משפט

פרסום ראשון

תביעה ראשונה מסוגה נגד חברת ביטוח בשל נזקי הקורונה

התביעה, בסך 4.8 מיליון שקל, הוגשה על ידי רשת הדיור המוגן "מעונות הורים". לטענת הרשת, חברת הביטוח הפניקס סירבה לשלם לה תגמולים בגין אובדן הכנסות ועלייה בהוצאות שנגרמו לה בשל משבר הקורונה, למרות שהיא מחזיקה בכיסוי ביטוחי עבור מצבים מסוג זה

ליטל דוברוביצקי 13:3004.11.20

תביעה ראשונה מסוגה בסך כ-4.8 מיליון שקל הוגשה אתמול לבית משפט מחוזי מרכז נגד חברת ביטוח, בגין נזקים שנגרמו עקב נגיף הקורונה והנזקים הכספיים שנלווים למשבר. התביעה הוגשה על ידי רשת "מעונות הורים" - רשת של דיור מוגן אשר נוסדה לפני למעלה משישים שנה, ובה מתגוררים 340 דיירים בני הגיל השלישי ומועסקים כ-280 עובדים.

 

הרשת טוענת כי חברת הביטוח הפניקס סירבה לשלם לה תגמולי ביטוח בגין אובדן הכנסות ועלייה בהוצאות שנגרמו לה בשל משבר הקורונה, למרות שלטענת הרשת היא מכוסה בכיסוי ביטוחי עבור מצבים אלו.

 

דיור מוגן דיור מוגן צילום: שאטרסטוק

 

הרשת טוענת, באמצעות עוה"ד שלום סביון ויעל אברהם ממשרד חיים קליר ושות', כי כחלק מתוכנית "מגן אבות ואמהות" הונחו דיירי הדיור המוגן להישאר בחדרם ללא אפשרות יציאה לכל פעילות שמעניקה מעונות הורים, כי עובדי הרשת נאלצו לעבוד בקפסולות קבועות במשמרות של 12 שעות, וחויבו בהגעה לעבודה במוניות בה ישהה אדם אחד בלבד (לאור השבתת התחבורה הציבורית), הצטיידות באמצעי הגנה, רכישת ציוד חיטוי וניקוי עוד.

 

כמו כן נטען כי המגיפה השפיעה רבות גם על דיירים פוטנציאליים אשר נחשפו להנחיות אלו, וכן לדיווחים בתקשורת אודות התפרצות המגיפה בדיור המוגן, ואלה נרתעו מלהצטרף או דחו את כניסתם לרשת מעונות הורים.

 

בתביעה נטען כי הפסקת כניסת דיירים חדשים, תגבור הסעות עובדים, הוצאות שכר מוגדלות בעקבות מעבר לעבודה בקפסולות, רכישת ציוד חיטוי וניקוי, אמצעי הגנה לעובדים ולדיירים ואובדן הכנסה מהשכרות מתקנים המצויים במעונות (כגון בריכת שחייה ועוד) גרמו לאובדן הכנסות ולעלייה בהוצאות של רשות מעונות הורים בסך של 5 מיליון שקל.

 

הרשת טוענת כי הפניקס ביטחה את מעונות הורים והפעילות במעונות במסגרת מערך ביטוחי מקיף ונרחב המבטיח כיסוי למגוון רחב של אירועים וסיכונים. עוד נטען כי רשת מעונות הורים דאגה לבטח את פעילותה בכיסוי ביטוח ייחודי וספציפי גם לאובדן או נזק כתוצאה ממחלות, זיהומים, נגיף או הרעלה, וכן סגירת פעילות המעונות בשל מגיפה בהנחיית רשויות המדינה.

 

למרות זאת, נטען, הפניקס סירבה לשלם את תגמולי הביטוח בגין אובדן ההכנסות ועליית ההוצאות שנגרמו למעונות הורים. בא כוחם של מעונות הורים עו"ד שלום סביון ממשרד חיים קליר ושות' טוען בכתב התביעה כי: "הפניקס דחתה את התביעה ללא הנד עפעף בנימוקים סתמיים וחסרי כל בסיס, בטענות שטחיות ולא רלוונטיות הכל בניסיון להתנער מחובתה לשלם את תגמולי הביטוח, כולן כאחת טענות סרק, שברור שנועדו לשמש תירוץ בלבד". טרם הוגש כתב הגנה.

 

מחברת הפניקס נמסר: "כתב התביעה טרם הגיע לידי החברה ועם קבלתו הפניקס תגיב במסגרת בית המשפט"

x