צילום: טיילור ברנדס

למרות שפע המועמדים יש יותר נכונות מצד החברות לגייס לא רק בהתאם לניסיון קודם. "מצד אחד יש הרבה יותר פתיחות לגייס אנשים ללא רקע טכנולוגי ולבחון כישורים רכים יותר. מצד שני, בגלל שיש למעסיקים תחושה שיש הרבה מועמדים שם בחוץ הם מחפשים את האנשים שהם בדיוק מתאימים. כשמסתכלים על כמות המועמדים שמגישים קורות חיים היא עלתה אבל כך גם כמות האנשים ששולחים קורות חיים גם אם הם לא מתאימים לתפקיד. למגייסים החיים לא בהכרח קלים יותר כי חלק מהאנשים כבר פחות זזים מבעבר", אומר רוזן.

 

ספיר זהבי מספרת כי יש הזדמנויות גם בתקופה הזאת לאנשים שמחפשים עבודה וגם לכאלה שאינם בעלי רקע טכנולוגי. "רק בשבוע שעבר גייסנו שחקן לשעבר ועובד שהיה מנהל באר. הניסיון מלמד אותנו שסט היכולות שאדם מביא איתו מנבא הרבה יותר טוב את ההצלחה שלו בתפקיד מאשר הניסיון הקודם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x