$
דעות

דעה

תפקיד החשכ"ל קריטי, גנץ צריך לבלוע את הצפרדע

עיכוב המינוי של יהלי רוטנברג על ידי גנץ משחק פוליטית לידיהם של נתניהו וכץ. אסור שהמריבות הפוליטיות ימשיכו לפגוע במשק, וכתוצאה מכך גם בציבור ובמאות אלפי דורשי העבודה

צבי זרחיה 08:1501.11.20

החל מהבוקר אין למדינת ישראל חשב כללי לאחר פרישתו של רוני חזקיהו. לשר האוצר ישראל כץ יש מועמד למשרה החשובה ביותר במשק בתקופת המשבר הכלכלי, החברתי והבריאותי - יהלי רוטנברג. אך יו"ר כחול לבן בני גנץ מתנגד לאשר היום בממשלה את מינויו לתפקיד של רוטנברג, וכץ מסרב למנות ממלא מקום.  

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", גנץ הטיל וטו על מינוי רוטנברג מכיוון שראש הממשלה בנימין נתניהו מונע זה חודשיים את אישורם בממשלה של שימי בראון כמנכ"ל משרד המשפטים ושל הוד בצר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה החלופי. הסיבה: בראון יהיה חבר בוועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה - ונתניהו לא מעוניין למנותו כעת.  

המועמד של כ"ץ לתפקיד החשכ"ל הבא - יהלי רוטנברג המועמד של כ"ץ לתפקיד החשכ"ל הבא - יהלי רוטנברג

 

אפשר להבין את כעסו של גנץ על נתניהו המונע את אישור שני המנכ"לים, וגם לא מאפשר את הגשתו במועד של תקציב המדינה לשנת 2021. אך בצעדו זה גורם גנץ להגברת הכאוס באוצר ובמדינה עקב היעדרו של חשכ"ל קבוע. בימים אלה, כשאין תקציב מדינה מאושר, החשכ"ל הוא הפקיד הממשלתי החשוב והבכיר ביותר שמנהל את חלוקת התקציב החודשי למשרדי הממשלה. אסור להשאיר את המשרה הזו מיותמת.

 

באוצר כבר מכהנים בימים אלה ממלאי מקום למנכ"ל ולראש אגף תקציבים, ולכן אין למנות ממלא מקום נוסף במשרד, אלא יש לאייש בדחיפות את המשרה על מנת לנווט את התקציב. עיכוב המינוי משחק פוליטית לידיהם של נתניהו וכץ שמאשימים בכך את כחול לבן. בעקבות זאת הם יקשו על העברת תקציבים למשרדים בראשות כחול לבן והעבודה, בהם הרווחה, הכלכלה, התיירות, החקלאות, התרבות והמדע.

 

אם טובת המשק חשובה לגנץ, הוא נדרש לאפשר את מינוי רוטנברג. אסור שהמריבות הפוליטיות ימשיכו לפגוע במשק, וכתוצאה מכך גם בציבור ובמאות אלפי דורשי העבודה. על גנץ שחזר והכריז ש"ישראל לפני הכל" מוטלת חובת ההוכחה.

x