$
משפט

יהלומן קילל חבר בבורסה ליהלומים והושעה

היהלומן שניבל את הפה בעת נאום של ח"כ ניר ברקת הושעה לשלושה חודשים. עתה הוא תובע בביהמ”ש להחזירו: “ההשעיה ממניעים פוליטיים"

ליטל דוברוביצקי 06:2804.11.20

יהלומן ותיק הושעה מהבורסה ליהלומים לאחר שקילל חבר בורסה אחר. היהלומן, אמנון מאיר, הושעה לשלושה חודשים לאחר שקרא לעבר עמיתו את צמד המילים "לך תזדיין".

 

מאיר טוען כי הביע תרעומת על כך שהח”כ ניר ברקת הגיע לכנס מקצועי של בורסת היהלומים מבלי שהדבר היה על סדר היום של הישיבה, ונשא נאום בעל גוון פוליטי. אחד מחברי הבורסה ניסה להשתיק את מאיר ולהוציא אותו מהאולם. מאיר נפגע מאוד מכך והגיב בספונטניות (ולאחר מכן התנצל על כך והתנצלותו התקבלה). על כך הועמד לדין בבית הדין של הבורסה והושעה לשלושה חודשים.

 

עו"ד אילן בומבך. טוען ל“עונש לא מידתי" עו"ד אילן בומבך. טוען ל“עונש לא מידתי" צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

 

עתה תובע מאיר את הבורסה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בכתב התביעה נכתב כי “מדובר בעונש כבד של השעיה חסרת תקדים ובלתי מידתית, שניתנה על מנת למנוע ממאיר להתמודד בבחירות הקרובות לתפקיד בהנהלה של הבורסה, שיתקיימו בדצמבר. מאיר ידוע כאיש אופוזיציה שכותב פוסטים בפייסבוק בגנות ההנהלה הנוכחית".

 

בתובענה שהגיש באמצעות עוה”ד אילן בומבך ושגיא רחמים הוא מבקש כי בית המשפט יורה על ביטול החלטת הבורסה להשעותו וכן להשית עליו קנס כספי של 500 דולר ולפטור אותו מהעונשים שהוטלו עליו.

 

בתובענה טוען מאיר עוד כי אין "הלימה בין סנקציה של השעיה, שפוגעת אנושות בחופש העיסוק של מאיר ובשמו הטוב לבין דבריו בעת הישיבה. השעייתו מהבורסה לתקופה ארוכה של שלושה חודשים גורמת לגדיעת מטה לחמו".

 

בחודש ינואר 2020 התקיימה אסיפה כללית של הבורסה. לטענת מאיר, לפניה הופצה לחברי הבורסה הזמנה עם פירוט סדר היום (שבו, בין השאר, מינוי רואה חשבון לחברה, דו"חות כספיים ושינוי תקנון), ועלה ממנה כי הנושאים יהיו מקצועיים בלבד. "במהלך האסיפה הופיע במפתיע ח"כ ניר ברקת והוזמן לנאום. בעת נאומו מאיר הביע תרעומת: מדוע צריך להביא פוליטיקאי לקידום מסע הבחירות שלו באסיפה מקצועית”, וכשהוצא מהאולם על ידי חבר בורסה אחר הגיב בספונטניות. עוד נטען כי למחרת האירוע שלח מאיר לחבר הבורסה הודעת התנצלות בווטסאפ על ניבול הפה, והחבר השיב לו וכתב “מחול מחול".

 

מהבורסה הישראלית ליהלומים נמסר: “חברי הבורסה ליהלומים הם אלה שקבעו בהחלטה משותפת את כללי האתיקה של הבורסה, את מוסדות השיפוט ואת כללי הענישה לחברים במקרים חריגים. במקרה המדובר ביזה חבר הבורסה את בורסת היהלומים, מוסדותיה וחבריה בעת שהתבטא באופן בזוי כלפי נבחר ציבור שהיה אורח הארגון במהלכה של האסיפה הכללית השנתית של הבורסה ליהלומים.

 

“ההחלטה על הענישה התקבלה על פי כללי דין, על פי תקנות הבורסה, בהתאם לתקנות במוסדות השיפוט שלה. אנו מצרים על כך שחבר הבורסה פנה לבית המשפט בעניין זה, ודין התביעה להידחות. תגובתנו המלאה והמפורטת הוגשה לבית המשפט. מעבר לכך אין בכוונתנו להתנצח עם חבר הבורסה בכלי התקשורת”.

x