$
דעות

דעה

המובטלים השקופים: הקבוצה שלא ספרו בקורונה

אין סטטיסטיקה מקיפה על אלה שלא קיבלו סיוע מאז תחילת המשבר. לא במקרה קבוצה זו שקופה: היא לא מגזר, אין לה שום דבר שמאחד אותה חוץ מאבטלה ממושכת; אנשיה לא מכירים אחד את השני ואינם מאורגנים

שחר אילן 08:3812.11.20

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה אתמול (ד') מענק חד פעמי של 2,000 שקל למובטלים ותיקים שהשתכרו מתחת לשכר הממוצע. המענק יגיע ל־350–400 אלף איש, והעלות המוערכת שלו עומדת על כ־650 מיליון שקל. יש לברך על כך. בניגוד למענק לכל בוחר בקיץ, זה בדיוק סוג האוכלוסייה שראוי לעזור לה.

 

 

ועדיין, הממשלה מתעלמת מאוכלוסייה גדולה שלא קיבלה מאז תחילת המשבר כל סיוע. מדובר בעשרות רבות של אלפי אנשים שהפכו למובטלים בתקופת הקורונה, אבל לא עמדו בתנאי הסף לדמי אבטלה, כמו למשל משום שלא צברו חצי שנה עבודה. כן מדובר בעשרות אלפים שסיימו לקבל דמי אבטלה ב־2019 ולכן לא קיבלו סיוע למרות שהם ללא עבודה זמן רב כל כך.

 

הפגנת מחאה בשל המשבר הכלכלי הפגנת מחאה בשל המשבר הכלכלי צילום: דנה קופל

 

אין סטטיסטיקה מקיפה על הציבור הזה, אבל יש כמה נתונים מסייעים. הביטוח הלאומי דחה מאז תחילת המשבר 85 אלף בקשות לדמי אבטלה. יש עוד יותר מ־100 אלף דורשי עבודה שנרשמו בשירות התעסוקה אך לא פנו לביטוח הלאומי. לא במקרה הקבוצה הזו שקופה. היא לא מגזר, אין לה שום דבר שמאחד אותה חוץ מהאבטלה הממושכת. אנשיה לא מכירים אחד את השני ואינם מאורגנים.

 

המדינה השתמשה בקריטריונים של דמי האבטלה כדי לתת מענה מהיר לקורונה, ואפילו הרחיבה אותם מעט, וטוב שכך. עכשיו הגיע הזמן לאתר את אלה שנופלים בין הקריטריונים, ולסייע להם. בסופו של דבר, גם להם אין סיכוי למצוא עבודה בגלל החלטת הממשלה להרוס את הכלכלה כדי להילחם בקורונה.

 

באופן מעשי יש לאפשר גם למי שעבדו רק 4 חודשים לפני המשבר, לקבל דמי אבטלה חלקיים, וכן למי שסיימו את תקופת האבטלה שלהם מ־1 בנובמבר 2019. שרי הממשלה כל הזמן מבטיחים לנו ש"אף אחד לא יישאר מאחור". כדי שלהבטחה הזו יהיה תוכן, צריך לסייע גם לקבוצה השקופה הזו.

x