$
משפט

הותר לפרסום: יעקב אדרי, ראש עיריית אור עקיבא, הוא החשוד בקבלת שוחד תמורת הטיית מכרזים

ביהמ"ש האריך את מעצרו בשישה ימים. אדרי היה בעבר חבר כנסת מטעם הליכוד וקדימה וכיהן כשר. בין העצורים גם אורלי יחזקאל, לשעבר מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל (תחת אדרי) וראש המטה של אדרי במשרדים בהם הוא כיהן כשר. ביהמ"ש האריך את מעצרה בשישה ימים

עמיר קורץ 16:3810.11.20

ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי הוא ראש העירייה שנעצר הבוקר בחשד לקבלת שוחד תמורת הטיית מכרזים ומתן היתרים לאנשי עסקים. כך התיר כעת בית משפט השלום בראשון לציון לפרסום.

 

השופט גיא אבנון האריך את מעצרו בשישה ימים. סנגורו, עו"ד יחיאל וינרוט מכחיש את החשדות נגדו. אדרי היה בעבר חבר כנסת מטעם הליכוד וקדימה וכיהן כשר. דיוני הארכות המעצר של שאר החשודים בפרשה נמשכים כעת.

 

במהלך הדיון בבית המשפט אמר נציג יאח"ה (היחידה לחקירות הונאה) בלהב 433 כי חקירת השחיתות בעיריית אור עקיבא נערכת מזה כשנה באופן סמוי, ובמהלכה נאספו ראיות רבות שבבסיס החשדות המיוחסים לאדרי: לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס.

 

לטענת המשטרה בבקשה להארכת מעצר, אדרי חשוד כי "לקח שוחד בכסף ו/או בשווה כסף בעצמו ו/או באמצעות אחר, ככל שהדבר נוגע להפעלת השפעתו במסגרת תפקידיו לטובת אחרים". חשד המשטרה הוא כי את טובות ההנאה מאנשי העסקים אדרי קיבל בין היתר באמצעות אותה מקורבת אליו, שנעצרה אף היא הבוקר יחד עם בנה ובתה.

 

יעקב אדרי בהארכת מעצרו בביהמ"ש יעקב אדרי בהארכת מעצרו בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

לדברי המשטרה, "החקירה מקיפה מספר מעורבים במספר פרשיות, איש איש על פי חלקו... ראש העיר מעורב בכל הפרשיות ונמצא בליבת החשדות". המשטרה ביקשה לעצור את אדרי לשמונה ימים מחשש לשיבוש החקירה.

 

הסנגורים של אדרי, עורכי הדין יחיאל וינרוט ומאיר אברהם, הכחישו את החשדות נגדו וביקשו לשחררו למעצר בית, אולם השופט גיא אבנון קבע שמעצרו יוארך עד ה-15 בנובמבר.

 

השופט אבנון קבע בהחלטתו כי חומרי החקירה שהוגשו לו מבססים חשד סביר הקושר את אדרי לחשדות המיוחסים לו. לדבריו, "צודק בא כוח המבקשת (המשטרה) לטענתו כי החשוד שלפני, הוא בכיר החשודים. הוא זה שעומד לכאורה בראש ההיררכיה העבריינית, בגין סדרה של מעשים שבוצעו, לפי החשד, לאורך תקופה ממשוכת... אומר כבר עתה כיממצאים שנאספו במהלך היום, בשילוב דבריו של החשוד בחקירתו, מחזקים למצער חלק מן החשדות המיוחסים לו. לעת הנוכחית קם חשד סביר בעוצמה גבוהה הקשור את החשוד לעבירות המיוחסות לו ואלו מקימות עילת מעצר מובהקת מסוג חשש לשיבוש הליכי חקירה".

 

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 פשטה הבוקר על עירייה בצפון ועצרה את ראש העירייה אדרי, שכיהן בעבר כחבר כנסת ושר - ושלושה חשודים נוספים, ביניהם גם אורלי יחזקאל, לשעבר מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל (תחת אדרי) וראש המטה של אדרי במשרדים בהם הוא כיהן כשר.

 

השופט אבנון האריך את מעצרה בשישה ימים. היא נחשבת כמקורבת לאדרי כבר שנים רבות מאז עבדה תחתיו בעיריית אור עקיבא בשנות ה-90' . המשטרה כתבה בבקשת המעצר כי היא חשודה בתיווך בשוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך, גניבה בידי מורשה, הלבנת הון ועבירות מס.

