$
רכב

בלעדי לכלכליסט

משרד התחבורה מציג: כך יפעל מחירון הרכב של ישראל

לאחר שהבוקר גרמה השקתו הראשונית של המחירון להפסקת פעילות מערכת העברות הבעלות בסניפי הדואר, הפיץ משרד התחבורה בקרב העוסקים בענף מסמך המפרט את העקרונות לפיהם יפעל; בין היתר, הקונה והמוכר יתבקשו לדווח את מחיר העסקה במעמד העברת הבעלות, ודיווח המחיר ורישומו במערכת יהיה תלוי בהסכמתם

תומר הדר 18:3228.10.20

מחירון הרכב המשומש של משרד התחבורה יוצא לדרך. כפי שדווח היום (ד') בכלכליסט, השקתו הראשונית של המחירון גרמה להפסקת פעילות מערכת העברות הבעלות בסניפי הדואר. בפועל צפויים הלוחות להתחיל לדווח את מחירי העסקאות בשבוע הבא.

 

בנוסף, לפני שעה קלה הפיץ משרד התחבורה מסמך מפורט בקרב העוסקים בענף הרכב החדש והמשומש, בו מוסברים לעומק העקרונות שמאחורי המחירון החדש - יוזמתה של שרת התחבורה מירי רגב, אשר יוצאת לפועל תוך חודשים ספורים מיום הצגתה. עיקרי המסמך שהגיע לידי כלכליסט חושפים את שיטת הפעולה וגם את כוונת משרד התחבורה להפוך את המחירון החדש למחירון שלפיו יפעלו חברות הביטוח. 

 

רכבים יד שנייה רכבים יד שנייה צילום: אוראל כהן

 

כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, מדובר גם במאגר רכב משומש, וגם במאגר מחירי רכב חדש. מתוכן מסמכי משרד התחבורה עולה כי הקונה והמוכר יתבקשו לדווח את מחיר העסקה במעמד העברת הבעלות. דיווח המחיר ורישומו במערכת יהיה תלוי בהסכמת הקונה והמוכר. הדיווח יבוצע בדואר ישראל, באזור האישי באתר האינטרנט הממשלתי או במעמד בו חברת ליסינג מבצעת קובץ של העברות בעלות, כלומר מעבירה בבת אחת בעלות על כמה עשרות מכוניות.

 

המידע עצמו, כך עולה ממסמכי משרד התחבורה, יוצג באתר ייעודי אשר יכלול חיפוש לפי פרמטרים של דגם, טווח מחיר, שנת יצור ומספר בעלויות. מסמכי משרד התחבורה מדגישים כי בניגוד לדברי השרה, לפיהם תישקל חובת דיווח בחוק, בפועל הקונה והמוכר לא יהיו חייבים בדיווח. זהותם תישאר אנונימית והם ידווחו "מתוך מודעות צרכנית". עוד מצוין בדף המידע של משרד התחבורה כי המידע "לא יועבר לאף רשות אכיפה לרבות המשטרה, רשויות המס וכל גורם אחר".

 

באשר לאפשרות שהקונים ירמו ויספקו מחירים פיקטיביים מצוין במסמך של משרד התחבורה כי "יש לצפות כי רוב הציבור ימסור מחיר אמיתי, בידיעה שהמידע יישאר אנונימי ודיסקרטי. מי שלא ירצה לחשוף את המחיר, רשאי שלא למסור אותו, כך שאין סיבה לספק מידע לא מדויק. המערכת תתבסס על מודל סטטיסטי אשר יודע להתעלם מנתוני קיצון חריגים".

 

עוד נתון חשוב העולה מהמסמכים מצביע על שיתוף פעולה עם חברות הביטוח. כך, לפי לשון המסמך, "משרד התחבורה פועל מול רשות שוק ההון כדי שהמחירון השיתופי יוכל לשמש את חברות הביטוח לקביעת שווי הרכב לצורך פוליסה תקנית. כל חברת ביטוח רשאית לבחור את המחירון המתאים לה לצורך הפוליסה, ואנו מקווים כי עם התבססות מעמדו של המחירון החדש הן יעדיפו להשתמש בו".
x