$
רכב

דן פירסמה מכרז לרכישת מאות אוטובוסים חשמליים

החברה תרכוש 86 אוטובוסים חשמליים רגילים ועוד 40 אוטובוסים מפרקיים חשמליים, בשווי של כ-150 מיליון שקל. לחברה אופציה לרכוש עוד 200 אוטובוסים ועוד 200 מפרקיים

אודי עציון 09:0609.11.20

מכרז ענק לאוטובוסים חשמליים: חברת דן תרכוש 86 אוטובוסים חשמליים רגילים ועוד 40 אוטובוסים מפרקיים חשמליים, בשווי של כ-150 מיליון שקל. לחברה אופציה במכרז לרכוש עוד 200 אוטובוסים ועוד 200 מפרקיים.

 

 

 

המכרז, שהופץ בימים האחרונים ליבואני האוטובוסים חשמליים של החברות BYD, גולדן דראגון, יוטונג, וולוו, מאן, סולאריס, אנקאי והייגר, שדן מחזיקה ב-50% מזכויות הייבוא שלה, יביא את דן כבר בשלב הראשון לצי של 200 אוטובוסים חשמליים מתוך 1,300 בסך הכל, והרבה מעל דרישות משרד התחבורה לחישמול של 3% מהצי.

 

אוטובוס חשמלי תוצרת הייגר אוטובוס חשמלי תוצרת הייגר צילום: יח"צ

 

על פי תנאי המכרז האוטובוסים עירוניים יסופקו ברבעון הראשון של 2022 והמפרקיות בסוף 2022 ובתחילת 2023. מחירו של אוטובוס חשמלי עירוני צפוי לנוע בין 1.2-1.4 מיליון שקל ומחירה של מפרקית חשמלים עשוי להגיע ל-2 מיליון שקל. מדובר במחיר גבוה בכ-50% ממחירו של אוטובוס דיזל מקביל, בגלל עלות הסוללות, אך ההפעלה של האוטובוסים החשמליים זולה משמעותית, בנוסף לאפס זיהום שנפלט מהאוטובוס עצמו.

 

דן צפויה להתמודד על הקול הקורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה לסבסוד רכישת אוטובוסים חשמליים, וכדי לממש את האופציה להרחבת הצי החשמלי תזדקק להתקנת מערך טעינה הכולל אגירת חשמל, בשל מגבלות התשתית, מה שתתקשה לממש ללא תמיכה ממשלתית או עירונית.

 

"המעבר לכלי רכב חשמליים משתלב במהלכים קודמים של דן כולל השקעותיה בתחבורה חכמה בשיתוף חברת ויה, השקעה בטכנולוגית הכביש החשמלי של אלקטריאון, בטכנולוגיית כרטוס באמצעות חברת הופון ובזכייה במכרז להפעלת רשת הנתיבים המהירים והחשמליים, בדרך להפיכת הצי שלנו לחשמלי וירוק", הסביר מנכ"ל דן, אופיר קרני.

 

 

מנכ"ל דן אופיר קרני מנכ"ל דן אופיר קרני צילום: יח"צ

x