 

המשטרה, שביקשה לעצור אותה לשמונה ימים, חושדת כי השוחד לאדרי עבר דרכה. אחת מטובות ההנאה שקיבלה, על פי החשד שהוטח בה היום בחקירתה, היה תלושי קניה ברשת מזון תמורת סיוע שלה מול אדרי עבור איש עסקים לקבל היתר מהעירייה להרחיב גלריה. בהמשך החקירה צפויה המשטרה להטיח בה חשדות נוספים.

 

במהלך הדיון אמר נציג המשטרה כי יחזקאל "קשורה כמעט לכל המקרים... הפרקטיקה שבה היא פעלה מקימה את החשד שלנו בכך שהיא תיווכה בשוחד. היא ממחוללי העבירות כאן ונמצאת בבסיס החשדות בליבתן".

 

סנגורה עו"ד משה יוחאי טען בדיון כי היא מכחישה את החשדות: "היא טוענת שהיא חפה מפשע ולא קיבלה כסף בחיים". סנגורה ביש לאסור גם את פרסום שמה, אולם השופט אבנון דחה את הבקשה. הוא האריך את מעצרה גם כן עד 15 בנובמבר וכתב בהחלטתו: כי יחזקאל היא "לכאורה יד ימינו של אדרי, ועומדת כפי שנטען, בליבת החשדות". הוא קבע כי "חומרי החקירה מבססים חשד סביר הקשור את החשודה למכלול העבירות המיוחסות לה בריבוי מקרים".

 

כפי שפורסם מוקדם יותר בכלכליסט היום סנגורה של יחזקאל טוען כי המשטרה מנסה ללחוץ עליה לתת עדות מפלילה נגד מקורבה אדרי, ובין השאר עצרה לחקירה גם את בנה ובתה החשודים במעורבות בפרשת השחיתות עו"ד יוחאי מסר בתגובה: "מדובר במעצר סרק מקומם שנועד להפעיל לחץ על מרשתי למסור עדויות מפלילות כנגד נבחר ציבור. מרשתי כופרת מכל וכל בחשדות המיוחסים לה, ואין ברשותה כל מידע מפליל נגד אותו נבחר ציבור, וטוב תעשה המשטרה אם תשחרר אותה באופן מיידי".

 

בנוסף עכבה המשטרה 9 מעורבים נוספים לחקירה באזהרה בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון.

 

כיהן בין השאר כשר הבריאות ושר העלייה והקליטה

 

אדרי כיהן כראש עיריית אור עקיבא בין השנים 1989 ל-2003 ואז עבר לפוליטיקה הארצית. הוא נבחר לכנסת מטעם הליכוד, והיה במפלגה עד שעבר לקדימה בשנת 2006. הוא כיהן מטעמה בכמה משרדים כשר בשנים שלאחר מכן: שר הבריאות, שר העלייה והקליטה, השר המקשר בין הממשלה לכנסת והשר לפיתוח הנגב והגליל. בשנת 2013 זכה שוב בבחירות לראשות עיריית אור עקיבא, וחזר לכסא ראש העיר, תפקיד בו הוא אוחז כיום, מטעם הליכוד.

 

הבוקר, מספרים גורמים במשרד החינוך, אמור היה אדרי להשתתף באירוע חלוקת מחשבים לתלמידי מערכת החינוך באור עקיבא בהשתתפות שר החינוך יואב גלנט, אולם ברגע האחרון עודכן השר כי אדרי לא יגיע לטקס שתוכנן. "בלשכת השר לא הבינו מדוע ראש העיר מחרים את הטקס", מספר גורם הבקיא באירוע ל"כלכליסט". "אחד הנוכחים אמר שלראש העיר יש פגישה פתאומית ודחופה ולכן גם אם השר יתעכב, ראש העיר לא ישתתף בטקס". בעקבות זאת הטקס השתתף בנוכחות השר גלנט וללא ראש העיר, כאשר בעירייה סיפרו על "אווירת אבל ונכאים" – זאת בעקבות המעצר של אדרי ופשיטת המשטרה על משרדי העירייה.

 

עורכי הדין יחיאל וינרוט ומאיר אברהם ממשרד עורכי הדין ד"ר י.וינרוט ושות', המייצגים את אדרי מסרו בתגובה: "מדובר בשלבים ראשוניים, אך כבר עכשיו ניתן לומר לפי כל המסתמן כרגע, שהתיק הזה יסתיים בלא כלום כמו שהסתיימו גם חקירות קודמות לאורך השנים נגדו. אנו מניחים שמדובר בגל מעצרים וחקירות שלא פסח גם על מרשנו שיסתיים בלי כלום".

x