$
דעות

דעה

מתחלואי כלכלת החלטורה: גזענות

המודל של וולט כבר שכפל, במכוון או בשוגג, כמה מהבעיות שמאפיינות שירותי כלכלת חלטורה בעולם. אם לאובר יש בעיית גזענות, גם וולט בישראל צריכה להיזהר. זו הזדמנות לבדק בית ולאמירה פומבית ברורה

עומר כביר 08:1029.10.20
לפעילת הימין שפי פז, שנודעה במאבקה השנוי במחלוקת נגד אוכלוסיית מבקשי המקלט בדרום תל אביב, היה שבוע עמוס. היא יצאה לשטח, צילמה וחזרה עם ממצאים “מפתיעים”: לשירות משלוחי המזון וולט יש גם שליחים שחורים. “לפני שאתם מזמינים ארוחה דרך וולט, תחשבו אם אתם רוצים שהשליחים האלה ידפקו לכם על הדלת", כתבה בטוויטר. הטיעון הרשמי הוא, כנראה, שוולט מאפשרת למבקשי מקלט לעבוד, אבל הסאב־טקסט זועק: “אתם רוצים שהם ייגעו לכם באוכל?”.

 

 

פז פרסמה את הציוץ עם הניחוח הגזעני שלה באותו שבוע שבו הוגשה נגד אובר, המייסדת הרוחנית של כלכלת החלטורה, בקשה לתביעה ייצוגית בטענה שמערכת דירוג הנהגים שלה מאפשרת ללקוחות גזענים לפגוע בדירוג של נהגים בני מיעוטים, מה שמוביל לחסימתם מהפלטפורמה (קרי, לפיטוריהם). "לאורך ההיסטוריה, אובר החליטה לפטר על בסיס מערכת שהיא

יודעת שהיא מורעלת באפליה על בסיס גזע", אמרה הפרקליטה המובילה בתביעה.

 

וולט לא המציאה שום דבר חדש. לא את כלכלת החלטורה, לא את המודל המסתמך על עובדים נטולי זכויות, ולא איך לדפוק את העובדים כדי לסחוט כמה שיותר כספים מהלימון שהוא המודל העסקי. טריקים אחרונים שנקטה — הורדת תשלום הבסיס על משלוחים, הגדלת מרחקי השליחויות ושינוי האלגוריתם כך שייצר משלוחים מהירים יותר — לקוחים היישר מספר החוקים של אובר.

 

המודל של וולט כבר שכפל, במכוון או בשוגג, כמה מהבעיות שמאפיינות שירותי כלכלת חלטורה אחרים בעולם. אם לאובר יש בעיית גזענות, וולט צריכה להיזהר מהתפתחות בעיה דומה בישראל. זו הזדמנות לבצע בדק בית מקדים, לוודא שהשליחים שלה לא סובלים מאפליה וגילויי גזענות, לצאת בקול פומבי ברור וצלול נגד התבטאויות כמו זו של פז, ולהבהיר שוולט מכבדת את כל בני האדם באשר הם.

x