$
דעות

דעה

זו העת לקצץ בשכר הח"כים

הקפאת שכר הח”כים היא מהלך נדרש אבל רק חצי עבודה. במקום לטפוח לעצמם על השכם חברי ועדת הכנסת היו צריכים ללכת צעד אחד קדימה ולכלול בהצעת החוק גם קיצוץ בשכרם. עוד יש להם הזדמנות לכך

צבי זרחיה 09:2710.11.20
אין מה למחוא כפיים לחברי ועדת הכנסת, שאישרו אתמול את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה חוק שמקפיא את שכרם בשנת 2021, נהפוך הוא. הדבר היחיד שדחף את הח”כים לוותר במהירות על עדכון שכרם בגובה המוערך ב־5,000 שקל ברוטו בחודש היה הביקורת הציבורית: בשעה שבמשק מסתובבים 700 אלף איש מובטלים או בחל”ת, שכרם של החכ”ים היה צפוי לעדכון בגובה 11% שנומק בזינוק הצפוי בשכר הממוצע במשק על רקע פיטוריהם המרובים של עובדים בשכר נמוך.

 

 

הקפאת שכר הח”כים היא אמנם מהלך נדרש אבל רק חצי עבודה. במקום לגלגל עיניים לשמיים ולטפוח לעצמם על השכם, חברי ועדת הכנסת היו צריכים ללכת צעד אחד קדימה ולכלול בהצעת החוק קיצוץ בשכרם. הצעה קיימת לקיצוץ והקפאת שכר נושאי המשרה שהגיש שר האוצר ישראל כץ תקועה, בשל התנגדות כחול לבן בתגובה לסירובו של ראש הממשלה נתניהו לקדם את רפורמת הסיבים של שר התקשורת יועז הנדל.

 

מליאת הכנסת מליאת הכנסת צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

בשלב זה אין בוועדת הכנסת רוב לקיצוץ בשכר הח”כים לפני שוועדת הכספים תחליט על קיצוץ שכר הנשיא, ראש הממשלה, השרים, סגני השרים והשופטים. בוועדת הכספים טוענים כי הם מוכנים להקפאת שכרם של נושאי המשרה אך חוששים לפגוע בשכרם של השופטים שהתנגדו לכך. אלא שקיצוץ השכר מהווה דוגמה אישית למאות אלפי מובטלים ורבבות בעלי העסקים הקורסים.

 

הדיון בהצעת החוק להקפאת שכר הח”כים בעת הכנתה להצבאה בקריאה שנייה ושלישית מעניק לכנסת הזדמנות להוסיף לו גם קיצוץ בשכרם. לכך ראוי להחזיר את הצמדת שכרם של נושאי המשרה כולם למדד במקום לשכר הממוצע במשק, וזאת כדי להימנע מדיון חוזר מדי שנה בעדכון. אם חברי הכנסת לא ינצלו את ההזדמנות ויהוו דוגמה אישית, הרי שההסתפקות בהקפאת שכרם בלבד תהיה לא יותר מזריית חול בעיני הציבור.

x