$
רכב

הבחירות בארה"ב

מי שייט בקדילאק ומי הסתפק בסובארו טנדר? על נשיאי ארה"ב והמכוניות שלהם

לדונלד טראמפ יש מרצדס S קלאס גרמנית למהדרין ורולס רויס סילבר קלאוד משנות החמישים, ג'ו ביידן אוהב לנהוג בסופי שבוע בשברולט קורבט מודל 1967, ואובמה נסע בכלל במכונית היברידית. האם הרכב הפרטי של הנשיא מרמז על עמדתו בסוגייה שמעסיקה את תעשיית הרכב האמריקאית - האפשרות להמשיך לייצר מכוניות מזהמות?

תומר הדר 17:4703.11.20

תעשיית הרכב האמריקאית עסוקה היום בשאלה אחת - האם הנשיא שייבחר יאפשר לה להמשיך לייצר מכוניות מזהמות ולשמר מקומות עבודה כפי שרוצה טראמפ, או שהיא תידרש לעבור למכוניות נקיות וידידותיות לסביבה כפי שרוצה ביידן.

  

האם הרמז לעמדותיו של נשיא ארה"ב נמצא במכונית הפרטית שהוא מחזיק? לא בטוח. רשימת המכוניות הפרטיות של נשיאי העבר של ארה"ב מוכיחה שלפעמים אפשר גם לנסוע בסובארו.

 

כך, ג'ו ביידן אשר מתמודד על נשיאות ארה"ב ודוגל במדיניות סביבתית מובהקת אשר נוקטת קו נוקשה נגד מנועי בנזין מזהמים - מעדיף בסופי שבוע לנהוג בשברולט קורבט מודל 1967. הקורבט של ביידן מצוידת כמובן במנוע שמונה בוכנות עתיר כוחות סוס וביידן אינו מהסס לצאת ל"חראקות" בקורבט הירוקה, אולי כדי לשכנע את הבוחרים שאחרי הכול, מדובר באמריקאי שורשי וחובב בנזין.

 

 

יריבו דונלד טראמפ מתנהל ביום יום בקדילאק הממשלתית אשר מכונה "החיה" - אך כשטראמפ עוד לא ידע שיהיה נשיא הוא נסע במושב האחורי של קדילאק שהתאימה היטב לאופיו, כולל בר משקאות מוזהב. לאחר מכירת הקדילאק ההיא נראה טראמפ, שתמך בשנים האחרונות בתעשיית הרכב האמריקאית - במרצדס S קלאס גרמנית למהדרין. טראמפ מחזיק במכונית נוספת שבינה ובין פועלי מפעלי הרכב בדטרויט אין כל קשר: רולס רויס סילבר קלאוד משנות החמישים.  

טראמפ בקדילאק המפוארת שהיתה לו טראמפ בקדילאק המפוארת שהיתה לו צילום: exchange and mart

 

 

ברק אובמה ופורד אסקייפ היברידית ברק אובמה ופורד אסקייפ היברידית צילום: futurism.media

 

נשיאי העבר של ארה"ב נודעו גם הם בבחירות מוזרות למדי בכל הקשור ברכבים. ברק אובמה החזיק במשך שנים מכונית היברידית אמריקאית שלא שווקה בישראל: פורד אסקייפ - ולצידה גם קרייזלר 300 C עממית. ג'ון קנדי החזיק בפורד ת'אנדרבירד ואילו ביל קלינטון הוא בעליה הגאה של פורד מוסטאנג משנות השישים וגם של שברולט קורבט. 

 

פורד מוסטנג 1967 של ביל קלינטון פורד מוסטנג 1967 של ביל קלינטון צילום: bornrich

 

פורד ת'אנדרבירד 1961 של ג'ון קנדי פורד ת'אנדרבירד 1961 של ג'ון קנדי צילום: carthrottle

 

אולם, הבחירה התמוהה ביותר היא ללא ספק זו של רונלד רייגן, נשיא ארה"ב לשעבר. הנשיא המנוח החזיק ברכב שלא זו בלבד שהיה מאוד לא אמריקאי - הוא גם היה מקלט מס. כך, הנשיא רייגן החזיק בסובארו בראט - או "סובארו טנדר" כפי שכונה בישראל בשנות השבעים.

 

סובארו בראט של רונלד רייגן סובארו בראט של רונלד רייגן צילום: autoblog

 

במהלך שנות השבעים כאשר סובארו החלה לשווק את הטנדר שלה בארה"ב גילתה היצרנית כי טנדרים מתוצרת יפן חייבים לשאת ב-25% מס קנייה - בניגוד לתוצרת ארה"ב. המס כונה "מס התרנגולות" - וסובארו בתגובה הרכיבה צמד מושבי פלסטיק קטנים ומאוד לא בטיחותיים בחלקו האחורי של הטנדר שלה כדי שיחשב בפועל למכונית נוסעים ולא לטנדר.

x