$
משפט

"זמנה לא תם": אושר הסדר הנושים של תיאטרון הבימה

לאחרונה, כשנה לאחר שהחל הטיפול בתיק התיאטרון - שחובותיו למדינה נאמדו ב-72 מיליון שקל - הסירה מגישת בקשת הפירוק את התנגדותה להסדר שגובש על ידי הנאמנים; כך נסללה הדרך להסכם שאושר היום על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין. משמעות הדברים: התיאטרון יופעל כעת על ידי עיריית ת"א

ליטל דוברוביצקי 13:5529.10.20

בפסק דינו האחרון של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, שיפרוש ביום ראשון הקרוב באופן רשמי מכס השיפוט, הוא בחר היום (ה') לאשר את הסדר הנושים של התיאטרון הלאומי, הבימה, שנקלע לחובות של 72 מיליון שקל.

 

 

ההסדר גובש על ידי נאמני הבימה, עו"ד דורית לוי טילר ורו"ח חן ברדיצ'ב המיוצגים על ידי עו"ד מור נרדיה. פסק הדין שמאשר את ההסדר התקבל לאחר שבימים האחרונים נושים מסוימים ובראשם חברת פאוור דיאלינג, שהתנגדו לאישור הסדר הנושים, הסירו את התנגדותם. משמעות הדברים היא שהתיאטרון יופעל כעת על ידי עיריית תל אביב יפו, באמצעות תאגיד עירוני חדש.

שופט ביהמ"ש המחוזי איתן אורנשטיין שופט ביהמ"ש המחוזי איתן אורנשטיין צילום: אוראל כהן

 

הקראת פסק הדין התבצעה באולמו של הנשיא בבית המשפט המחוזי בתל אביב והועברה בשידור חי בפייסבוק על ידי ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין. לצידו ישב הנשיא הנכס שיחליפו. אורנשטיין אמר במסגרת הקראת פסק הדין כי "התיאטרון פועל ברציפות משנת 1917, ואין זו הפעם הראשונה שנקלע לקשיים. הנאמנים עשו לילות כימים, היקף הנכסים הינו זעום ביחס לחובות. בית משפט מוסמך לאשר את ההסדר גם אם לא הושג רוב דרוש בקרב הנושים. אין זה סוד שמוסדות תרבות מתקשים לפעול ללא סיוע ממשלתי. כאשר מדובר במוסד ציבורי ישנה הצדקה בהמשך קיומו". אורנשטיין התרגש כשהקריא את פסק דינו האחרון ואמר כי "זמנה של הבימה לא תם. כולי תקווה שהבימה לא תבוא עוד בשערי בית משפט".

 

הנשיא אורנשטיין אמר כי "הגעתי לכלל מסקנה כי יש לדחות את נימוקי ההתנגדות של הנושים המתנגדים ולאשר את הצעת ההסדר כמבוקש. הבימה היוותה ומהווה מקור לשמירה על הגחלת התרבותית...יש לראות ברגע זה כנשף הבראשית של התיאטרון ולתת לו הזדמנות נוספת. על הנושים כולם להבין את גודל השעה ואת כובד האחריות, ולסייע בידי הבימה לצלוח את המשימה. הצלחתו, הצלחתם. לעת הזו ההצגה נמשכת".

 

 

תיאטרון הבימה תיאטרון הבימה צילום: אוראל כהן

 

נעם סמל, מנכ"ל הבימה, מסר בתגובה להחלטה: "ההצגה של הבימה שהחלה במוסקבה ב-1917 ממשיכה לדורי דורות! פסק הדין המנומק מבטא את מעמדה של הבימה כתיאטרון הלאומי של ישראל. נשיא המחוזי איתן אורנשטיין הפך את אולם בית המשפט לתיאטרון מרתק ומלמד".

 

מנגד, יש גם מאוכזבים. ממי פאר, מבעלי חברת פאר לוין תקשורת שהעניקה, לדבריו, ב-10 השנים האחרונות שירותי דוברות, ייעוץ אסטרטגי, ניהול דיגיטל וקריאייטיב לתיאטרון הבימה, מסר בתגובה: "בביהמ''ש המחוזי בת''א התקבלה היום החלטה שעושה עוול קשה לשורה ארוכה של ספקים ונותני שירות, שהאמינו בהתחייבויות המדינה ובתיאטרון הלאומי שלה. חובה על כולנו לכבד כל החלטה של בית משפט, אך לזה קוראים חוסר צדק, ויידרש כאן ערעור מהדהד. הבימה חייב לחברה שלנו 515 אלף שקל. לפי הסדר הנושים שביהמ'ש אישר היום, נקבל 642 שקל לחודש למשך 10 שנים".

x