שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

להפסיק את פסטיבל החיסון

לגיטימי לייחל שדווקא מישראל תצא שוב בשורת החדשנות, אבל צריך לרדת לקרקע המציאות ולהזכיר שגם "נס הקופקסון" לקח יותר מעשר שנים

סופי שולמן 11:3302.11.20

פסטיבל חיסוני הקורונה הגיע אתמול לשיא, עם ביקור עתיר צלמים של ראש הממשלה, שר הביטחון ושר הבריאות בבית החולים תל השומר. השלושה באו להחזיק את היד לנסיין הראשון שהסכים לקבל זריקת חיסון נגד קורונה שמפותח במכון הביולוגי. מהחגיגות שליוו את הזריקה ניתן היה לחשוב כי בתל השומר הכריזו על חיסון מוכן לשוק. עד שיפותח חיסון לנגיף הקורונה החדש עשוי לחלוף זמן רב.

 

לא חייבים לפנות לסטטיסטיקות כדי להבין שהדבר עשוי לקחת שנים ארוכות. מספיק להסתכל בדוגמה מהחיים, רק מהשבוע שעבר. חברת ביונדווקס הישראלית ניסתה לפתח חיסון אוניברסלי לשפעת במשך 15 שנה. לאורך כל השנים היה נדמה כי עוד רגע זה קורה. אחרי הכל, מי שהובילה את הפיתוח המדעי של החיסון היתה פרופ' רות ארנון. ארנון חתומה על ההצלחה הפנומנלית של קופקסון, תרופת המקור הראשונה בתולדות ישראל - זו שהפכה את טבע לענקית בקנה מידה עולמי.

 

 

בנימין נתניהו בני גנץ עם שגב הראל שקיבל את החיסון הישראלי הראשון לקורונה בנימין נתניהו בני גנץ עם שגב הראל שקיבל את החיסון הישראלי הראשון לקורונה צילום: אריאל חרמוני ,משרד הביטחון

 

צד המימון היתה אחראית בשנים האחרונות קרן ההון סיכון aMoon של מריוס נכט ויאיר שינדל. השניים, שמנהלים את הקרן הגדולה בתחום בעולם ונחשבים למומחים עולמיים בתחום, השתכנעו שכל מה שחסר לחברה זה כסף לבנייה נכונה של ניסוי גדול בעשרות אלפי אנשים. למרות הכל, החיסון לא הראה תוצאות מובהקות והסיפור נגמר.

 

אפילו אם הפתרון של המכון הביולוגי מוצלח מאוד, הוא נמצא במרחק אדיר מחיסון מוכח. גם חברות בעלות משאבים עצומים וניסיון רב כמו אסטרה זנקה וג'ונסון אנד ג'ונסון נתקלות בבעיות בדרך. לגיטימי לייחל שדווקא מישראל תצא שוב בשורת החדשנות, אבל צריך לרדת לקרקע המציאות ולהזכיר שגם "נס הקופקסון" לקח יותר מעשר שנים.

 

בדומה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר לציבור סיפורים על נפלאות החיסונים. וככל שהם ממשיכים, הם מזכירים יותר ויותר את מנהיגי סין ורוסיה - מי שהכריזו על חיסון מוכן לאחר שנוסה על אנשי צבא, כדי להשתיק את זעקות הייאוש של מיליארדי אנשים שנשטפים בגלי הקורונה.

x