$
רכב

מרצדס בנץ תגדיל את אחזקתה באסטון מרטין ל-20%

החברה הגרמנית תגדיל את היקף המניות ביצרנית הבריטית, שכיום עומד על 2.6%, בעסקה ששוויה עומד על כ-840 מיליון ליש"ט. כך הודיעו הערב צמד החברות לבורסה; אסטון מרטין, שסובלת מקשיים, תוכל להשתמש בטכנולוגיות של מרצדס בתחומים בהם היא מדשדשת זה שנים - פיתוח מנועים ידידותיים לסביבה

תומר הדר 21:1627.10.20

מרצדס בנץ הגרמנית תגדיל את היקף אחזקותיה ביצרנית מכוניות העל הבריטית אסטון מרטין מ-2.6% ללא פחות מ-20%. כך מודיעות הערב צמד החברות לבורסה. במסגרת זו תוכל אסטון מרטין להשתמש כבר בשנים הקרובות בטכנולוגיות קיימות של מרצדס בנץ, בעיקר בתחומים בהם אסטון מרטין מדשדשת זה שנים, כלומר פיתוח במנועים ידידותיים לסביבה.

 

 

אסטון מרטין עצמה סובלת מקשיים כלכליים זה שנים ומהפסדים תפעוליים ניכרים, אשר מונעים ממנה גישה לתקציבי פיתוח, אשר הפכו בשנים האחרונות לחיוניים עבור כל יצרניות הרכב אשר משווקות מכוניות באירופה, בגלל ההחמרה הניכרת בתקנות איכות הסביבה, אשר פוגעת בראש ובראשונה ביצרניות כדוגמת אסטון מרטין אשר מציידות את מכוניותיהן במנועים עתירי כוח - וזיהום אוויר.

אסטון מרטין, מהדורת 007 אסטון מרטין, מהדורת 007 צילום: יצרן

 

כך, במהלך השנים האחרונות זכתה החברה למספר הזרקות הון ממשקיעים כדוגמת המיליארדר היהודי קנדי לורנס סטרול אשר מחזיק בעצמו ב 20% ממניות אסטון מרטין- שרכש תמורת 263 מיליון דולר.

 

על פי הצהרת מרצדס בנץ ואסטון מרטין, רכישת 20% מן היצרנית הבריטית מיועדת להביאה בסופו של דבר להכנסות בהיקף של שני מיליארד ליש"ט עד 2025 ורווח תפעולי בהיקף 500 מיליון ליש"ט בשנת 2025. יעד היצור אשר מציבה אסטון מרטין שאפתני למדי ועומד על עשרת אלפים מכוניות בשנה - תוך ארבע שנים.

 

שווי העסקה הוא כ-840 מיליון לירות סטרלינג. יש להדגיש כי הזרעים לעסקת אסטון מרטין-מרצדס נזרעו כבר לפני חמישה חודשים, עם הדחתו של מנכ"ל אסטון מרטין אנדי פאלמר, והחלפתו בטוביאס מורס, מנהל חטיבת הספורט של מרצדס בנץ לשעבר.

 

אסטון מרטין עצמה נחשבת ל"מעוז האחרון" של תעשיית הרכב הבריטית שאינו נשלט על בפועל על ידי תעשיית הרכב הגרמנית. כך, מאחורי שמות בריטים מפוארים מסתתרת בדרך כלל הנהלה אשר ממוקמת במינכן או בשטוטגרט. כך, בנטלי שייכת כיום לקונצרן פולקסווגן, אשר עתיד להכפיף את היצרנית הבריטית הגאה ישירות לאאודי, משמע דגמי בנטלי העתידיים יחלקו כנראה מכלולים עם אאודי 8 A ודומותיה, ואילו רולס רויס, המותג המזוהה יותר מכל עם האצולה הבריטית נמצאת כיום בבעלות BMW.

 

ועם זאת, בניגוד ליצרניות האחרות, אסטון מרטין כן תשמור על זהותה הבריטית בעתיד, פחות בגלל גאוות האימפריה ויותר בגלל חששות המשקיעים: כדי להרגיע את בעלי המניות הודיעה מרצדס בנץ מפורשות כי לא תרכוש יותר מ 20% ממניות אסטון מרטין בשום תרחיש עתידי.

x